Lääkäri määräsi nivelkipuihin ko lääkettä kuurina. Kaverit pelottelivat kamalilla sivuvaikutuksilla...
Olisi kiva kuulla millaisia kokemuksia muilla on ko lääkkeestä
Motifene Dual
9
13901
Vastaukset
- ei ole tullut
ko. lääkkeestä kerrassaan mitään sivuvaikutuksia. Sivuvaikutukset ovat yksilöllisiä, toisille tulee, toisille ei. Kokeilemalla se selviää.
- Romppireessä
Ei sivareita eikä MINKÄÄNnäköistä apua nivelkipuihin. Useat lääkärit tuntuvat tykkäävän tästä koska aina kirjottavat polvivaivoihin ym juuri tätä. Ärsyttää kun itse joudun käymään lääkäreillä suht useasti niin jokakerta lääkäri kysyy *oletko jo tutustunut tälläiseen juuri markkinoille tulleeseen lääkkeeseen?* nyt en muista että millon tämä tuli markkinoille.. Toinen haistapaskalääke jota tyrkytetään on Arcoxia. Se on täysin turha ainakin minulle ja ihmiset ovat yksilöitä eli jollekkin voi olla ihan ok troppi ::)
- 7+19=
Sain kauhean kiihtymistilan tästä lääkkeestä. Muistutti paniikkikohtausta. Sydän tahkos miltei rinnasta ulos ja hengästyin parin metrin kävelystä. Luulin loppuni koittaneen ja meinasin soittaa ambulanssin. En tiedä oliko kysessä paniikkikohtaus vai ei, mutten uskalla tätä lääkettä enää syödä yhtäkään nappia.
- kauanko m
kauanko motifene dual vaikuttaa
- lione831
Mä otin matrifene dual tabletin 12 aikaan. 3 aikaan alkoi tulla henkisesti jotenkin epämukava olo. 6aikaan illalla tuli turvaton ja pelokas olo. ja 9 aikaan illal tuskainen ja paniikkihäiriöinen olo ja vaihtelevasti aloin vapista milloin hampaat kolisi ja milloin kädet tai jalat vapisi. Soitin puoli 10 illalla terveysneuvontaan ja kysyin näistä oireista (minulle on siis vuosia sit määrätty cipralexia paniikkihäiriöön ja syön sitä jatkuvasti ja se pitää paniikkikohtaukset poissa, paitsi tänään) ja hoitaja sanoi että harvinaisia sivuvaikutuksia on juuri vapina,sydämentykytykset ja voimakas ahdistus. Eli ei yhtään lääkettä minulle enää.
- hermosärky
Mulla ollut kyseinen lääke n.10v. tarvittaessa. On myös paniikkihäiriö, mutta kys.lääke ei aiheuta ahdistumista mulla. Mulla siis oli aikoinaan olkaluun kirurgisenkaulan murtuma, josta alkanut tulemaan hermosärky kohtauksia. Mä siis eka otan panadol 1g, jos se ei auta sit motifenen. Jos sekään ei vielä auta, joudun vähän odottaa ja sit vasta panacodia ja norfleksia. Mutta ihmisille toki tulee eri sivuoireita. Puhu lekurinkaa, jos se ei käy sulle ni muita lääkkeitä on pharma fennica pullollaan.
- Anonyymi
Olen syönyt vain neljä päivää tätä Motifene Dualia 2 kpl vrk, en ole huomannut mitään sivuvaikutusta, pitää suht hyvin kivun loitolla, ei kokonaan ainakaan vielä.
- Anonyymi
Mainio lääke polvikipuun, suorastaan taianomainen teho, joka ainakin minulla säilyy monta päivää kuurin lopettamisen jälkeenkin. Käsitykseni on että lääkkeellä on myös parantava vaikutus, oikeasti vähentää tulehdusta. En ole havainnut sivuvaikutuksia.
- Anonyymi
Älä vaan syö buranaa samanaikaisesti. Minä olin muutaman päivän ihan sekaisin kun käteni oli murtunut ja annettiin vaan kantoside tereyskeskuksessa. Asun yksin, tein lumityöt, kivut oli sietämättömät, sit käsi taas kuvattiin, ei näyttäny hyvältä. Olisi pitäny kipsata. Vaan kun ei. Mikä tahansa nappi kelpasi että kipu helpotti eli buranaa ja Motifene Dualia pari kappaletta tyhjään vatsaan. Menin pahasti sekaisin. En kuullut puhelimen ääntä, en ovikellon, kai taju kankaalla . Ei tullut mieleen, et sille kädelle on tehtävä jotain. Veljeni loikkasi kylppärin ikkunasta kuin orava kahtoo oonko mä hengissä. Mä nukuin lattialla, tyyny sentään oli .Veljeni sanoi, että nyt sulle soitetaan amppari, minä, että jaa. Kädessä on nyt titaanipeltiä koko olkavarren pituudelta, nauloja ja yksi ruuvikin. Kivut jäi leikkauspöydälle ja kipulääkkeisiin en hevillä koske. Buranaa en saisi syödäkään kun on veren ohennuslääke. Mut kun se amppari tuli, en tiennyt paikkaa, en nimeäni, en viikon päivää jne. Varsinaisia sivuvaikutuksia ei lääkkeestä tullut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi362769Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs122559100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es432278Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks201871Iso poliisioperaatio Lapualla
Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo371567Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa511555- 381473
Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä251363- 281194
- 261141