Suomessa on jo nyt niin että naiset pyrkivät olemaan miehiä ja miehille jää naisen osa elämässä. Kun vielä katolinen kirkko on nimittänyt piispaksi tänne muuan tasa-arvoistin(joka vielä epäsuorasti/suorasti sanoo Jumalaa sukupuolettomaksi olennoksi) niin rohkenen kysyä mikä katolinen kirkko se enään on... Ei ainakaan patriarkaalista arvovaltaa kunnioittava.
KatolinenKirkkoMunaaItsensäSuomessa
Faraoh2282589025
5269
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
roomalaiskatolisen opin mukaan Jumala on sukupuoleton?
Jumalahan on henki. Isä ja Poika ovat vertauskuvallisia sanoja. No, ihmiseksi syntynyt Jumala oli kyllä mies, koska eihän hän voinut olla sekä mies että nainen yhtä aikaa.
Olen ymmärtänyt siis kaiken väärin.. Vertauskuvallisia? Minä olen oppinut, että vaikka Jumala onkin sukupuoleton Henki ja vaikka pyhä kolminaisuus=Jumala, niin Jeesus on silti OIKEASTI Jumalan poika, lunastajamme ja pelastajamme ja istuu Jumalan oikealla puolella.. tätä olen pitänyt suurena aarteena ajattelussani.. Ups.
Siinä mielessä eivät ole vertauskuvallisia, että kuvaavat Isän ja Pojan suhdetta. Tosin miksi emme kutsu Jumalaa äidiksi, koska Poikahan (joka siis todellakin on poika, koska Jeesus syntyi poikana) SYNTYI Jumalasta ("syntynyt ei luotu"). Synnyttäminen on kai enemmän äidin kuin isän ominaisuus. Eli tästä lähin: Äiti, Poika ja Pyhä Henki. Meni uskontunnustus uuksiksi.
Onko se Herralle mahdotonta?