Lund: Suomesta banaanivaltio

Professori Peter Lund julmistui toden teolla Kataisen kolmen ydinvoimalan haaveista:

"
Tutkija julmistui: Kataisen idea kuin banaanivaltiosta

Tiistai 18.08.2009 klo 07:18 (päivitetty ti 11:26) Alma Media, Helsinki

Valtiovarainministeri Jyrki Katainen (kok) katsoo ydinvoimassa vain raskaan teollisuuden etua ja sivuuttaa maailmanlaajuisen energiavallankumouksen. Samalla Suomi on menettämässä mahdollisuutensa luoda ympäristöteknologiasta talouden uusi vientiala. Näin moittii professori Peter Lund Teknillisestä korkeakoulusta.

Valtiovarainministeri Jyrki Kataisen mielestä Suomeen voisi rakentaa kolmekin uutta ydinvoimalaa (Kaleva 17.8.).

– Ei missään muissa kehittyneissä maissa katsota näin peruutuspeiliin. USA:ssa, Aasiassa ja muualla Euroopassa satsataan valtavasti uuteen energiateknologiaan, huomauttaa Peter Lund, joka luennoi juuri energia-asioista Kiinassa.
...
Halpa energia ei auta

Katainen edustaa George W. Bushin linjaa energiapolitiikassa, Lund vertaa. Bushin seuraaja, presidentti Barack Obama elvyttää USA:n taloutta merkittävillä panostuksilla ympäristöteknologiaan.

Katainen perustelee, että halpa sähkö olisi yhä tärkeämpi kilpailutekijä teollisuudelle.

– Ne ovat banaanivaltioita, jotka satsaavat halpoihin raaka-aineisiin. Kehittyneet maat satsaavat osaamiseen ja innovaatioihin. Ei mikään maa ole löytänyt pysyvää runsaudensarvea halvasta energiasta, Lund sivaltaa.
...
"
http://msn.kauppalehti.fi/index.jsp?oid=2009/08/24939&ext=msn

Joko nyt tulee hetki, jolloin järkevimmät ihmiset saavat tarpeekseen Suomen ydinhulluudesta?


Peter Lund kirjoittaa sama, mitä itskin olen täällä toisetellut:

"Professorin mielestä ydinvoimabisnekseen ei liity yrittäjäriskiä.

– Jos laitos menee tappiolle, valtion täytyy pumpata rahaa, sillä ydinjätteen vuoksi sitä ei voi jättää hunningolle. Näin on käynyt Englannissa ja Ranskassa. "

Koettakaa siis jo tajuta, kenellä se riski on.

7

423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hehhhe

      Lund sivaltaa...hhehhhheeh...

    • ajan kysymys

      >Joko nyt tulee hetki, jolloin järkevimmät ihmiset...

      Järkevät ihmiset ovat tajunneet tilanteen jo aikoja sitten mutta seuraapa miten tämänkin palstan Juntti-Einarit asian näkee. ;)

      • "Järkevät ihmiset ovat tajunneet tilanteen jo aikoja sitten..."

        Tajuaminen yksinään on kutakuinkin tehotonta, eikä Lundin asiallisuuskaan pure sokeasti ydinvoimaa palvoviin. Toivoisin, että jollain ylemmällä tasolla vihdoinkin joku ärähtäisi, Lundin tavoin, siitä, mihin Suomea ollaan viemässä. Poliitikot ja ydinvoimayhtiöt kun vievät tyhmää kansaa kuin pässiä narussa.

        Nähtävästi on niin, että kansan aktiivinen vastarinta vaatii jonkun johtajan, kuten suomalaiseen perusluonteeseen yleensäkin näyttäisi kuuluvan. Ydinvastarinnan johtajana näkisin mielelläni jonkun arvostetun poliitikon, sillä ympäristöjärjestöjenkin ääni on helppo vaientaa valtamedian toimesta.


    • Banaanit muille

      USA nimenomaan käynnistää kunnianhimoisen ydinvoimahankkeen,
      jotta maailma pelastuisi. Viherpiipertäjät polkekoot sähköä kuntopyörillään, se viekin eteenpäin :)
      On aika panosta todelliseen luontoystävälliseen uraaniin!

    • johon kalikka kalahtaa

      Hehe... vastustelukomissio on nykäissyt narusta ja Lundi on laitettu vuorostaan riekkumaan ja menettämään uskottavuuttaan. Setä tulee ihan Kiinasta luennoimasta, kenties banaanienergiasta, haha.

      Mitähän se muuten tarkoitti "uudella teknologialla"? Ydinvoima ja aurinkopanelit taitavat olla ainoat "uudet teknologiat" ja nekin vuosikymmeniä vanhoja. Vesi ja tuuli valjastettiin muutama sata vuotta sitten ja polttaminen keksittiin kymmeniä tuhansia vuosia sitten. Toivottavasti se ei höpertele mistään tuulivoimasta, ei kukaan tutkijakaan voi olla niin typerä...

    • lisää
    • auttaa

      Jos rakennamme ydinvoimaa, ei kai se estä kehittämästä uusiutuvia energian muotoja? Monen uusiutuvan energiantuotantoprosessin tekemiseen ja rakentamiseen tarvitaan energiaintensiivistä teollisuutta (esim. tuulivoima: teräs ja lasikuitu). Tällainen teollisuus tarvitsee sähköä riittävästi ja kilpailukykyiseen hintaan.

      Tämä ydinvoimavastustajien sama laulu jatkuu vuodesta toiseen. Samaan aikaan Ahsltrom tekee tuulivoimamyllyihin lasikuitua ja Rautaruukki terästä sekä ABB Pitäjämäellä moottoreita ja vaihteistotehtaat vaihteita.

      Miksi? Kun on vielä kohtuullisen edullinen sähkö. Kun edullinen sähkö katoaa markkinoilta uusiutuvien tuotantomuotojen kautta, saa Lund rakennella Itäsuomessa omia suunnitelmiaan ihan rauhassa! Työttömyys kasvaa ja verotulot vähenee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      144
      6355
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      72
      5261
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3695
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3300
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      123
      2511
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2296
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2058
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1628
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1426
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      81
      1218
    Aihe