Efexorin uudesta rinnakkaisvalmisteesta

Haluaisin kuulla kommentteja niiltä, jotka ovat vaihtaneet
efen halvempaan valmisteeseen?!
Itse vaihdoin kaksi viikkoa sitten (375mg annostuksella menee/vrk) ja puolitoista viikkoa on ollutkin suorastaan
helkutin hankalaa- huonosti nukuttuja öitä, Ketipinorista huolimatta. Vatsa löysällä,uskomattomia ahdistuspuuskia, päänsärkyä, mielialasta puhumattakaan. Mietin, että onko viekkareita tai jotain vaihtoon liittyvää vai joko taas lähdetään alaspäin....
Pääsen vastaanotolle vasta ensi viikolla ja tuntuu vaan niin raskaalta yksikin päivä. Onko muilla ollut vastaavaa??
Lapset ja puoliso vaan saa kestää puolihullua mielipuolta ja ihan sääliks käy.
2192
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Moi Surusilmä76, tarkoitatko tätä serbialaista Venlafaxine Tevaa, vaiko Ratiopharmin vastaavaa tuotetta?

Olen syönyt tuota tevaa nyt kolmisen viikkoa enkä ole tyytyväinen sen tehoon. Vaikka tuote on (muka) vastaava, niin lieviä vieroitusoireiden kaltaisia vaivoja on joka päivä: huimausta ja kuvotusta. Ratiopharmin tuotetta käytin reilun kuukauden ajan kun se oli hetken ajan halvin, sen kohdalla ei ollut vastaavia tuntemuksia.

En kyllä huoli enää tätä tuotetta, vaan seuraavaksi ostan Wyethin tai Ratiopharmin lääkettä. Toivottavasti pääsen ensi keväänä vieroittautumaan k.o. venlafaksiinista kokonaan, en pidä siitä yhtään.

Muuten, sopiiko kysyä miksi / mihin syöt noin valtavaa annosta?

Itse syön vaikeaan (uusiutuneeseen) masennukseen sekä ahmimishäiriöön, olen 130-kiloinen, silti annostus on 150 mg / vrk.


t. Efexoriin väsynyt nainen

Äänestä

Pitäisi olla sama aineosa kuin Efexorissa. No, kohtahan selviää. Aikaisemmin
käytin Cymbaltaa ja olenkin sitä mieltä, että se olikin parempi vaihtoehto.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Surusilmä76 kirjoitti:

Haluaisin kuulla kommentteja niiltä, jotka ovat vaihtaneet
efen halvempaan valmisteeseen?!
Itse vaihdoin kaksi viikkoa sitten (375mg annostuksella menee/vrk) ja puolitoista viikkoa on ollutkin suorastaan
helkutin hankalaa- huonosti nukuttuja öitä, Ketipinorista huolimatta. Vatsa löysällä,uskomattomia ahdistuspuuskia, päänsärkyä, mielialasta puhumattakaan. Mietin, että onko viekkareita tai jotain vaihtoon liittyvää vai joko taas lähdetään alaspäin....
Pääsen vastaanotolle vasta ensi viikolla ja tuntuu vaan niin raskaalta yksikin päivä. Onko muilla ollut vastaavaa??
Lapset ja puoliso vaan saa kestää puolihullua mielipuolta ja ihan sääliks käy.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu