"YKSIKÄÄN lapsena kastettu EI VOI OLLA uskossa!!!". Näin kiihkosi minulle eräällä keskustelupalstalla nuori uskova helluntailainen,
nimimerkiltään Pentecostal. Tämä sama Pentecostalhan on tällä palstalla ollut helluntailaisten suuri idoli. Katsokaa vaikka tätä palstaa parin, kolmen vuoden takaa!!! Eli: Minä joudun helvettiin, teenpä mitä tahansa, tai en tee, koska olen lapsena kastettu. Se kadottaa. Kiitos, PENTECOSTAL !
nimimerkiltään Pentecostal. Tämä sama Pentecostalhan on tällä palstalla ollut helluntailaisten suuri idoli. Katsokaa vaikka tätä palstaa parin, kolmen vuoden takaa!!! Eli: Minä joudun helvettiin, teenpä mitä tahansa, tai en tee, koska olen lapsena kastettu. Se kadottaa. Kiitos, PENTECOSTAL !
Vastaukset 19
Vanhimmat
mutta minunkin on sanottava sinulle,ettei lapsikaste pelasta ketään
vaan ainoastaan usko Jeesukseen Kristukseen.
Uskotko sinä Häneen-oletko uudestisyntynyt?
Jos olet,niin lapsena annetulla kasteella ei ole merkitystä,vain sillä
että uskot sydämestäsi Jeesukseen ja olet saanut syntisi anteeksi.
Aikuiskasteella ei ole senkään vertaa merkitystä. Nämä Helluntailaiset luulevat pääsevänsä taivaaseen ja sen olevan ainoa oikea kastamismuoto, kun kastetaan aikuisena.
Mutta myös se on tärkeää, että on kastettu. Sillä taasen ei ole merkitystä, missä elämänvaiheessa on kasteen saanut, eikä sille miten on kastettu. Pääasia että ihminen uskoo henkilökohtaisesti Jeesukseen, ja sen mitä Hän on meidän kaikkien edestä tehnyt, ja ottanut kasteen vastaan ja kuuluu johonkin seurakuntaan, joka julistaa Raamatun sanaa muuttamattoman.
Lähes kaikki suomalaisethan on kastettu ns. ”vauvakasteella”, mutta kuten tiedämme se ei ole pelastanut heitä, vaan me olemme pelastuksen tarpeessa. Jumala pelastaa katuvia syntisiä, jotka laittavat turvansa ja luottamuksensa Jeesukseen ja hänen ristin kuolemaansa meidän syntiemme tähden.
http://www.youtube.com/watch?v=MW07TV5JfMc&feature=related
Usko Jeesukseen on Raamatun mukaan henkilökohtainen ratkaisu Jumalan puoleen eikä Raamattu tunne mitään "vauvakastetta"/"kasteenarmoa", mikä on uskonnollinen, katolista alkuperää oleva rituaali, mistä ei ole yhtään mainintaa UT:ssa.
Eihän ihmiset voi toisiaan pelastaa, jos vauvakasteessa niin tapahtuisi olisi luonnollisesti ihmiset pelastamassa, omalla määräämällä hetkellä. Jumala ei kunniaansa anna ihmiselle, siksi vauvakasteessa ei kukaan ole koskaan pelastunut. Toisaalta vauvat ovat jo pelastuneita Raamatun mukaan, koska heillä ei ole tietoista syntiäkään vaan ovat viattomuuden tilassa.
Raamattu tuntee vain yhden uskon, yhden kasteen (Mark.16:15-16, Ap.t.8:35-39, 2:36-41. Matt.3), kaikki väärät kasteet saa anteeksi kun tulee uskoon, uudestisyntyy Jumalan lapseksi . Joh. 1:12-13, 3:1-20
mikään kaste ei pelasta...miksi unohdit mainita tuon?
Sentään selkeä Raamatun pohja. Ilman uskoa ei oikealla tavallakaan suoritettu kaste ole oikea kaste.
Uskovien kastella, mikä suoritettaan Raamatun mukaan upottamalla kokonaan veteen, kuvaten vanhan elämän hautaamista on uskon elämää vahvistava merkitys, niin paljon, että huomattavan moni säilyy uskossa sen jälkeen.
Tutkimuksen mukaan kahden vuoden jälkeen, jos uskoon tullut ei etene kasteelle joutuu toteamaan uskonsa hiipumisen ja jopa järkyttävän moni palaa takaisin maailman "sontatunkiolille".
Uskovien kasteen merkitystä ei saa koskaan aliarvioida, sillä se on Jeesuksen asettama ja hänen esimerkillään avattu kaste. (Matti.3:13-17, Mark.16:15-19) Raamatussa ei ole yhtään turhaa asiaa.
Ap.t. 8:35-39
"35 Niin Filippus avasi suunsa ja lähtien tästä kirjoituksesta julisti hänelle evankeliumia Jeesuksesta.
36 Ja kulkiessaan tietä he tulivat veden ääreen; ja hoviherra sanoi: "Katso, tässä on vettä. Mikä estää kastamasta minua?"
38 Ja hän käski pysäyttää vaunut, ja he ASTUIVAT KUMPIKIN VETEEN, sekä Filippus että hoviherra, ja Filippus KASTOI hänet.
39 Ja kun he olivat astuneet ylös vedestä, tempasi Herran Henki Filippuksen pois, eikä hoviherra häntä enää nähnyt. JA HÄN JATKOI MATKAANSA ILOITEN."
Kaikille tulee kertoa mitä Jeesus opettaa ja mikä on Jumalan tahto, valitettavasti liian monen kohdalla ihmiskunnia ja toisten ihmisten mielipiteet määrittelee Jumalan käskyn ja Raamatun selkeät sanat turhaksi.
Kaste juhlat ovat ilon juhlia, missä on Pyhä Henki on voimallisesti läsnä.
Puuttuuko sinun elämästäsi taivaallinen ilo, apostolinen opetus... (Ap.t. 2:39-42), koska et ole antanut kastaa itseäsi Jeesukseen uskovana? Jos olet uskosta osaton, uudestisyntymätön, niin asia ei ole sitten vielä ajankohtainen sinulle.
Jeesuksen mukaan sylilapsi "brephos" on uskon esikuva.
Ei suinkaan mikään henkien voimasta lahkoissa kaatuileva aikuinen "pellehermanni".
Jeesus puhuu lasten tulemisesta luokseen. Se tapahtuu lapsen omalla päätöksellä. Siihen vauva ei kykene muiden havaitsemalla tavalla. Saattaa kuitenkin olla, että Jumalalla on vauvaan hengellinen puheyhteys niin, että me muut emme siitä mitään tiedä. Mutta kasteen ajankohdasta ja toteutustavaSTA huolimatta Jumalan jossakin vaiheessa vastaanottavaisille lahjoittama USKO on se keskeinen asia: "Joka ei usko, joutuu kadotukseen." Uskova kastettu j kastettu uskova eivät joudu. Ristin ryöväri ei joutunut, vaikka ei ollut kastettu.
Kyllä aivan vauvojakin VIETIIN saamaan Jeesuksen yliluonnollista ja pelastavaa "kosketusta". Eivät ne vauvat vielä itse kävelleet Jeesuksen syliin. Jeesus antoi heille pelastavan uskonlahjan.
15 Ja he toivat hänen tykönsä myös pieniä lapsia, että hän koskisi heihin; mutta sen nähdessään opetuslapset nuhtelivat tuojia.
15 προσεφερον δε αυτω και τα βρεφη ινα αυτων απτηται ιδοντες δε οι μαθηται επετιμησαν αυτοις
Brephos=vastasyntynyt vauva
Ensin yrität olla kovin tarkka, mutta et huomaa että koko juttu ei puhu mitään kasteesta: Jeesuksen "kosketus" on aivan eri juttu kuin kaste ja Raamattu sanoo, että Jeesus ei edes itse kastanut vaan hänen opetuslapsensa:
Joh. 4:1-3
"1 Kun nyt Herra sai tietää fariseusten kuulleen, että Jeesus teki opetuslapsiksi ja kastoi useampia kuin Johannes
2 -vaikka Jeesus ei itse kastanut, vaan hänen opetuslapsensa-
3 jätti hän Juudean ja meni taas Galileaan."
Vauvat ja pikkulapset vain siunattiin, ja Jeesus sanoi, että sen kaltaisten on taivasten valtakunta ja vertasi heitä itseenä (Jeesus oli synnitön) eli he olivat otollisia sellaisenaan Jumalan luo.
Mark. 9:36-37
"Ja hän otti lapsen ja asetti sen heidän keskellensä; ja otettuaan sen syliinsä hän sanoi heille:"Joka ottaa tykönsä yhden tämänkaltaisen lapsen minun nimeeni, se ottaa tykönsä minut; ja joka minut ottaa tykönsä, se ei ota tykönsä minua, vaan hänet, joka on minut lähettänyt".
Tämä pinokaisten sinunaaminen/heidän puolestaan rukoieminen on aivan normaalia helluntaiseurakunnissa.
"
Tästäkin kohdasta huomaa, että piti tehdä parannus ja uskoa, sitten vasta kastetiin.
Raamatullinen kaste kestaa aina hyvin keskustelun, kun se löytyy UT:sta.
Kaste on uuden liiton aikana Jeesuksen "kosketus" lapselle.
Luet tekstin sekaan lempiajatuksiasi, joita siellä ei ole. Vai löydätkö kreikan taidollasi kastetta tarkoittavan sanan tuosta lainauksesta? Jeesus ei muuten sanonut "Tuokaa..." vaan "Antakaa ... tulla ...". Vauva kai pikemmin tuodaan kuin tulee. Eräs hoviherrakin kuunteli Filippusta tovin ennen kuin pyysi kastetta. Filippuksen puhetta hoviherralle voi verrata Jeesuksen puheeseen noille lapsille. Raamatun mukaan on myös mahdollista, että kaikki puheen kuulijat eivät halua eivätkä ota kastetta.
Kahdeksanpäiväisen pojan ympärileikkaus juutalaisuudessa on siinä mielessä esikuvallinen lapsikasteelle, että Jumala oli määrännyt vanhemmat huolehtimaan uskonnollisen toimenpiteen suorittamisen lapselle, joka ei ympäristön käsityksen mukaan ymmärrä tapahtuvaa (hassua muuten, että tytöille ei tehty ihan vastaavaa, mikä yhdessä muutaman muun asian kanssa kertoo, että kristillinen kaste ei sitten kuitenkaan ole ympärileikkauksen suoraviivainen jatkumo). Ympärileikattua poikaa piti sitten opettaa. Heistä jotkut elivät sitten elämänsä vaihtelevassa kuuliaisuudessa tai tottelemattomuudessa Jumalaa kohtaan. Jotkut heistä tavataan aikanaan taivaassa, toisia ei. Kristillinen analogia mainitussa suppeassa mielessä tälle kokonaisuudelle olisi vauvakaste, kristillinen opetus vanhempien, seurakunnan ja joidenkin kirkkojen kohdalla kummien toimesta, mahdollinen uudestisyntyminen , elämänsä vaihtelevassa kuuliaisuudessa tai tottelemattomuudessa Jumalaa kohtaan ja lopulta pääsy Jumalan luo tai joutuminen kadotukseen. Tämä huomio puoltaa ja muutama UT:n kohta ei estä pitämästä vauvakastetta mahdollisesti hyväksyttävänä. Toisaalta vapaiden suuntien edustajat löytävät monia mainintoja nimenomaan aikuiskasteista. Monista niissä kysymys oli siitä, että kastamaton aikuinen oli kastettava Jeesuksen käskyn mukaan, ts. vauvakaste ei sattuneesta syystä ollut kysymykseen tuleva vaihtoehto. Toisaalta pelkkä kaste ei pelasta ketään, ja tosiaan evankeliumissakin yksi livahtaa aikanaan taivaaseen ilman kastettakin.
On huomattava, että Raamattu ei luvannut VT:ssa juutalaisille taivaspaikkaa pelkän ympärileikkauksen myötä eikä se lupaa sitä UT:ssa kellekään pelkän kasteen perusteella. Ympärileikatun ja teologisesti erittäin oppineen rabbi Nikodemuksen piti Jeesuksen mukaan vielä uudestisyntyä. Tänä päivänä kastetun (kasteen ajankohdasta riippumatta) teologian professorinkin pitää uudestisyntyä, jos mielii taivaaseen.
Kristikunta melskaa hirveästi kasteesta mutta puhuu liian vähän kuuliaisuudesta Jumalaa kohtaan. Ihmisiltä kysellään uskoa Jumalaan ja sitten julkistetaan tietoa siitä, että 80% uskoo. Raamatun mukaan "riivaajatkin uskovat ja vapisevat". Paljon järkevämpää olisi kysellä kuuliaisuuden perään tyyliin #Tiedätkö Jumalan tahdon ja mitä se merkitsee sinulle arjessasi?" ja "Totteletko ennemmin Jumalaa kuin valtiota, jos valtio käskee Jumalan tahdon vastaiseen?" Monessa kristillisessä keskustelussa vahvana argumenttina pidetään toimenpiteiden laillisuutta maan lain edessä. Se onkin hyvä argumentti monissa tapauksissa, mutta on aiheita (mm. abortti, homojen vihkiminen), joissa lain noudattaminen tai sen suomien mahdollisuuksien hyväksikäyttö on Jumalan tahdon vastaista.
Jeesukselle ei riitä, että sanomme "Herra, Herra ..." vaan hän tahtoo, että uudestisynnymme ja "teemme Jumalan tahdon", kastekäsityksestämme riippumatta.
vaan lapsista-lastenkaltaiseksi tulemisesta
siitä,että me luottaisimme Häneen Isänä
niinkuin pieni lapsi.Se vaatii nöyrtymistä.
Käytät helluntailaisten käyttämää kulunutta eksytystä kyselemällä kastettavista lapsista Jeesuksen eläissä maan päällä.
Eihän tuossa lapsiin liittyvissä kohdissa kastettu heidän vanhempiankaan. Eli kyse ei ollut mistään kastetapahtumasta ollenkaan. Jeesuksen yliluonnollinen "kosketus" pelasti ne lapset.
Kristillinen kaste lapsille alkoi vasta Jeesuksen mentyä taivaaseen ja lähetettyä sieltä Henkensä kasteeseen veden ja sanan lisäksi synnyttämään uutta elämää. Kristillinen kaste lapselle on Jeesuksen kuoleman ja ylösnousemuksen osallisuuteen kastamista ja liittämistä.
Room.6:4 "Näin meidät kasteessa annettiin kuolemaan ja haudattiin yhdessä hänen kanssaan, jotta mekin alkaisimme elää uutta elämää, niin kuin Kristus Isän kirkkauden voimalla herätettiin kuolleista." [2. Kor. 5:17; Ef. 2:6; Kol. 2:12]
"Brephos"=vastasyntynyt vauva.
Luuk. 18:15
"Ja he toivat hänen tykönsä MYÖS PIENIÄ LAPSIA, että hän KOSKISI heihin; mutta sen nähdessään opetuslapset nuhtelivat tuojia."
Jeesuksen "kosketus" pelasti ja antoi uskonlahjan noille pienille lapsille.
Luuk. 17:2
Hänen olisi parempi, että myllynkivi pantaisiin hänen kaulaansa ja hänet heitettäisiin mereen, kuin että hän viettelee yhden näistä pienistä.
Silloin et ole matkalla taivaaseen !!
aloittamiasi viesteja---sixsiko ,etta vastaus viestiisi oli hankala paikka..
kuten tarusi jossa kehuit synnittomyyttasi?
ja panin siihen raamatunpaikan,jossa pietari sanoi Jeesukselle-- mene pois Herrani,mina olen syntinen ihminen...
oliko tuo syy?jos oli ,niin heikolta tuntuu kantasi.
Kastetodistus
Mooseksen mukaan "Kahden eli kolmen todistus on pätevä!"
Kahden eli kolmen todistus on tämä!
Augustinus ja Origenes ovat todistaneet Kirkon saaneen 'tavan kastaa lapsia apostoleilta!'
Tertulianus vanhemmalla iällä kehoitti vanhempia viemään lapsensa kasteelle!
Heprealaiskirjeen mukaan: "Joka ei Moosesta tottele pitää ilman armoa tuomittaman...!"
Voitte vilkaista, millä Mooses uhkaa!
Perustat lapsikasteharhaoppia kirkkoisillä.Tyypillistä luterilaista.
Hengelliset asiat perustellaan Jumalan Sanalla.