helluntailaisuus on harhaoppi

Opinmuodon toi Suomeen noin 100 vuotta sitten Amerikasta, rahtilaivalla tullut norjalainen T.B.Barrat niminen mies, joka alkoi julistamaan helluntailaista oppia ja kaatamaan ihmisiä.
12156
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

"...ja kaatamaan ihmisiä" Sänkyyn varmaan ja hässi niin ettei voinut kävellä 2 viikkoon.

Äänestä

että miten hän niitä ihmisiä kaatoi? Itse olen ollut sellaisissa kokouksissa jossa on ihmisiä kaatunut, mutta niitä ei ole kaatanut saarnaaja vaan Pyhän Hengen voimasta ovat kaatuneet.

Äänestä
  • se "mykkä henki", joka heitti vuoroin veteen, vuoroin tuleen riivattua jonka Jeesus paransi? Siinä kertomuksessahan se mykkä henki kaatoi potilaan kierimään maahan vaahto suussa heti kun hän lähestyi Jeesusta. Jeesus ja Pyhä Henkihän nostavat. Aivan muut henget ne ovat jotka kaatavat ihmisiä.

    Äänestä

  • vai onko kaatanut kirjoitti:

    se "mykkä henki", joka heitti vuoroin veteen, vuoroin tuleen riivattua jonka Jeesus paransi? Siinä kertomuksessahan se mykkä henki kaatoi potilaan kierimään maahan vaahto suussa heti kun hän lähestyi Jeesusta. Jeesus ja Pyhä Henkihän nostavat. Aivan muut henget ne ovat jotka kaatavat ihmisiä.

    toinen kaste - toinen Jeesus - toinen henki

    kannattaa varoa, kun helluntailainen tulee luoksenne...

    2. Kor. 11:4
    Jos joku tulee luoksenne ja julistaa toista Jeesusta kuin me olemme julistaneet, jos te saatte jonkin toisen hengen kuin sen, jonka olette jo saaneet, tai toisen evankeliumin kuin sen, jonka olette jo ottaneet vastaan, niin sellaista te kyllä hyvin siedätte. [1. Kor. 3:11; Gal. 1:6,7]

    Äänestä

Ihmiset ovat niin sinisilmäisiä, että menevät Helluntaikokouksiin. Se on todellakin harhaoppia. Sitten nämä Hellarit muuttuvat ihan oudoiksi ja luulevat olevan jotain parempaa kansaa. Pyh!

Äänestä
  • Jumalalle kelvollisempia.
    Luuletteko te olevanne
    omine arvosteluinenne
    Jumalan silmissä heitä
    puhtaampia?

    Äänestä

Luterilaisuus, kuten muutkin "laisuudet" eivät ole raamatussa mainittuja, että hae sitten se oikea.... MIkähän se olisi?
-Usko Jeesukseen Kristukseen!

Äänestä
  • vaikka voissa paistaisi

    helluntailaisuus on paha uskonlahko, 100-vuotias!

    Äänestä

  • Usko Jeesukseen Kristukseen!
    - Miehen nimi

    En tarkoita että pitäis uskoa , koska maailmassa on niin paljon pahaa

    Savonarolakin sanoo jo "JEESUX"

    ÄLÄ siis usko Jeesukseen
    toivoo nimim. Heh, heh, heh, heeeeeee!

    Äänestä

hänethän karkoitettiin suomesta koska rikkoi jonkinlaista siveellisyyslakia.

Äänestä
  • Gerhard Olsen-Smidt sori, sekoitin tohon toiseen Norskiin

    Äänestä

verrattuna mihin?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


heresia, kirjoitti:

Opinmuodon toi Suomeen noin 100 vuotta sitten Amerikasta, rahtilaivalla tullut norjalainen T.B.Barrat niminen mies, joka alkoi julistamaan helluntailaista oppia ja kaatamaan ihmisiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu