Jeesuksen ristinpuu.

Chftn

Olen uusi tällä palstalla ja kysymääni asiaa on tietenkin käsitelty monet kerrat. Mistä puusta oli risti tehty? 2. luokan opettajani kertoi, että haapapuusta. Perimätieto kertoo muita juttuja.

7

2251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Salla.

      Maasta se on lähtöisin.

    • ns. ristinpuuta

      Ns. ristinpuu on mielenkiintoinen puu, sillä sellaisella Herra Jeesus sovitti synnit.

      Todisteet todistavat että käytettiin myös ristinpuina tav kirjaimen muotoisia puita, joka on hebrean aakkosten viimeinen kirjain. Alkujaan tav kirjain oli x kirjaimen muotoinen, josta se muuttui ristinmuotoiseksi ja lopulta se muuttui nykyiseen muotoonsa ת.

      Hebrean aakkosilla on numeroarvo, kirjaimellinen merkitys ja symbolinen merkitys sekä tietysti nimi.

      Tav (tau) on heprean aakkosten viimeisen kirjamen nimi. Tav kirjaimen numeroarvo on 400. Tav kirjaimen kirjaimellinen merkitys on merkki. Tav kirjaimen symbolinen merkitys on liitto ja sinetöidä.

      Nyt esitän mielenkiintoisen ajatuksen. Jeesuksen ristinkuolema oli Jumalan merkki, jonka aloitti Uuden Liiton ja ristinpuulla Herra Jeesus sovitti synnit, jonka kautta sinetöidään Uuden Liiton uskovat Jumalan lapseuteen.

      Minkälaisen puun Jumala valitsisi tapahtumalle, jota edellä oleva Jeesuksen ristinkuolema edustaa? Valitsisiko Jumala suoran puun, jota (paalu) mm. Jehovan todistajat opettavat vai tav kirjaimen muotoisen puun? Juutalaiset tietävät mtä tav kirjain edustaa, eli se merkitsee merkkiä ja liittoa ja sinetöimistä....Minä olen varma siitä, että Jumala valitsi tav(tau) kirjaimen muotoisen puun, sillä se oli myös osoitus siitä, että Jeesus oli ja on asetettu merkiksi ja liitoksi niin juutalaisille kuin pakanoille, jonka kautta tulee pelastus.


      Joh 19:19 ¶ Niin Pilatus kirjoitti myös päällekirjoituksen ja pani ristin päälle, ja oli näin kirjoitettu: JESUS NATSARENUS JUUDALAISTEN KUNINGAS. (vanha Biblia)

      Tuossa on asia esitetty tarkasti. Eli päällekirjoitus oli ristin päällä, eli siinä osassa, jossa puu haarautui ristinmuotoiseksi, koska tämä poikkipuu batibulum kiinnitettiin pystysuoran puun yläosaan, jonka päälle asetettiin päällekirjoitus, näin se päällekirjoitus oli Jeesuksen pään päällä, ei käsien päällä, niinkuin Raamattu opettaa: Luuk 23:38 Oli myös hänen päänsä päällä kirjoitus: "Tämä on juutalaisten kuningas".

      Tuohon ristin liittyen tuon vielä erään mielenkiintoisen näkökulman:

      Re 22:13 I am Alpha and Omega, the beginning and the end, the first and the last.
      Ilm 22:13 Minä olen A ja O, ensimmäinen ja viimeinen, alku ja loppu.
      Re 22:13 "I am the Alef and the Tav, HaRishon (The First) and HaAcharon (The Last), HaReshit (The Beginning) and HaTachlit (The Ultimate).

      Jeesuksen puhekielenä olivat aramea ja hebrea. Jeesus sanoi tuossa hebrean kielen ensimmäisen kirjaimen ja viimeisen eli Alef ja Tav .

      A on hebr. Alef, jonka symbolinen merkitys on ensimmäinen ja Tav kirjaimen kirjaimellinen merkitys on merkki ja symbolinen on liitto ja sinetöidä.

      Jeesus naulittiin Tav kirjaimen muotoisella puulla ja Kristus Jeesus sanoi olevansa Tav, tämä on mielenkiintoista ,sillä Kristus alku ja loppu, mutta Jeesus on myös merkki ihmiskunnalle ja liitoksi Häneen uskoville ja pelastuksemme sinetöitsijä sekä melko todennäköisesti myös Hänet ristiinnaulittiin puussa, joka oli T:n muotoinen.

      Sitten on mielenkiintoista se, että UT käyttää kahta sanaa kuvaamaan ristinpuuta stauros ja ksylon.

      Apos 5:30 Meidän isiemme Jumala on herättänyt Jeesuksen, jonka te ripustitte puuhun (kreik. ksylon) ja surmasitte.

      Joh 19:17 Ja kantaen itse omaa ristiänsä (kreik. stauros) hän meni ulos niin sanotulle Pääkallonpaikalle, jota kutsutaan hebreankielellä Golgataksi.


      Teloituspaikalla oli valmiina puu ksylon ja tuomittu kantoi patibulumia (stauros), joka sitten asetettiin puuhun ksylon.


      Se on selvää, että historiallisten todisteiden valossa kuolemaantuomitut eivät kantaneet massiivista ja pitkää paalua tai puuta, vaan juuri patibulumia, joka asetettiin sitten pystypuuhun (paaluun), joka jo valmiina odotti teloituspaikalla; Joh 19:17 ei käytä sanaa ksylon, vaan stauros, jota Jeesus kantoi!

      http://koti.phnet.fi/petripaavola/Raamattu_puita

      • Anonyymi

        Hei kaikki tietävä! Tiesitkö että egyptiläiset, assyyrialaiset ja juutalaiset pani kaikki rikolliset paaluihin tuohon aikaan ja vielä 100 vuotta sen jälkeen. Kun ottaa asioista selvää niin kyllä se siitä selkenee sullekin!


    • lukenut

      Oikean ristinpuun tunnistamiseen käyttivät kuolleiden ruumiita ja se risti, jonka päälle kuollut heräsi kuolleista oli tuo Jeesuksen risti!
      Lienee vielä nykyisinkin jossakin kirkossa Euroopassa pyhäinjäännöksenä tuo risti!

      • Anonyymi

        Olitko paikanpäällä näkemässä??


    • Anonyymi

      Tuo on vanha myytti.
      Eiköhän se ollut ihan niistä sen alueen puista väsätty.

    • Anonyymi

      Katajasta vai oliko vaivaiskoivu ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      50
      3364
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      552
      2078
    3. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      84
      1976
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1960
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1588
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1528
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1386
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1349
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1307
    10. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      48
      1230
    Aihe