Autorahoitus pohdintaa

rimpeli

Auton vaihto edessä. Kysyin Santanderilta ennakkopäätöstä n. 21000e autoon, eivät antaneet suorilta vaan meni käsittelyyn (tarkoittanee ettei rahoitusta saa). Ei kuulema jotkut pisteet riitä, mitä sitten ikinä tarkoittaneekaan??

Luottotiedot puhtaat, tulot säännölliset ja ihan kohtuulliset.
Entinen auto Sampo rahoituksen kautta.

Autoliikkeet kaukana, joten ei viitsisi lähteä katsomaan autoa, jos ei sitten saakaan rahoitusta, jos auto miellyttäisi.
Minkäslaisia kokemuksia teillä on eri rahoitusyhtiöistä ja miten hyvin olette saaneet rahoituksen?
Mitä tietoja yhtiöt mahdollisesta asiakkaasta saavat kaivettua? Joku sanoi, että kaikki pankkilainat ym, mutta eikös se riko jo pankkisalaisuutta?

Miten helposti joutuu jonkun rahoitusyhtiön mustalle listalle ja millaisista syistä?

3

906

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uskon näin

      Haimme juuri asuntolainaa ja kyllä näytti pankilla olevan tiedossa että autoni oli ostettu rahoituksella, joten aivan varmasti autorahoitusfirma tietää vastaavasti pankkilainoistasi.

      Mikset ottaisi autolainaa omasta pankistasi? Eikös se olisi helpompaa jos kaikki lainat olisivat samasta paikasta?

    • uskon näin

      Haimme juuri asuntolainaa ja kyllä näytti pankilla olevan tiedossa että autoni oli ostettu rahoituksella, joten aivan varmasti autorahoitusfirma tietää vastaavasti pankkilainoistasi.

      Mikset ottaisi autolainaa omasta pankistasi? Eikös se olisi helpompaa jos kaikki lainat olisivat samasta paikasta?

    • sinulla

      on esim.entisestä autolainastasi huonosti hoidettuja eriä,pitkiä viivästymisiä ja vasta perintäkirjeen kautta saatuja lyhennyksiä,pisteesi laskevat autorahoitukseen.sama pätee kaikkiin lainoihin,jota olet ottanut.tänä päivänä rahoitusyhtiöt ovat hyvin tarkkoja myönnettyjen lainojen suhteen.eli jos olet antanut lainojen "roikkua",et kyllä helpolla saa rahoituksia.silloin olet liian työläs ja riskialtis asiakas rahoittajille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      48
      5127
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      67
      2915
    3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      273
      1377
    4. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      72
      1123
    5. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1114
    6. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1085
    7. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      128
      1048
    8. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      74
      1044
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      162
      1010
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      914
    Aihe