Hautaustestamentti

Missähän sellaisen

voi tehdä? Minne se toimitetaan sitten jos ei ole esim. lähiomaisia?

7

1681

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihan vapaamuotoisesti

      Jos sinulla ei ole lähiomaisia, niin voit toimittaa siitä kopion esim. ystävällesi, ts. sellaiselle henkilölle joka tulee aikanaan hoitamaan hautajaisesi

    • XMinttuX

      ... saa myös valmiita lomakkeita hautaustestamentin tekoon. Henkilölle, joka hoitaa aikanaan hautausjärjestelyt, voi jättää tiedon missä hautaustoimistossa on asian sopinut.

      • -omainen-

        Tuli vain sellainen asia mieleen, että entäpä, jos kyseistä hautaustoimistoa ei enää ole olemassa silloin, kun *testamentin toimeenpanoaika tulee*.

        Kun nykyisin on jo yleistymässä nämä *tahtotestamentit* ja vieläpä niin, että omat hautajaisensa suunitteleva/tilaava, maksaa ne jo eläessään.


      • memento moori
        -omainen- kirjoitti:

        Tuli vain sellainen asia mieleen, että entäpä, jos kyseistä hautaustoimistoa ei enää ole olemassa silloin, kun *testamentin toimeenpanoaika tulee*.

        Kun nykyisin on jo yleistymässä nämä *tahtotestamentit* ja vieläpä niin, että omat hautajaisensa suunitteleva/tilaava, maksaa ne jo eläessään.

        jos hautaustoimisto menee nurin, silloin sinulle jää tietenkin oma kappaleesi sopimuksesta jossa on samat tiedot ja voit ne taas kertoa eteenpäin. usein etukäteen "maksaminen" tehdään niin että pankkiin avataan tili, jolta sitten hautaustoimisto voi vasta kuoleman jälkeen kuolintodistusta ja sopimusta vastaan lunastaa sovitut kulut. jos maksat kokonaan etukäteen, huonompi juttu. sitten pitää vaan seurata tilannetta ja mahdollisesta konkurssipesästä vaatia omiaan takaisin. ei kannata maksaa kokonaan etukäteen, jos menee 10 vuotta ennenkuin kuolet on hinnat varmasti muuttunut ja joudut maksamaan vielä lisää.

        aina kannattaa kertoa läheisille (jos niitä on) että on tehnyt tällaisen testamentin ja missä sitä säilyttä. laita lompakkoon myös kortti että olet sen tehnyt.


    • Kajsaliisa

      minä olen täyttänyt sellaisen kaavake vihkosen, jossa on valmiina kaikki kohdat mitkä voi täyttää jos haluaa. ei tarvitse tehdä mitään virallista sopimusta jos ei halua. tämän sain helsingistä memorium-hautaus toimistosta, saa niitä kai muualtakin. kaavakkeen mukana sain hautaus toimistosta "käynti kortin" jonka voi pistää lompakkoon ja jos joutuu sairaalaan se liitetään potilas korttiin. aina kannattaa jollekin ihmiselle kertoa että on sen tehnyt.

      • Pågren

        mistä voi saada tuollaisen vihkosen ja paljon se maksaa? voiko tilaa jostain netistä tai jostain onko sillä liikkeellä nettisivua, kai sen voi lähettää vai pitääkö käyä hakemassa ite!


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      90
      2364
    2. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      18
      2171
    3. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      167
      1864
    4. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      235
      1357
    5. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      127
      1269
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1144
    7. Vauvat syntyvöät vihan lapsina?

      Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O
      Luterilaisuus
      66
      1075
    8. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      968
    9. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      84
      897
    10. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      70
      872
    Aihe