STT:LLE ON USEAAN KERTAAN ILMOITETTU SUOMEN HALLITUKSEN PERUSTUSLAKIIMME KOHDISTUVISTA RIKOKSISTA MM: ORJATYÖVOIMAN KÄYTTÖ NIIN KOTIMAASSA KUIN ULKOMAILLA, MONIKANSALLISTEN SUURYRITYSTEN SUOSIMINEN KOTIMAISTEN YRITYSTEN JA TYÖLLISYYDEN SIJAAN, MILJOONA SUOMALAISTA KÖYHYYSRAJAN ALAPUOLELLA JNE
SUOMEN TIETOTOIMISTON PITÄISI OLLA SE VIRALLINEN UUTISTOIMISTO TÄSSÄ MAASSA. NYT KATSOTAAN UUTISOIKO SE.
SUOMEN TIETOTOIMISTON PITÄISI OLLA SE VIRALLINEN UUTISTOIMISTO TÄSSÄ MAASSA. NYT KATSOTAAN UUTISOIKO SE.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Eikö Suomen Tietotoimisto ole kansalaisten asialla ?
Ovatko Suomen valtion varat kansainvälisen suurbisneksen pyörityksessä ? Suomen valtion varojen pitäisi kuulua kansalle. Miljoona köyhyysrajan alapuolella. Hei uutiset, missä mennään ?
kertovat tapahtumista.
Vai eikö mammonansiirtotapahtumia lasketa ?
Taitaa olla uutisoinnissa sanelut takana, kun hallitusta siteerataan suoraan, mitään taustoja ei selvitetä, eikä tuoda päivänvaloon.
Taitaa olla uutisoinnissa sanelut takana, kun hallitusta siteerataan suoraan, mitään taustoja ei selvitetä, eikä tuoda päivänvaloon.
"Peelo on slangisana, jolla tarkoitetaan irkissä, internetin keskustelupalstoilla, uutisryhmissä tai nettipeleissä tahallisesti tai tahattomasti muita käyttäytymisellään ärsyttävää ihmistä. Sana voi tarkoittaa myös huijaria.
Aloittelevia internetin käyttäjiä saatetaan leimata peeloiksi, sillä he eivät aina osaa noudattaa netikettiä vaan muun muassa...kirjoittavat kaiken isoilla kirjaimilla,"
http://fi.wikipedia.org/wiki/Peelo
Ne asiat joista nyt kirjoitetaan ovat tärkeitä. Mutta kiitos opastuksesta....
Takaisin asiaan: Suomessa miljoona köyhyysrajan alapuolella vastoin perustuslakia.
tai on romaninkielinenkin sana, mikä linkissäkin kerrotaan.
"Tällaisille peeloille on myös oma slangisanansa, noob tai noobi, joka juontuu englannin sanasta newbie, aloittelija.
Sanan alkuperä
Sanaa peelo ei ole lainattu englannin kielestä kuten monet muut nettislangin sanat. Sanan peelo uskotaan olevan peräisin ylioppilastutkintolautakunnan ylitarkastajan Pekka Elon esiintymisestä IRC:ssä ja uutisryhmissä vuoden 1995 tienoilla. Hänen Freenet-käyttäjätunnuksensa ja siten myös oletusarvoinen IRC-nimimerkkinsä oli "peelo" (etunimien alkukirjaimet ja sukunimen alku), ja sanaa olisi sen myötä alettu käyttää myös yleisenä haukkumasanana.[1] Toisen väittämän mukaan peelo tulee vanhemmasta, tyhmää tarkoittavasta slangisanasta, joka pohjautuu romanikielen siitintä tarkoittavaan sanaan."
Ja siihen asiaan, se ei ole vastoin perustuslakia, köyhyysraja on määrittelykysymys ja nykyisin käytämme EU:n määrittelyitä köyhyysrajasta, jota rukattiin aikoinaan brittien vaatimuksesta, se että on köyhyysrajan alapuolella, ei ole vielä perustuslain vastaista.