Vartti uutisoi jälleen/edelleen junatönäisymysteeristä.
Juttu askarruttaa kuulema edelleen poliisia.
Poliisin mukaan heillä ei ole mitään syytä epäillä tytön kertomusta.
Hesarihan tuomitsi tapauksen johdosta suomalaiset rasisteiksi pääkirjoituksessaan ja kehui tönäisystä kertoneen tytön vanhemmat fiksuiksi ja vastuullisiksi.
Hesari innostui otsikoimaan erään kymmenistä tapausta käsitelleistä kirjoituksistaan näin: "8-vuotias somalityttö paiskattiin junasta Espoon keskuksessa"
Melkoisia väitteitä!
Juttu askarruttaa kuulema edelleen poliisia.
Poliisin mukaan heillä ei ole mitään syytä epäillä tytön kertomusta.
Hesarihan tuomitsi tapauksen johdosta suomalaiset rasisteiksi pääkirjoituksessaan ja kehui tönäisystä kertoneen tytön vanhemmat fiksuiksi ja vastuullisiksi.
Hesari innostui otsikoimaan erään kymmenistä tapausta käsitelleistä kirjoituksistaan näin: "8-vuotias somalityttö paiskattiin junasta Espoon keskuksessa"
Melkoisia väitteitä!
Vastaukset 21
Vanhimmat
rötöksistä jatkuvalla kirjoittelulla asiasta josta ei ole siteeksikään näyttöä.
"Hesarihan tuomitsi tapauksen johdosta suomalaiset rasisteiksi pääkirjoituksessaan"
Eipä ole tuollainen pääkirjoitus silmiini osunut! Kerrotko päivän?
tajuutko?
Edes lapset eivät välty suomalaiselta rasismilta
16.5.2009 3:00
A A Helsingin Sanomat
http://www.hs.fi/paakirjoitus/artikkeli/Edes lapset eivät välty suomalaiselta rasismilta/1135245997390
Odotettavissa olevaan saivarteluusi voin vastata jo etukäteen että missä niin sanottiin.......kirjoitus kokonaisuudessaan
Eikä seuraava saivartelua:
"Suomalaisten kyky edes sietää ihmisiä – suvaitsemisesta puhumattakaan –, jotka poikkeavat ihonväriltään, ulkonäöltään tai kieleltään kantaväestöstä on vielä hyvin ohutta."
Jos pääkirjoitustoimittaja omaa kansanosaansa - enemmistöä - kritisoi "ohuesta" toiseuden "siedosta" eli ihan oikein - rasistisuudesta - niin ei se kyllä itsessään ole rasistisuutta! Sitä tietysti todistaa jo se, että hän itse on "suomalainen"!
mitä sönkötät.
Kirjoituksessa sanottiin hesarin julistaneen kaikki suomalaiset rasisteiksi, mitä höliset jonkun kirjoituksen rasistisuudesta.
Taitaa käydä sulle liian raskaaksi 24/7 pohtia juttuja joiden kaameus paljastuu lähimmän 5-10 vuoden kuluessa. Olet eräs pieni tekijä sen aiheuttamisessa.
on väittänyt?
Oletko sekaisin?
Tönäisivätkö eivätkä siedä siis kaikki suomalaiset yhteistuumin? Vai tönäisikö eikä siedä parlamentaarisesti valittu kaikkien suomalaisten edustaja?
Olen pettynyt että tuomitset yleistykset vain toiseen suuntaan mutta hyväksyt toiseen.
taistolaisten puheet ja kirjoitukset joissa ylistettiin nl:ää ja sen kommunistijohtoa. Sama jatkuu nykyäänkin, tosin toinen paita päällä ja äänilevyssä toinen savikiekko.
kirjoitustani yleistämisen oikeasta käytöstä sitä kuitenkaan löytämättä.
Mainitsin edellisessä kommentissani jo yhden pointin, joka jo sinällään poissulkee rasistisuuden ja tuo hyväksyttävyyden Hesarin kirjoitukseen. Sitä sinä nyt et sitten kommentoinut.
Minun on hyvin vaikea kuvitella kenenkään muun kuin tarkoitushakuisen rasistin ymmärtävän ko. Hesarin kirjoitusta rasismiksi suomalaisuutta kohtaan.
Jo on aika erikoista että noilla eväillä puhut minun sönköttämisestäni.
Kiitos pääni selvityksestä(!)
selkeän pointin ja sitä tukevan toisen, joka sinällään jo todistaa, että kysymys ei ollut rasistisesta yleistyksestä, vaan yleistyksen oikeasta käytöstä.
Olen etsinyt yhtä juttuani asiaan liittyen, mutta sitä ei ole vielä löytynyt. Vaikka kyllä tuonkin perustelun on määrä riittää.
On vaikea kuvitella, että kukaan muu kuin tarkoitushakuisesti rasistinen ihminen väittäisi Hesarin juttua kaikkia suomalaisa syyllistäväksi.
tuskin nimittivät itseänsä "kapitalismin kätyreiksi"...?!
"Olen etsinyt yhtä juttuani asiaan liittyen, mutta sitä ei ole vielä löytynyt. Vaikka kyllä tuonkin perustelun on määrä riittää."
Tätähän se on, kun yksi saa päättää milloin riittää ja milloin ei.
Sinä se vaan jankkaat periaatteessa valtaosan suomalaisista kanssa ja leikit poliisia ja tuomaria yhtäaikaa. Tämänhän piti olla ENIRON suomalaisille tarjoama keskustelupalsta, eikä sinun takapihaasi suinkaan.
rasisteiksi, mutta toisin päin se ei käy. Rasismi sanalla ei saisi leimata kokonaista kansanryhmää, tässäkin tapauksessa rasisti voi olla vain yksilö, jota ei nähnyt yksikään ihminen eikä valvontakamerat. Ja jos hän väittää sanovansa kaikkia pitkä kinttuisia poukkoilijoita marakateiksi, silloin putoaa kaikki aiheet rasismista pois. Syyllinen hän olisi kylläkin tönimiseen. Onko tilanne liukumassa Suomessa siihen suuntaan, että voin sanoa suomalaisia poikia pojanpässeiksi, mutta kun erehdyn sanomaan samoin somalipojalle, olenkin yhtäkkiä rasisti.
HS pääkirjoitus huokuu niin viiltävää vihaa suomalaisia kohtaan, että varmaan meni muutama tuhatta tilausta peruutukseen.
on väärää yleistämistä? Mielestäsi on oikein puhua suomalaisista tuomitsevaan sävyyn koska joku yksilö on toiminut kyseenalaisella tavalla?
Olen todella pettynyt asenteeseesi.
Mover:
"On vaikea kuvitella, että kukaan muu kuin tarkoitushakuisesti rasistinen ihminen väittäisi Hesarin juttua kaikkia suomalaisia syyllistäväksi."
Minä väitän, että Hesarin juttu suhtautuu etnisiin suomalaisiin erittäin vihamielisesti, ja lisäksi se pyrkii tarkoituksenhakuisesti syyllistämään kaikkia suomalaisia, lukuun ottamatta sitä kilttiä naishenkilöä joka auttoi uhria.
Lisäksi väitän, etten ole rasistinen ihminen.
valehtelivat kansalle ja sensuroivat oikeantiedon, KGB hoiteli pelottelun. Nyt meillä on hyysärit valehtelemassa ja sensuroimassa oikeaa tietoa. Valtion syyttäjät tekevät tekaistuja syytteitä, ja estävät isokenkäisten arvostelun. Sensuuri ja pelko on jo täällä.
Vai sortui muuveri näin apinamaiseen käytökseen, håhåhåhå.
Ei löydy miestä kirjoituksiesi takaa, oletat olevasi niin viekas ja viisas, mutta paljastat itsestäsi hieman liikaa nyt, hehe.
Anna mennä vaan muu veri, kaikki haluaa nähdä mikä olet naisiasi:)
vaan myös yleinen lainkuuliaisuus ja siitä onkin lyhyt askel vastavuoroiseen väkivaltaan, kun tarpeeksi ärsytetään.
Mover jos et nyt jo tajua että sinulla on väritetyt lasit ja taistelet kansalle hyödyllisiä tuulimyllyjä vastaan, niin pian pumppusi lyö tyhjää luonnollisista syistä. Protektiivinen etnosentrisyys on kaikille kansoille hyödyllistä suvun jatkamisen kannalta, etkä voi biologisille faktoille mitään vaikka mitä tyhjiä pöliset ja etsit jotain kirjoitusta, joka osoittaa ettei tekstisi tule sydämestäsi eikä siten ollen ole autenttisesti oikealla asialla. Koita nyt jo hyvän sään aikana painaa tää kaaliisi.
prikulleen samanlaisesta asetelmasta, jossa EU toimii tämän hetken NL: ominaisuudessa josta kansa taisteli ulos vapauden puolesta ja punaiset kapinalliset ammuttiin. Sellaistako toivot uudelleen tapahtuvaksi? Tekosi nimittäin edesauttavat uusintamittelöön, valitettavasti.
PS. kyllä hesarissakin kriittisiä mielipiteitä nykyään sallitaan, vaikka ne peittyvätkin nettiavaruuteen, kun ei niistä paperille painettua juttua tehdä
http://www.hs.fi/keskustelu/Kysely paljasti suomalaisongelman/thread.jspa?threadID=183687&tstart=0&sourceStart=0&start=40
Mover on kuin Berija konsanaan.