Amerikkalainen terveydenhoito

Yhdysvalloissa ollaan debatoimassa, kannattaako heidän ottaa käyttöönsä eurooppalaismallinen terveydenhoitojärjestelmä, eli julkinen sellainen. Tällä hetkellä amerikkalaiset saavat lääkärihoitoa maksamalla terveysvakuutusta. Yhdeltä hengeltä hinta on noin 5 000-10 000 dollaria vuodessa. Perhe saattaa maksaa vuodessa 20 000 dollaria terveysvakuutusmaksuja. Työnantajat usein maksavat terveydenhoidon, mutta eivät aina. Vakuutusyhtiöt saattavat myös mitätöidä vakuutuskorvauksen, jos on jokin tauti ollut aiemmin, kuten hiivatulehdus, astma tms.

Yhdysvaltalaisista osa ei halua julkista terveydenhuoltoa maahansa, koska se on "sosialismia". Jotkut kanadalaiset menevät USA:aan leikkaukseen, jos Kanadassa ei ole harvinaisia, hienoja laitteita. Siten yhdysvaltalaiset kritisoivat julkista terveydenhuoltoa. Samaten he sanovat, että julkisen terveydenhuollon jonot ovat pitkät.

Mitä mieltä te olette? Vaihtaisitteko suomalaisen julkisen terveydenhuollon Yhdysvaltain malliin?
37310
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 37

Vanhimmat

Pistänpä tähän heti oman vastauksen. Menisin häiriköimään kansanedustajien istuntoja jos sellaista päätettäisiin. Michael Mooren Sicko-leffassa jenkki leikkasi keskisormen ja nimettömän irti vahingossa sirkkelisahalla, ja niiden jälleenkiinnittämisen hinta oli 60 000 dollaria (noin 41 970 euroa) keskisormesta ja 12 000 dollaria (noin 8 394 euroa) nimettömästä. Hän valitsi nimettömän jälleenkiinnittämisen. Samassa leffassa oli kanadalainen mies, joka leikkasi vahingossa neljä sormeaan, ja kaikki kiinnitettiin takaisin hänelle ilmaiseksi, kun vain vilautti paikallista KELA-korttiaan sairaalassa.

Tuon takia olen ehdottomasti USAn mallia vastaan. 50 % syistä amerikkalaisten vararikkoihin ovat terveydenhuollon takia. Sanottakoon mua sitten vaikka kommariksi, sosialistiksi tai mitä vain, USAn mallia en IKINÄ ottaisi omaan maahani.

Äänestä
  • Yksi juttu jäi vaivaamaan kirjoituksessasi, nimittäin se, että kanadalainen menisi usassa esim. leikkaukseen koska usassa on "nykyaikaisemmat" laitteet?

    Kanada taitaa kyllä olla edistyksellisempi maa terveydenhuollossa kuin usa ja suomi. Taitaa amerikkalaiset mennä ennemminkin kanadassa lääkäriin.

    Äänestä

  • Jippii! kirjoitti:

    Yksi juttu jäi vaivaamaan kirjoituksessasi, nimittäin se, että kanadalainen menisi usassa esim. leikkaukseen koska usassa on "nykyaikaisemmat" laitteet?

    Kanada taitaa kyllä olla edistyksellisempi maa terveydenhuollossa kuin usa ja suomi. Taitaa amerikkalaiset mennä ennemminkin kanadassa lääkäriin.

    Jotkut kanadalaiset tahtovat USAan koska ne ei tahdo odottaa jonossa Kanadassa. Ja jos asuu jossain pienessä paikassa Kanadassa, ne maksaa että pääsee rajan taakse sairaalaan, jossa on erikoisvälineet. En muista, mikä juttu oli kyseessä, mutta jossain kylässä Kanadassa ei ollut jotain erikoisvälinettä, ja meni sitten USAan ja maksoi. Monet menevät kuitenkin yleensä Kanadan suurempiin kaupunkeihin, jos on jotain asiaa johon pikkukylän pikku terveysasema ei voi vaikuttaa.

    Äänestä

  • Jippii! kirjoitti:

    Yksi juttu jäi vaivaamaan kirjoituksessasi, nimittäin se, että kanadalainen menisi usassa esim. leikkaukseen koska usassa on "nykyaikaisemmat" laitteet?

    Kanada taitaa kyllä olla edistyksellisempi maa terveydenhuollossa kuin usa ja suomi. Taitaa amerikkalaiset mennä ennemminkin kanadassa lääkäriin.

    "Kanada taitaa kyllä olla edistyksellisempi maa terveydenhuollossa kuin usa ja suomi. Taitaa amerikkalaiset mennä ennemminkin kanadassa lääkäriin."

    Kanadassa toimii kyllä terveydenhuolto hyvin. Täällä on julkinen terveydenhuolto, mutta usein erikoislääkärit avaavat oman vastaanoton ja provinssi maksaa niiden palkat. Joistain palveluista pitää maksaa, esim ihotautilääkärin vastaanotolle meno maksaa Suomen rahassa 20 euroa.

    Itse asiassa amerikkalaisia ei ole juuri näkynyt Kanadassa lääkärissä. Moni USAssa uskoo yhä, että julkinen terveydenhoito on per*eestä, koska se on sosialistinen järjestelmä (huijui!)!!! Tosin Michael Mooren Sicko:ssa eräs jenkkinainen muutti Kanadaan avoliittoon kanadalaisen kanssa, koska ei enää kestänyt maksaa USAn terveydenhuoltomaksuja ja rikastuttaa vakuutusyhtiöiden rahanahneita lurjuksia terveytensä oman kustannuksella.

    USAssa saa hyvää hoitoa jos vain taskun pohjalla on kymmeniä tuhansia, tai jopa satoja tuhansia dollareita. Köyhät ja keskiluokkaiset joutuvat pahasti kyykkyyn...

    Äänestä

  • Jippii! kirjoitti:

    Yksi juttu jäi vaivaamaan kirjoituksessasi, nimittäin se, että kanadalainen menisi usassa esim. leikkaukseen koska usassa on "nykyaikaisemmat" laitteet?

    Kanada taitaa kyllä olla edistyksellisempi maa terveydenhuollossa kuin usa ja suomi. Taitaa amerikkalaiset mennä ennemminkin kanadassa lääkäriin.

    .. on kyllä YLIVOIMAISESTI parempi lääkärikoulutus, varustelu, operaatiot, järjestelmät, tilat...

    Hyvä aina maksaa ja ottaisin kyllä amerikkalaissysteemin tänne mielelläni. Olen kokeillut suomalaistakin ja havainnut huonommaksi.

    Äänestä

  • vaan USAssa kirjoitti:

    .. on kyllä YLIVOIMAISESTI parempi lääkärikoulutus, varustelu, operaatiot, järjestelmät, tilat...

    Hyvä aina maksaa ja ottaisin kyllä amerikkalaissysteemin tänne mielelläni. Olen kokeillut suomalaistakin ja havainnut huonommaksi.

    rikas pas..a

    Äänestä

  • gggghhgghgh kirjoitti:

    rikas pas..a

    USAssa nyt vain jää verojen jälkeen niin paljon enemmän käteen. Työnantaja maksaa suomalaista paremman terveydenhoidon.

    Ei ongelmaa.

    Äänestä

  • tarvi olla rikas kirjoitti:

    USAssa nyt vain jää verojen jälkeen niin paljon enemmän käteen. Työnantaja maksaa suomalaista paremman terveydenhoidon.

    Ei ongelmaa.

    ...asiasta yhtään mitään!

    Äänestä

  • tarvi olla rikas kirjoitti:

    USAssa nyt vain jää verojen jälkeen niin paljon enemmän käteen. Työnantaja maksaa suomalaista paremman terveydenhoidon.

    Ei ongelmaa.

    Vai jää usassa käteen verojen jälkeen paljon enempi kuin esm Suomessa,otappa kuule selvää asioista ennen kuin tuollaisi satuja kirjottelet,on kuule useimmissa hommissa duunarilla paljon huonompi palkka kuin esm. Suomessa.

    Äänestä

Pian alkavat Suomessakin yksityiset sairaalat ja lääkäriasemat tehdä konkursseja. Niissä hinnat ovat nousseet pilviin ja laman ja työttömyyden myötä kysyntä hiipuu koko ajan.
Julkisen puolen terveydenhuoltoa on kehitetty merkittävästi viime vuosina, se pystyy vastaamaan laadulla ja hinnalla yksityiseen toimintaan. Tämä on mielestäni hyvä merkki julkisen terveydenhuollon vahvistumisesta. Kannatan julkista terveydenhuoltoa, olen siirtänyt oman työterveyshuollon julkiselle sektorille. Yksityinen lääkärikeskus ei toiminut niin hyvin, kuin julkinen. Lisäksi se oli hinnaltaan liian kallis.
USA:ssa terveydenhuolto on ollut kriisissä vuosikymmenet. Köyhät ihmiset on heitetty lähes kokonaan terveydenhuollon ulkopuolelle. Yksityisen sairasvakuutuksen kallistuttua työnantajat eivät enää halua maksaa kuluja samassa mitassa kuin aiemmin. USA:ssa ollaan totuuden edessä. Maassa on pakko rakentaa julkista terveyshuoltoa paremmaksi ja turvautua entistä enemmän siihen myös työelämässä. Siinä eurooppalaisilla olisi paljon annettavaa. Esimerkkinä vaikkapa Britannia, Ruotsi, Tanska, Suomi.

Äänestä
  • terveydenhuolto on jo USA:n omistama, sen omistavat suuret amerikkalaiset alan yhtiöt.

    "Jos kansallisvaltiot ja julkinen sektori vastaavat jatkossakin terveys- ja sosiaalialan palvelujen tuottamisesta Euroopassa, suuret amerikkalaisyritykset menettävät hyvin paljon rahaa.

    Merkittävin yksityistämisinnon takana oleva toimija ovat todennäköisesti suuret amerikkalaiset sosiaali- ja terveysalan palveluita tuottavat yritykset.

    Tästä syystä USA on halunnut ulottaa monenkeskisen investointi-sopimuksen (MAI) sekä palvelujen kansainvälistä kauppaa säätelevän sopimuksen (GATS) koskemaan myös sosiaali- ja terveyssektoreita. Amerikkalaiset yritykset voisivat tällöin käyttää kyseisten sopimusten eräänlaisen ytimen muodostavaa kansallisen kohtelun periaatetta sillanpäiden luomiseen terveys-,
    koulutus- ja sosiaalialan "markkinoille" Euroopassa.

    Jos Euroopassa toimivat kaupalliset terveys- ja sosiaalialan yritykset myisivät samoja palveluja kuin mitä julkinen sektori tarjoaa, amerikkalaisyritykset voisivat vapaan kilpailun ja kansallisen kohtelun periaatteiden pohjalta vaatia julkisen terveydenhuoltojärjestelmän saaman valtion tuen lopettamista, tai samojen tukiaisten tarjoamista myös julkisen sektorin kanssa kilpaileville yksityisille yrityksille.

    http://209.85.229.132/search?q=cache:IJ555lDA67MJ:www.globalisaatio.net/download/hyvinvoi.pdf mikä uhkaa hyvinvointivaltiota&hl=fi&gl=fi

    Äänestä

Hitman on niin perse levällään ja lääpällään jenkkeihin että ottaisi kyseisen mallin vaikka samantien. Hitman voisi ostaa lentolipun jenkkiläänsä ja varata lääkärin lobotomiaoperaatioon.

Äänestä
  • kun pitl sotkea sontaa sekaan

    Äänestä

Suomessakin on jo jonkin aikaa menty yksityistämisen suuntaan joka asiassa, joten miksei maamme wannabe-USA yksityistäisi terveydenhuoltoa! Kapitalismi, korruptio ym. on kaikki kopioitu mahtavasta USA:sta. Siellä ei mikään toimi, ei siis täälläkään.

Raha se on mikä ratkaisee, sama se miten köyhemmät voivat. Ajatellaan vaikka Ranskaa, siellä terveydenhuolto pelaa, koska ihmiset kapinoivat eivätkä mutise itsekseen nurkassa. Toimeentulotuet ym. ovat hyvät, eikä ns. köyhiä pahemmin ole. Kuten on sanottu, maa voi yhtä hyvin, kuin sen köyhimmät asukkaat.

Sanotaan, että jalkani menee poikki. joko maksan yksityiselle sairaalalle maltaita tai odotan leikkausjonossa puoli vuotta tai enemmän. Kun en ole niin rikas, odotan vaan, että jalkani luutuu vinoon tms. Ei tämä ameriikan ihannointi tuo kuin tuskaa, sanon minä!

Äänestä

Yhdysvaltojen terveydenhoitojärjestelmä on mielettömän kallis - 16% kansantulosta BKT:sta, kun Saksassa ja Ranskassa se on vain noin 10%, ja meillä Suomessa - 7-8% BKT:sta.

Ja uutisten mukaan Yhdysvalloissa jopa 40 miljoonaa ihmistä on täysin terveydenhoidon ulkopuolella.

Äänestä
  • Muutin tänne perheineni ja koska Suomessa ei työterveydenhoito kata perhettä, on perhe ollut yksityisten lääkärien varassa.

    Suomessa ei edes mikään sairausvakuutus kata oikomishoitoja tai kruunuja hampaille, kuten USA:ssa.

    Vuosittaiset terveydenhoitokulut ovat Suomessa nelihenkiseltä perheeltä noin 40 % suuremmat kuin USA:ssa. Puhun tietenkin vain omasta maksamastani osuudesta, en tiedä kuinka vertailisin työnantajan maksamaa kun en tiedä kuinka paljon työnantajani Suomessa siitä maksaa...

    Äänestä

  • se kallis on! kirjoitti:

    Muutin tänne perheineni ja koska Suomessa ei työterveydenhoito kata perhettä, on perhe ollut yksityisten lääkärien varassa.

    Suomessa ei edes mikään sairausvakuutus kata oikomishoitoja tai kruunuja hampaille, kuten USA:ssa.

    Vuosittaiset terveydenhoitokulut ovat Suomessa nelihenkiseltä perheeltä noin 40 % suuremmat kuin USA:ssa. Puhun tietenkin vain omasta maksamastani osuudesta, en tiedä kuinka vertailisin työnantajan maksamaa kun en tiedä kuinka paljon työnantajani Suomessa siitä maksaa...

    Suomeen tuotais Kapitalismi valtion meininki kokonaisuudessaan. koska tottuneet tähän Sosialismiin, ja valittamiseen, jokapaikassa vailtetaan, koska konttorit/toimistot avoinna, kuuntelemaan Tyhmien-laiskojen-pummien valituksia.. Itsestä heistä eioo edes kahdeen kissan elättämiseen..

    Äänestä

  • se kallis on! kirjoitti:

    Muutin tänne perheineni ja koska Suomessa ei työterveydenhoito kata perhettä, on perhe ollut yksityisten lääkärien varassa.

    Suomessa ei edes mikään sairausvakuutus kata oikomishoitoja tai kruunuja hampaille, kuten USA:ssa.

    Vuosittaiset terveydenhoitokulut ovat Suomessa nelihenkiseltä perheeltä noin 40 % suuremmat kuin USA:ssa. Puhun tietenkin vain omasta maksamastani osuudesta, en tiedä kuinka vertailisin työnantajan maksamaa kun en tiedä kuinka paljon työnantajani Suomessa siitä maksaa...

    kuin USA:ssa. Se on sukulaisteni kertomaa, ei omaa kokemustani. Hirveimmän sairaalan näin Ukrainassa, kun jouduin sinne mustanlesken pureman vuoksi. Verta ja rättejä ym. Sairaala oli tarkoitettu merimiehille joten ei kovin loistokas, mutta palvelu ja lääkkeet tehokkaita.
    http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Mustaleski on levinnyt jo Ruotsiin/1135239390998

    Äänestä

  • urpo ihmissään jos. kirjoitti:

    Suomeen tuotais Kapitalismi valtion meininki kokonaisuudessaan. koska tottuneet tähän Sosialismiin, ja valittamiseen, jokapaikassa vailtetaan, koska konttorit/toimistot avoinna, kuuntelemaan Tyhmien-laiskojen-pummien valituksia.. Itsestä heistä eioo edes kahdeen kissan elättämiseen..

    Sinulla on kuppa päässä, kuten monilla juutalaisilla, jos syntymästään.

    Äänestä

  • se kallis on! kirjoitti:

    Muutin tänne perheineni ja koska Suomessa ei työterveydenhoito kata perhettä, on perhe ollut yksityisten lääkärien varassa.

    Suomessa ei edes mikään sairausvakuutus kata oikomishoitoja tai kruunuja hampaille, kuten USA:ssa.

    Vuosittaiset terveydenhoitokulut ovat Suomessa nelihenkiseltä perheeltä noin 40 % suuremmat kuin USA:ssa. Puhun tietenkin vain omasta maksamastani osuudesta, en tiedä kuinka vertailisin työnantajan maksamaa kun en tiedä kuinka paljon työnantajani Suomessa siitä maksaa...

    Kun kansalaisten tuloista men järjettömän kalliisiin 16% terveydenhoitomenoihin on omalta osaltaan kaatamassa koko liittovaltion budjettitalouden.

    Tänä vuonna sen alijäämä nousee järjettömiin lukuin - 1 580 miljardiin dollariin.

    http://online.wsj.com/article/SB125119686015756517.html

    Tilanne on liittovalion talouden kannalta täysin kestämätön!

    Äänestä

  • budjettipäällikö kirjoitti:

    Kun kansalaisten tuloista men järjettömän kalliisiin 16% terveydenhoitomenoihin on omalta osaltaan kaatamassa koko liittovaltion budjettitalouden.

    Tänä vuonna sen alijäämä nousee järjettömiin lukuin - 1 580 miljardiin dollariin.

    http://online.wsj.com/article/SB125119686015756517.html

    Tilanne on liittovalion talouden kannalta täysin kestämätön!

    Eihän USA:n budjetissa ole 16 % terveydenhoitomenoihin. Medicare ja Medicaid eivät yhdessäkään muodosta tuommoista määrää.

    Luvussa on siis mukana muitakin rahoja. Onko olemassa rehellistä vertailua amerikkalaisen ja suomalaisen järjestelmän KOKONAISkustannuksista, mukaan lukien yksityislääkärikäynnit, hammashoito jne.

    En ihan usko suoraan että Suomen ja USAn ero olisi kovin suuri jos laskelmat tehdään tarkkaan!

    Äänestä

  • se kallis on! kirjoitti:

    Muutin tänne perheineni ja koska Suomessa ei työterveydenhoito kata perhettä, on perhe ollut yksityisten lääkärien varassa.

    Suomessa ei edes mikään sairausvakuutus kata oikomishoitoja tai kruunuja hampaille, kuten USA:ssa.

    Vuosittaiset terveydenhoitokulut ovat Suomessa nelihenkiseltä perheeltä noin 40 % suuremmat kuin USA:ssa. Puhun tietenkin vain omasta maksamastani osuudesta, en tiedä kuinka vertailisin työnantajan maksamaa kun en tiedä kuinka paljon työnantajani Suomessa siitä maksaa...

    Yhdysvaltojen Reaganin ja Bushien hallintojen aikana läpeensä korruptoituneet vakuutus- ja lääkeyhtiöt ovat lähteneet ankaraan taisteluun Obaman hallinnon suunnittelemaa maan epädemokraattisen ja järjettömän kalliin terveydenhoitojärjestelmän uudistamista vastaan.

    Yhdysvaltojen kansalainen maksaa ansaitsemastaan dollarista 16 senttiä terveydenhoidostaan kun saksalainen ja ranskalainen maksaa eurostaan vain 10 senttiä.

    Lääke- ja vakuutusyhtiöt maksoivat pelkästään viime vuonna yli 550 miljoonaa dollaria kampanjatukena senaattoreille ja edustajainhuoneen kansanedustajille - keskimäärin miljoonan dollaria yhtä senaattoria ja edustaja kohti.

    Mitään vastaavaa ei Suomessa paatuneinkaan liikemies tai poliitikko voisi kuvitellakaan tekevänsä – pelkästä henkilökohtaisesta ahneudesta.

    Äänestä

  • on laskettu? kirjoitti:

    Eihän USA:n budjetissa ole 16 % terveydenhoitomenoihin. Medicare ja Medicaid eivät yhdessäkään muodosta tuommoista määrää.

    Luvussa on siis mukana muitakin rahoja. Onko olemassa rehellistä vertailua amerikkalaisen ja suomalaisen järjestelmän KOKONAISkustannuksista, mukaan lukien yksityislääkärikäynnit, hammashoito jne.

    En ihan usko suoraan että Suomen ja USAn ero olisi kovin suuri jos laskelmat tehdään tarkkaan!

    Suomessa on jo kauan menty USA:n viitoittamaa tietä. Heikennetty terveysdenhoitoa. Eliitille hyvää palvelua ja köyhät kyykkyyn.

    Äänestä

  • se kallis on! kirjoitti:

    Muutin tänne perheineni ja koska Suomessa ei työterveydenhoito kata perhettä, on perhe ollut yksityisten lääkärien varassa.

    Suomessa ei edes mikään sairausvakuutus kata oikomishoitoja tai kruunuja hampaille, kuten USA:ssa.

    Vuosittaiset terveydenhoitokulut ovat Suomessa nelihenkiseltä perheeltä noin 40 % suuremmat kuin USA:ssa. Puhun tietenkin vain omasta maksamastani osuudesta, en tiedä kuinka vertailisin työnantajan maksamaa kun en tiedä kuinka paljon työnantajani Suomessa siitä maksaa...

    Yhdysvaltojen menot terveydenhoitoon nousevat tänä vuonna 2 500 miljardiin, mikä tekee jo 17,6% sen kansalaisten tuloista. Vuoteen 2018 mennessä menot nousevat jo 4 400 miljardiin dollariin – kaksinkertaisiksi vuoteen 2007 verrattuna ...

    ”National health spending is expected to reach $2.5 trillion in 2009, accounting for 17.6 percent of the gross domestic product (GDP). By 2018, national health care expenditures are expected to reach $4.4 trillion—more than double 2007 spending.”

    Eivätköhän nuo Yhdysvalloissa laske samalla tavalla kuin Euroopassa: Aritmetiikalla, yhteen ja vähennyslaskulla, tarvittaessa myös kerto- ja jakolaskulla.

    Tosiasioita!

    http://www.nchc.org/facts/cost.shtml

    Äänestä

  • on laskettu? kirjoitti:

    Eihän USA:n budjetissa ole 16 % terveydenhoitomenoihin. Medicare ja Medicaid eivät yhdessäkään muodosta tuommoista määrää.

    Luvussa on siis mukana muitakin rahoja. Onko olemassa rehellistä vertailua amerikkalaisen ja suomalaisen järjestelmän KOKONAISkustannuksista, mukaan lukien yksityislääkärikäynnit, hammashoito jne.

    En ihan usko suoraan että Suomen ja USAn ero olisi kovin suuri jos laskelmat tehdään tarkkaan!

    Vuonna 2007 suomalainen maksoi 2 203 dollaria ;jenkki - 6 096 dollaria vuodessa.

    Tosin täytyy ottaa huomioon, että dollari on devalvoitunut aika reippaasti noista
    päivistä suhteessa euroon.

    Tässä varmastikin täysin luotettava lähde, vaikka en sitä tunnekaan...

    http://www.infoplease.com/ipa/A0934556.html

    Äänestä

  • Ihmetyttää heidän johtajiensa omanarvonsa tunteminen rahassa, nimenomaan, ei niinkään osaamisessa vaan huijjaamisessa. Aivan käsittämätöntä, miten lait on laadittu ahneiden rikastuttamiseksi, ovat sitten lääkäreitä tai tehtalijoita. Eivät rikastu, jollei olisi yhteiskuntaa ihmisineen, jota ryöstää, ryöstää. Republicikkilainen nainen kiljui television dokumentissa jenkkien terveydenhuollosta järjestetyssä likaamiskamppanjassa: ..healthcare is PRIVILEDGE! Tarkistakaa sanakirjasta mitä priviledge tarkoittaa. Kertoo kapitalistin asenteesta paljon, todella.

    Äänestä

  • se kallis on! kirjoitti:

    Muutin tänne perheineni ja koska Suomessa ei työterveydenhoito kata perhettä, on perhe ollut yksityisten lääkärien varassa.

    Suomessa ei edes mikään sairausvakuutus kata oikomishoitoja tai kruunuja hampaille, kuten USA:ssa.

    Vuosittaiset terveydenhoitokulut ovat Suomessa nelihenkiseltä perheeltä noin 40 % suuremmat kuin USA:ssa. Puhun tietenkin vain omasta maksamastani osuudesta, en tiedä kuinka vertailisin työnantajan maksamaa kun en tiedä kuinka paljon työnantajani Suomessa siitä maksaa...

    ...ovat Suomessa ilmaisia. Lapset saavat suorat hampaat eikä tarvitse aikuisena oikoa.

    Kummallisia juttuja!

    Äänestä

  • korruptoitunut kirjoitti:

    Yhdysvaltojen Reaganin ja Bushien hallintojen aikana läpeensä korruptoituneet vakuutus- ja lääkeyhtiöt ovat lähteneet ankaraan taisteluun Obaman hallinnon suunnittelemaa maan epädemokraattisen ja järjettömän kalliin terveydenhoitojärjestelmän uudistamista vastaan.

    Yhdysvaltojen kansalainen maksaa ansaitsemastaan dollarista 16 senttiä terveydenhoidostaan kun saksalainen ja ranskalainen maksaa eurostaan vain 10 senttiä.

    Lääke- ja vakuutusyhtiöt maksoivat pelkästään viime vuonna yli 550 miljoonaa dollaria kampanjatukena senaattoreille ja edustajainhuoneen kansanedustajille - keskimäärin miljoonan dollaria yhtä senaattoria ja edustaja kohti.

    Mitään vastaavaa ei Suomessa paatuneinkaan liikemies tai poliitikko voisi kuvitellakaan tekevänsä – pelkästä henkilökohtaisesta ahneudesta.

    korruptoituneet - mihinkähän tuokin perustuu .Oletko edes elänyt Reaganin aikakaudella?

    Äänestä

  • von Münchausen kirjoitti:

    ...ovat Suomessa ilmaisia. Lapset saavat suorat hampaat eikä tarvitse aikuisena oikoa.

    Kummallisia juttuja!

    kovasti pyysin ..se siitä suomalaisesta hienosta systeemistä..

    Äänestä

...kuolemankielissä sairaalaan jossa ensin alettaisiin selvittää ovatko vakuutukset varmasti kunnossa. Jos eivät niin ulos, riippumatta missä kunnossa olet.

Jos et kykenisi maksamaan tuhansia dollareita vuodessa siitä että ylipäätänsä voisit saada maksullista (=kallista) hoitoa niin ei auttaisi kuin kuolla pois.

Tuo "debatti" on kyllä kaukana mistään asiallisesta keskustelusta. Osa amerikkalaisista haluaisi terveydenhoitoon edes jotain järkeä. Republikaanit yrittävät järeän konservatiivipropagandan ja korruption avulla saada ihmiset uskomaan että tuo järjettömän kallis ja vain varakkaille tarkoitettu systeemi on säilyttämisen arvoinen.

Sukulaiseni ovat hyvissä ammateissa ja oikeutettuja toiseksi parhaaseen luokkaan. Silti he joutuvat juuri maksamaan tuon 10000 dollaria vuodessa oikeudesta saada hoitoa. Järjetöntä. Ei työnantaja oikeasti sitä hoitoa maksa vaan osallistuu kustannuksiin niin että vakuutus ylipäätänsä on mahdollinen. Jos työnantaja todella maksaa terveydenhoidon niin silloin kuuluu varmasti pieneen etuoikeutettujen joukkoon.

Uskomatonta miten tuo propaganda puree tavalliseen punaniskaan! Ihan kuin heillä ei olisi aivoja ollenkaan! Ja moni suomalainenkin uskoo tuohon propagandaan!!!

Äänestä
  • terveydenhuolto, kun he itse haluavat. Kaikki ihmiset eivät halua maksaa vakuutusta, vaan haluavat säästää nekin rahat pahan päivän varalle. Sellainen mahdollisuus on heille suotu. Köyhille, lapsille, ja eläkeläisille on ilmaiset kunnalliset palvelut. Amerikkalaiset ovat varmaankin erittäin huolestuneita pitkistä leikkausjonoista Suomessa:)

    Äänestä

  • "oikeutettuja toiseksi parhaaseen luokkaan" mita ihmetta tuo tarkoittaa? Ei taalla mitaan luokkajarjestysta ole.
    Tuo ensimmainen vaitteesi on ihan satua, kylla taalla sairaat hoidetaan oli vakuutus tai ei.
    Terveydenhoito ei ole vain rikkaille. Koyhille on Medicaid ja elakelaisille Medicare.
    Se amerikkalaisia pelottaa etta systeemi menee samanlaiseksi kuin UKssa ja Kanadassa missa ihmisia kuolee hoitojonoon ja paranemisennusteet ovat huomattavasti huonommat kuin USAssa.

    Äänestä

  • http://teksti.kepa.fi/uutiset/5678/?searchterm=None

    >Nyt puhun Chilestä, missä kaikki on kaupan, myös elämä ja kuolema. Bisnes menee etiikan edelle, myös lääkärin etiikan edelle. Oma perheeni sai kokea sen karvaasti.

    Läheiseni umpisuoli alkoi vaivata. Jouduimme viemään hänet sairaalaan iltamyöhällä. Kaikkien taiteen sääntöjen mukaisesti soitimme ensin suomalaiselle vakuutusyhtiölle ja saimme ohjeet siitä, mihin sairaalaan kannattaa mennä. Se oli yksityinen, hyvämaineinen sairaala.

    Leikkaukseen pääsy ei ollutkaan enää yhtä helppo juttu. Sairaala olisi halunnut avoimen shekin maksujen varmistamiseksi. Mutta eihän meillä muualta tulleilla mitään paikallista shekkivihkoa ollut. Tarjosin Visa-korttiani. Visakorttienvahvistamiselin kuitenkin väitti, että kortillani ei ole luottoa tarvittavaa noin 3 000 euroa, joka olisi avannut sairaalan portit. --->

    Äänestä

äläkä roiku täällä pitkin yötä. Suomalainen toinen ääripää maksaa sitten kaikkien töitä vieroksuvienkin lystin. Mites muuten se venäläinen terveyden huolto? Kelpaisiko se punikille?

Äänestä

ongelma ei ole Amerikassa vaan suomalaisten tietämättömyydessä. Kylmän sodan aikana NL:ssa oli maailman "paras" terveyden huolto USA:ssa "kehitysmaa tasoa". Nl:n sairaalataso paljastui Romaniaakin huonommaksi, mutta samassa rytäkässä toimittajat tahallaan unohtivat kertoa, että samanlainen valhe oli myös USA:n päässä, tosin toiseen suuntaan.
http://olliherrala.blogit.kauppalehti.fi/2009/06/05/usa-mita-vikaa-terveydenhuollossa/

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Cootie kirjoitti:

Yhdysvalloissa ollaan debatoimassa, kannattaako heidän ottaa käyttöönsä eurooppalaismallinen terveydenhoitojärjestelmä, eli julkinen sellainen. Tällä hetkellä amerikkalaiset saavat lääkärihoitoa maksamalla terveysvakuutusta. Yhdeltä hengeltä hinta on noin 5 000-10 000 dollaria vuodessa. Perhe saattaa maksaa vuodessa 20 000 dollaria terveysvakuutusmaksuja. Työnantajat usein maksavat terveydenhoidon, mutta eivät aina. Vakuutusyhtiöt saattavat myös mitätöidä vakuutuskorvauksen, jos on jokin tauti ollut aiemmin, kuten hiivatulehdus, astma tms.

Yhdysvaltalaisista osa ei halua julkista terveydenhuoltoa maahansa, koska se on "sosialismia". Jotkut kanadalaiset menevät USA:aan leikkaukseen, jos Kanadassa ei ole harvinaisia, hienoja laitteita. Siten yhdysvaltalaiset kritisoivat julkista terveydenhuoltoa. Samaten he sanovat, että julkisen terveydenhuollon jonot ovat pitkät.

Mitä mieltä te olette? Vaihtaisitteko suomalaisen julkisen terveydenhuollon Yhdysvaltain malliin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu