vasen jalka siis puutuu ja on voimaton. vaiva täyttää pian vuoden, joten kyselen jos vaikka vinkkejä löytyis ? olen ex. urheilija ja liikun edelleen paljon. no nyt tietty liikunta ollu väväistä. juoksemisen, jääkiekko yms saa tyystin unohtaa jopa kävely ja maakaaminen tuntuu jalassa ! kipua on lonkassa ja pakaran seudulla. lonkka kuvattiin " tc-scan "
mutta mitään ei löytynyt. oma tuntuma on, että jokin hermo on vimossa ? välillä venyttelin, mutta sekään ei tuonut lopullista apua.
mutta mitään ei löytynyt. oma tuntuma on, että jokin hermo on vimossa ? välillä venyttelin, mutta sekään ei tuonut lopullista apua.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Millaiset tutkimukset sulle tehtiin? Tavallinen röntgen ei näytä jos on jokin hermo puristuksissa se tekee monesti toispuolista särkyä ja tunnottomuutta. Myöskin B-vitamiinin puute voi aiheuttaa hermokipua, miltä kuvailemasi kipu vaikuttaa olevan.
Millaiset tutkimukset sulle tehtiin selkärangasta? Tavallinen röntgen ei näytä jos on jokin hermo puristuksissa se tekee monesti toispuolista särkyä ja tunnottomuutta/voimattomuutta. Myöskin B-vitamiinin puute voi aiheuttaa hermokipua, jolta kuvailemasi kipu vaikuttaa olevan. Siis täsmennän vielä, oireesi näyttäisi olevan peräisin alaselän alueelta, esim. välilevypullistuma, joka on sitten aiheuttanut sen että jokin hermo on puristuksissa.
lonkasssa, nivelessä oli kipua ja luulin, että on jokin tulehdus ! selkää ei tutkittu siis yhtään. lonkasta otettiin kallis tc scannaus ??? en tiedä sitä suomeksi. mutta se ei ollut edes kallein kuva mitä voidaan ottaa. jalkaan säteilee kipua, on voimaton. selkärangassa tai velilevyissä ei tunnu mitään ? mutta kai se silti voi jotain hermoa painaa ? tein muutamia venytysliikkeitä joita löysin tasapainopiste.fi sivuilta . vaikka liikkeet näytti helpoilta niin ei ne ihan ekakeralla onnistu, mikäli yrittää tehdä tarkasti ohjeen mukaan. tuntuu kuin vähän olisi auttanut huomenna "voimistelen" lisää.