Juuri ilmestynyt Analogi-lehti oli vaihteeksi positiivinen yllätys. Kokonaisuudessaan hyvin toimitettu ja täynnänsä mielenkiintoisia asioita. Yhteisöllisyys parhaassa merkityksessä toimii joissakin seurakunnissa hyvin. Toisilla lienee elvyttämistä vielä tai peräti tekohengittämistä.
Erityisesti Rauman ja Porin ja Haminan alueilla näyttää yhteishenkeä löytyvän.
Hienoa!
Erityisesti Rauman ja Porin ja Haminan alueilla näyttää yhteishenkeä löytyvän.
Hienoa!
Vastaukset 14
Vanhimmat
kirjoita Analogiin?
Kukaan ei ole profeetta omassa kotikaupungissaan. Nikean metropoliitta ei asu Nikeassa, kun se kaupunki on hieman huonossa kunnossa. Siispä metropolitta viettää eläkepäiviään Turussa ja silloin tällöin kopsauttelee sauvallaan.
useamminkin. Aihetta olisi kyllä.
Metropoliitta Johannes luennoi aika ajoin Turun tiistaiseurassa ja Valamon ystävien Turun osastossa ja vetää Svenska diskussionsklubben-kerhoa joten aika usein meillä on mahdollisuus kuulla hänen opetustaan.
Helsingin seurakunnan Ortodoksiviestiin hän kirjoittaa ruotsiksi, nettiversiossa on sama myös suomeksi.
Älkäähän spekuloiko niin paljoa, vetäkö kummallisia johtopäätöksiä, asiasta kuin asiasta.
Kiitos huomiostasi, että länsirannikollakin on vilkasta seurakuntatoimintaa.
sujuisivat mielestäni reippaasti ekumeenisin voimin!
Ambrosius on ilmeisesti kiireessä antanut toimeksiannon metropoliitta Johannekselle. Toimeksianto on ollut diakoniksi vihkiminen Turun kirkossa 9. heinäkuuta. Näin 27.08 ilmestynyt Analogi kirjoittaa. On varmaankin ensimmäinen kerta ortodoksisessa maailmasa kun pappismunkki vihitään diakoniksi. Mihin Suomen kirkossa keritäänkään kun aika kuluu? Tälläistä ei varmaankaan tapahdu kovin usein. Toimeksiannon antajalla on varmaankin ollut muita kuin kirkollisia kiireitä ko. asian suhteen. Analogin tiedon mukaan nyt vihitty diakoni Hiorotheos toimii Ambrosiuksen alaisuudessa?
Luulen, että Analogissa ko. kohdalla on painovirhe. Uskoisi ja luulisi päätoimittajan (diakoni itsekin) tarkastavan lehden oikeellisuuden ja kirjoitus asun ennen sen painoon menoa. Nyt tapahtunut painovirhe on suorastaan kamala, kuvan kanssa!
päätynyt lehteen?
siinä on jotain outoa!
Hierotheos?
Olisikohan Analogin päätoimittaja siihen syyllinen? Kuka muuten vastaa lehden sisällöstä? Toimituskuntako?
Lehdellähän on melkoinen toimituskuntakin. Siihen kuuluu melko paljon väkeä. Kaikki he ovat varmanakin asiantuntijoita. Olisi luullut jonkun heistä paneutuvan lehden sisältöön ennen sen kulkaisua!
Onnea kuitenkin vihitylle ja hänen vihkijälleen ja vihkiäisissä avustaneelle.
Katsokaa viikeksi ilmestynyt Analogi ja ihmetelkää sen sisältöä.
Odotan mielenkiinnolla seuraavaa Analogia. Mitähän uutisia se mahtaa sisältää?
Vihitään luostarissa ensin diakoniksi, sitten pappismunkiksi. Diakoniksi ei voida vihkiä jos on jo pappismunkki.
varmasti joillakin hauskaa ja lempeää! Syvällisyys ei olisi pahitteeksi näissäkin jutuissa.
on eksynyt oudoille teille muutenkin viime aikoina!!