60-luvun lopulla. Kuuhun mentiin silloin heittämällä. Toista se on nykyään kovin vaikeaa tuntuu olevan.
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Intia ilmoitti menettäneensä yhteyden kuuluotaimeensa/1135248901963
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Intia ilmoitti menettäneensä yhteyden kuuluotaimeensa/1135248901963
Vastaukset 19
Vanhimmat
70-luvun alussa liikemiehet ja turistit pystyivät ylittämään Atlantin kaksinkertaisella äänennopeudella. Nykyään se ei onnistu edes yksinkertaisella äänennopeudella. Olivatko Concordet siis feikkiä?
Concorde oli kyllä kova sana aikanansa, mutta ei silläkään kyllä kuuhun lennetty.
Tuossakin on täysin lentokelvoton häkkyrä.
http://static.howstuffworks.com/gif/space-station-iss.jpg
Waude! Mikä toi on? Pääseekö tällä kuuhun?
kaikkien lentävien vehkeiden pitää muistuttaa lentokonetta. Pieni pää ei muuten käsitä että se voi lentää.
Mutta näillä pääsi:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Saturn_V
http://fi.wikipedia.org/wiki/Apollo-komento-_ja_huoltomoduuli
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kuumoduli
Mutta eipä päästä enää.
Näillä mennään seuraavalla kerralla:
http://en.wikipedia.org/wiki/Project_Constellation
http://en.wikipedia.org/wiki/Ares_I
http://en.wikipedia.org/wiki/Ares_V
http://en.wikipedia.org/wiki/Orion_(spacecraft)
http://en.wikipedia.org/wiki/Altair_(spacecraft)
Eikä Concordella lennetä enää. Oliko Concorde siis feikkiä ja huijausta?
Taidat olla vähän yksinkertainen? Oletko miettinyt ammattiauttajaa?
Näyttäisi vähän siltä, että sinä olet se todella kipeä ja yksinkertainen ja ammattiauttajan tarpeessa.
Katso nyt mitä paskaa olet taas kirjoitellut tännekkin ufo! Oletko ylpeä itsestäsi?
Oletko kännissä vai pilvessä vai sienissä? Vai pelkästään idiootti?
Oletko sinä äitisi mukaan vain pelkkä vahinko jota ei olisi ikinä saanut tapahtua.
Olet siis ainakin idiootti.
Eipä sitä kuuhun lennetä tietokoneella , vaan jollakin siihen tarkoitukseen sopivalla lentokykyisellä aluksella. Minulle olisi riittänyt aivan hyvin vaikkapa helmitaulu laskelmien tekoon , joka vaatitaan matkan onnistumiseen.
olet ääliö saatanan vammanen molopää!! Sinut kuuluisi laittaa sähkötuoliin tmv, koska kuussa on käyty ja tullaan edelleen käymään jos huvittaa! Ja hoida nyt se vitun lääkitys kuntoon!!!!!!
http://tinyurl.com/lvo95h
Kuuhun ja Kuun läheisyyteen pääsemien ei ole aina helppoa, jo muutaman metrin ero sekuntinopeudessa voi päätyä joko osuumaan tai ohilentoon, saduissa ja tarinoissa kaikki menee aina niin kuin sadunkertoja haluaa:)