Kiinteistöverot aiotaan nostaa vanhoissa nummonmökeissä energialuokituksen avulla taivaisiin.
Jos nyt ei viimeistään nousta raivoisaan kapinaan lennämme mökeistämme ulos.
Kapitalisti ryöstää meidät taivasalle!
Jos nyt ei viimeistään nousta raivoisaan kapinaan lennämme mökeistämme ulos.
Kapitalisti ryöstää meidät taivasalle!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Perusteena käytetään ilmaston muutosta.
Todellinen syy on kuitenkin halu korottaa rajusti verotusta.
Ehkäpä halu syrjäyttää mummut ja vaarit lahoista mökeistään, saada maat ja mannut kunnan tai kapitalistien haltuun.
Vanha äitini alkoi itkemään kuultuaan asiasta.
Alle 700.- eläkkeellä hän joutuu jo nyt laskemaan leipäpalat jotka syö...
Seuraavien eduskuntavaalien alla vaalivalehtelijat jalkautuvat kansan pariin.
Kohtaamisesta tulee ikimuistoinen!
kun vertaa ,mitä tuhansien eurojen kustannuksia EU:n haja-asutusalueiden jätevesivesidirektiivi aiheuttaa juuri mökin mummoille - perkeles !!!!
Miksei kukaan nosta metakkaa tästä ???
Ainut oli Kokoomuksen Pöntinen , joka esitti voimakkaan kritiikin eurovaalien alla tätä järjettömyyttä kohtaan.
Mutta eihän nykyinen Kokoomus siitä piittaa. ( Enkä äänestänyt ketään ko. pellevaaleissa. )
Ei vastannut persujen puoluetoimistokaan s-postiin...
Meillä on kiinteistövero 73 euroa,joten sen kanssa pärjää.
Kustannukset n. 10 000,- /mökki. Käyttökulut sähköä 500,-/v., kemikaalit ja huolto päälle.
Tämä ei ole liioittelua!
Kyllä ne ovat kinostuksen kohteena.
Eikös siellä Espoossa ajettu kerostalontieltä joku vanhempi pariskunta. Ilmaiseksi vietiin arvotontti. Näin toimii se armoton pörssiyhtiö, kasvoton ahne piru.
Kuuteen sataan,olis asiaa se ei ole kuin viisikymppiä kuussa,elikä ei mitään.olette saaneet vero helpotuksen 15-20 v,kadut, aurauksen,viemärit,osassa vielä kauko lämpö,Ym,Teistä ei saa ikinä mitään netto maksajia.
Kyllä kait kadun ja tiestön ylläpito kustannetaan auto- ja polttoaineveroina moninkertaisesti. Viemäreistä ja vesihuollosta maksetaan jo nyt aivan kunnon maksut, kukin käyttönsä mukaan. Siis mitä muuta me ollaan kuin nettomaksajia?
Ja tekis oikein mieli sanoa ruma sana niin kuin se on, asuminen tässä maassa on kallista, mutta välttämätöntä, varsinkin talvisaikaan. Kun mietin elämääni taakse päin, en näe muuta kuin yhteiskunnan kukkarolleni pyrkivänä rosvona. Vaimo kun ei ole ollut töissä, omasta syystään tai syyttä, olen tehnyt extra duunia, palkkiona vain progressiivisesti nouseva verotus. Eikä puhettakaan mistään korvauksista vaimolle. Tämän helvetin olen saanut kokea.
Jos nyt veren maku suussa maksamaani taloa aletaan verottaa vieläkin kovemmin, en takaa mitä tapahtuu. Jo ostovaiheessa piti maksaa kymmenien tuhansien leimavero. Mitähän logiikkaa tässä kiinteistöveron korotuksessa on? Ruoka ja asunto ovat perustarpeita EIKÄ NIITÄ SAA VEROTTAA LIIKAA.
Tämän sivun alareunassa näkyy mainos: Asunto Välimeren äärellä
Turkin Alanyassa, kakkoskodiksi, sijoituskohteeksi, eläkeasunnoksi.
Ei hassumpi ajatus! Muutetaan pois tästä luteisesta ja kylmästä maasta, jossa alamaisen kyyneleet eivät mitään merkitse...
Nyt laitetaan kaikki normaalit omalla työllään talon hiellä ja vaivalla hankkineet, yleensä vielä pankille kovan koron maksaneet maksamaan rikkailta poistetut verot. Alkaa Kokoomuksen politiikka pikkuhiljaa tuottamaan tulosta. Paskaduunin tekijät laitetaan maksamaan suhteellisesti suurimmat kokonaisverot, että herrat saa jatkaa örveltämistään..