pitäisi uusi kärry hankkia perhe käyttöön.
farkut jo koluttu läpi, mut mitkä sedanit ois silleen tilavia kontinpuolesta ja matkustamon osalta?
tarkoitan esim. nissan maxima tai daewoo evanda tyylisiä missä oíkeasti on tilaa!!
vinkkejä kiitos!
farkut jo koluttu läpi, mut mitkä sedanit ois silleen tilavia kontinpuolesta ja matkustamon osalta?
tarkoitan esim. nissan maxima tai daewoo evanda tyylisiä missä oíkeasti on tilaa!!
vinkkejä kiitos!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kutosen takakontti on todella tilava. Mondeon myös, kun on sama pohjalevy kuin kutosessa.
En nyt oikein tajunnut tätä pointtia. Farkut ovat liian ahtaita joten pitää siirtyä sedaneihin? Ehheh.
Skeida supäärp on perheautojen hintaluokassa ylivoimaisesti tilavin varsinkin takajalkatilojen osalta. Takaluukku ei nyt niin mieletön ole. Mondeon sedanissa on tilaa sekä takapenkillä että takaluukussa.
Absurdia kyllä mutta pienten perheautojen luokassa on pari autoa, esim Megane II sedan jonka 520l takaluukku on suurempi kuin lähes missään loistoautojen luokkaan kuuluvassa sedanissa (joissa tosin *on* onnettomat tavaratilat)
Aika monessa ulkomitoiltaan valtavan kokoisessa sedanissa kuten noissa korean ihmeissä on aivan naurettavan pieni takaluukku eli alle 430-440l mikä on pienempi kuin corolla sedanissa. Takapenkeillä on leveyttä mutta jalkatilat voivat olla yllättävän ahtaat.
Älä missään nimessä luota auton ulkomittoihin tai auton "kokoluokkaan". Käy kriittisesti mittaamassa tilat niin huomaat että monet suuret autot ovat sitä vain paperilla.
Jos et farkkua halua niin katsele vaikka Seat Altea XL takakontti, se on todella XXL.
Iso auto, sedanin konttikin 565l.. kun mainitsemiesi alle 500 l.