Minulla on nyt ollut kyseinen auto käytössä vajaan kuukauden ja kilometrejä on tullut noin 2000.
Ajan lähes aina Helsingissä kaupunkiajoa ja siihen tämä auto on tehtykkin. Minun Insight on Elegance malli eli maantie kulutus on hieman isompi kuin halvemmassa Comfort mallissa johtuen isommista vanteista ja paremmasta varustelusta. Maantieajo kulutus tehtaan mukaan 4,5 litraa on ja kaupunkiajo 4,7 lirtaa.
Itse saan kulutukseksi maantieajossa 4.8 litraa. Vaimo pääsee kaupungissa 4.8 litraan ja itse pääsen kaupungissa 5.0 litraa. Pääsisin itsekkin varmaan desin pari vähemmällä, mutta kun ajan ruuhkissa, niin se edellyttää minulta muiden autojen huomioonottamista eli vähän rajumpia kiihdytyksiä jne. Kuitenkin jos on todella vähän liikennettä, niin alle 5 litran kaupungissa pääsee ihan oikeasti kuka tahansa.
Lähes tulkoon kaikki muut bensa- ja dieseliautot (poislukien Prius) vie ainakin 8 litraa kaupungissa automaattivaihteilla.
Insightin CVT-automaatti on loistava. Kierrokset pysyvät koko ajan haarukassa 1000-2500, kun sähkömoottori antaa vääntöä. Auto on myös sen takia hiljainen, ainoastaan rengasäänet voivat kuulua karhealla pinnalla.
Moottoritiellä kulutus on 5,4 eli jokseenkin Dieselien luokkaa tai vähän yli. Mutta kun ajan kaupungissa ja moottoritiellä harvakseen, niin tässähän säästää ihan kunnolla. 40 litran tankilla pääsee 750-800 kilometriä kaupungissa. Se on mielestäni erinomaisen hyvin.
Hieno homma on myös bluetooth handsfree, vakionopeudensäädin ja USB-liitin stereoissa.
Onko muilla vastaavia kokemuksia autosta?
Ajan lähes aina Helsingissä kaupunkiajoa ja siihen tämä auto on tehtykkin. Minun Insight on Elegance malli eli maantie kulutus on hieman isompi kuin halvemmassa Comfort mallissa johtuen isommista vanteista ja paremmasta varustelusta. Maantieajo kulutus tehtaan mukaan 4,5 litraa on ja kaupunkiajo 4,7 lirtaa.
Itse saan kulutukseksi maantieajossa 4.8 litraa. Vaimo pääsee kaupungissa 4.8 litraan ja itse pääsen kaupungissa 5.0 litraa. Pääsisin itsekkin varmaan desin pari vähemmällä, mutta kun ajan ruuhkissa, niin se edellyttää minulta muiden autojen huomioonottamista eli vähän rajumpia kiihdytyksiä jne. Kuitenkin jos on todella vähän liikennettä, niin alle 5 litran kaupungissa pääsee ihan oikeasti kuka tahansa.
Lähes tulkoon kaikki muut bensa- ja dieseliautot (poislukien Prius) vie ainakin 8 litraa kaupungissa automaattivaihteilla.
Insightin CVT-automaatti on loistava. Kierrokset pysyvät koko ajan haarukassa 1000-2500, kun sähkömoottori antaa vääntöä. Auto on myös sen takia hiljainen, ainoastaan rengasäänet voivat kuulua karhealla pinnalla.
Moottoritiellä kulutus on 5,4 eli jokseenkin Dieselien luokkaa tai vähän yli. Mutta kun ajan kaupungissa ja moottoritiellä harvakseen, niin tässähän säästää ihan kunnolla. 40 litran tankilla pääsee 750-800 kilometriä kaupungissa. Se on mielestäni erinomaisen hyvin.
Hieno homma on myös bluetooth handsfree, vakionopeudensäädin ja USB-liitin stereoissa.
Onko muilla vastaavia kokemuksia autosta?
Vastaukset 19
Vanhimmat
Itsekin ajattelin seurvaavaksi kulkineeksi Hondaa, tulevan Priuksen hinnat selkeästi korkeammat vaikkakin tekniikka kehittyneempää.
Jos tuohon 5 litran taajamakulutukseen pääsee on se mielestäni ok, Nykyinen vie lähemmäs 8 litraa taajamapyörityksessä. Tuota ajoa meillä on 80 %.
Täytyy käydä koeajolla joku päivä ja katsoa riittääkö Hondassa muut ominaisuudet nimenomaan tuolla Elegance varustelulla. Ja vaihteiston toiminta kanssa kiinnostaa.
Minulla on myös tuo Insight Elegance ollut huhtikuun lopusta alkaen. Kilometrejä kertynyt 7500, joista suurin osa maantie ajoa. Polttoainekulut kyllä pieneni ja ajotapa myös. Varsinkin taajamassa kulutus on puolittunut entiseen autoon verrattuna. Keskikulutus ajamillani kilometreillä on nyt 4.7l/100km.
Auton kaikkiin toimintoihin ja ominaisuuksiin kannattaa heti perehtyä hyvin. Näin hypridistä saa parhaan hyödyn.
Tuo vaihteisto on mainio, samoin bluetooth handsfree, vakionopeudensäädin.
Kiva on myös näppäillä ratista vaihteita, silloin kun vaihdevipu on s-asennossa.
Vakionopeudensäädin ei pidä nopeutta ihan vakiona, silloin kun vihreä egon nappi on päällä ja on suuri ylämäki. Tosin tuo korjaantuu sillä, että ottaa napin pois päältä. Ajo on todella vaivatonta ja liikennevaloista lähtö on ripeää tuon mainion vaihteiston ja sähkömoottorin avulla.
Olen hyvin tyytyväinen autoomme. Harvoin enää otan perheemme toista autoa käyttöön. Vain silloin, kun haluan polttaa bensaa 3-4l/100km enemmän ja polkea kytkintä sekä veivata vaihekeppiä. Niin,- vetokoukkua Insightiin ei voi laittaa, joten joskus se toinen auto on kyllä käytössä.
Ilmeisesti moottori notkistuu kilometrien myötä, niin kulutus vielä vähenee. No vähällä se menee nytkin varsinkin jos vertaan Focus 1.6 automaattiin, joka kaupungissa vei päälle kympin :)
Toi vaihteisto ja sähkömoottorin yhdistelmä on kaupungissa kyllä erinomainen paketti. Tideän parempia autoja moottoritielle, mutta kaupunkiin en tiedä yhtään.
Et kehtais laittaa kulutustietojasi tuonne tankkaus.comin tietokantaan. Olisi mielenkiintoista seurata toteutuneita kulutuksia hybrideistä.
http://www.tankkaus.com
Vähän sisuunnuin tuosta, että pääsit 4.7 litraa kaupungista. Nyt kun tankkasin auton, niin ajattelin ajaa erittäin tarkasti ja pääsin jopa 4.6km keskikulutukseen kaupungissa! Se on vähän se. Ja oikeastaan aika pirin uskomattoman vähän.
"Lähes tulkoon kaikki muut bensa- ja dieseliautot (poislukien Prius) vie ainakin 8 litraa kaupungissa automaattivaihteilla"
Mini Cooper diesel automaatti kulutti viime talvena nastarenkain lumipöpperöisessä kelissä 5,2 litraa (laskettu kulutus) kahden hengen kuormalla. Ajomatka noin 800 km sekalaista kaupunkipainotteista ajoa.
Toisin kuin Honda Insight, Mini on upea ajettava kaikissa olosuhteissa!
luvataan kaupungissa 6,5 litraa kulutukseksi ja lisäksi Mini on ihan eri kokoluokan auto ja sillehän tulee vielä käyttövoimaverokin, joten kalliimmaksi se kaupunkiajossa tulee...
Mini Cooperko upea ajettava?
kannattaskohan sun tutkituttaa pääsi.
Kumpikohan on vaikeampaa:
a) Löytää Honda Insightin ajettavuutta ylistävä artikkeli lehdistöstä.
VAI
b) Löytää artikkeli jossa ei ylistetä Minin tai MINIn ajettavuutta.
Kohtaan a) en ainakaan löytänyt vielä yhtään sellaista artikkelia, jossa ajettavuutta olisi "ylistetty" keskinkertaista paremmaksi.
Koeajoin kesällä Insightin ja nyt uusikorisen Priuksen. Priuskin on paska auto; kehnohko ajaa ja laiska. Tämä korostuu Insightissa vielä potenssiin kaksi. Molemmat sisustukseltaankin aivan hirveitä; sekavia, pakko-futuristisia, muovit kovaa paskalaatua ja look 80-luvulta. Ei jumangekka, kuka pöljä laittaa moisia rahoja moiseen paskaan?
Kysymykseen on helppo vastata. Priuksen ja Insightin valitsevat ihmiset jotka ovat paljon älykkäämpiä kuin sinä. Sinä paljastit älykkyytesi ja se on aika matalaa tasoa. Koeta pärjätä ;)
"kuka pöljä laittaa moisia rahoja moiseen paskaan? "
Sellainen ajatteleva henkilö jolle auto on vain kuljetusväline, eikä juuri muuta.
En ota kantaa siihen voiko autoa ylipäätään verrata johonkin eläiten ulosteisiin, mutta sinällään olisi outoa, jos tekee hankintaa ja ainoana kriteerinä on saada kuljetusväline, niin että päädyttäisiin juurikin Honda Insigniaan. Luulisin, että todennäköisyys ko. valinnan tekemiseen on sama kuin Insignian myyntimäärä vuodessa jaettuna koko vuoden aikana tehtyjen autovalintojen (eli -kauppojen) summalla. Arvaus on, että kyse on jostain max 1% kaikista autovalinnoista. Eli joka sadas valitsee itselleen vain kuljetusvälineen ja päätyy Insigniaan. Samalla hinnalla saisi isompia ja halvempia kuljetusvälineitä, joten luulisin, että on aikamoinen arpaonni, että päätyy juuri pienemmällä kuljetuskapasiteetilla varustettuun ja kalliimpaan ajoneuvoon.
Logiikassa on vikaa, jos todellakin luulee, että ko. autoon päädytään yhden kriteerin voimin. Pitää olla jotain muitakin juttuja taustalla.
Jos kymmenen sekunnin kiihtyvyys 0-100 ei riitä on jossain vikaa. Perheautolle se riittää erittäin hyvin.
Prius III kuulemma kiihtyy eri moodeissa samaan tapaan, mutta ECO ja Normal -asetus muuttavat kaasupolkimen vastetta hitaammaksi. Polkemalla reilusti enemmän sitä poljinta suorituskykyä pitäisi löytyä. Perinteistä vastetta ajamiseen haluavan kannattaa valita PWR-asetus. Sillä Prius III liikahtaa kuulemma mukavasti.
Sitä en tiedä täytyykö se PWR-mode aina valita erikseen startin jälkeen. Luultavasti, valitettavasti. PWR-moodin vaikutus kulutukseen on kuitenkin ilmeisesti varsin pieni. Riippuu kuljettajan ajotavasta pääseekö sillä samaan kulutukseen kuin ECO/Normal-asetuksella. Nämä tiedot olen saanut haaviini amerikkalaisilta keskustelualueilta.
Chauffeur ajaa ylimmän edustusluokan autoja (100 000,00 € ja siitä ylöspäin) ja on usein koulutettu hovimestari. Kyseessä oleva 'zauffööri' varmaan on yhtä asiantunteva kuin kuka tahansa tuulipukulainen, jolla on pinttynyttä vihaa ja purkaa sen polttomoottoria tehokkaampiin sähkömoottoriautoihin siinä pelossa ettei vanhaan autoon enään riitä rahat huoltoihin ja korjauksiin.
ihan sekavaa ton viestin sisältö. Mitenkäs se tuulipukuisen hovimestarin koulutus asiaan liittyi??!!
Tekniikan Maailman numerossa 17 oli koeajossa Insight ja numerossa 19 uusi Prius. Erot olivat todella pieniä, tämä on mielenkiintoista, odotin noin 5000 euroa kalliimmaan Priuksen olevan selvästi pihimpi?
Prius:
70 km/h:4,1
80 km/h:4,2
90 km/h:4,6
100 km/h: 5,1
110 km/h:5,8
120 km/h:6,6
ja Insight:
60 km/h:3,7
70 km/h:4,0
80 km/h:4,4
90 km/h:4,9
100 km/h:5,4
110 km/h:5,9
120 km/h:6,5
Auto on henkilöiden tai tavaran kuljetukseen taikka määrättyyn erikoistehtävään valmistettu moottorikäyttöinen ajoneuvo, jossa on
- vähintään neljä pyörää tai telat ja
- jonka suurin rakenteellinen nopeus on suurempi kuin 25 kilometriä tunnissa.
...
Tuon pohjalta olisikin hauska tietää kuinka paljon noissa autoissa kulutus vaihtelisi 25 - 200 km/h vauhdilla asteikolla 25 / 30 / 40 / 50 / ... / 190 / 200.
Oman Insightin kulutus näyttäisi ainakin pitävän varsin hyvin kutinsa tuon TM:n mittauksen kanssa. Viime viikonloppuna tuli ajettua pidempi taival, josta 80% oli 120 km/h:n motaria, loppu käytännössä 80 ja 100 km/h. Keskikulutus oli 6,22 l/100 km (mitattu). Keli oli erittäin vetinen ja alla kitkarenkaat, eli paremmalla säällä ja kesänakeilla pari desiä olisi saattanut lähteä vielä pois.
Olen vielä mittaillut varsin vähän noita kulutuksia, koska autokin on ollut minulla varsin lyhyen ajan, mutta 100 km/h:n kulutus tuntuisi olevan ehkä jopa muutaman desin TM:n mittausta alempi, tuonne 5 l:n tietämille. Kaupungissa pääsee näin viileällä kelilläkin, jolloin start-stop ei toimi "täysillä" ja moottori ei heti ole käyntilämmöissä tolpassaolonkaan jälkeen aika tarkkaan 5 l:n lukemiin.
Ihan positiivinen kokemus ollut kokonaisuutena ja hyvä minusta vaihtoehto keskiluokan perheautoa hakevalle, jos ei mitään aivan valtavaa tilaihmettä kaipaa. Elegancen varusteluun olen erittäin tyytyväinen ja auto lisäksi on jopa ihan hauska ajaa.