Anteeksi jos on mölli kysymys...
Mutta maihtaisiko tällä suomessa käytetyllä viittauksella "kuu ukkoon" olla mitään tekemistä muinais-Suomalaisen "ukko ylijumalan" kanssa?
Siis että ehkä "ukon" palvelu oli siis kuun palvontaa(?)
Vai onko "kuun ukko" ehköä tullut meille anglo-saksisista maista?
onko "kuu ukko" viittaus "ukko ylijumalaan"?
3
652
Vastaukset
- jenna jameson
voihan se olla että kuu-ukko on niinkin nuori että se on tullut Georges Mélièsin elokuvasta "matka kuuhun", vuodelta 1902. Eiköhän ukko-ylijumala ole enempikin "remu pilven reunallinen", kuin kuusta kotoisin.
Nimi "Kuu-Ukko" on tullut siitä, että kuun pinnan tummempien ja vaaleampien kohtien on ajateltu muodostavan kasvot. Tämä ajatusmalli on muistaakseni lähtöisin Länsi-Euroopasta.
Kuu-Ukon ja Ukko ylijumalan nimien samankaltaisuus on vain sattumaa.- gdfj453
Kaikessa on ajateltu olevan henki, silloin muinoin . Ja henki on aina koostunut kahdesta eli naisesta ja miehestä . Oli Kuutar ja Päivätär ja jne...... . Niille oli myös miehinen puoli pätevä Päivän poika ja Kuu-ukko :) . Samoin oli veden Jumaluuden ahdin kanssa löytyy Ahditar ja Tapiolasta löytyy Tapiotar ja jne... . Nimet saatoivat hieman vaihdella Suomen Sukujen laajanasuma alan ja levinneisyyden takia .
Väinämöinen oli sekä muinoin asunut ihminen, suuri tietäjä että ( nykyisessä kansalliseepoksessamme ) ihanne kuva .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1722940
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.642556- 2032210
- 731839
- 1021773
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91641- 1021442
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2171151- 811120
- 951069