Kun Marko Poolo kävi ensimmäisen kerran Mongoliassa niin Mongolian hallitsija pyysi Markko Pooloa tuomaan 300 uskovaa ketomaan heille Jumalan valtakunnasta. Paavi lähettl sinne kolme "jesuiittaa", jotka sanoivat heille, että Jumalan valtakunta toimii olemalla kirkon yhteydessä. tuo johdosta Markko Poolo liittyi muslimi yhteisöön.
Tämän tiedon sanoi muistaakseni Meritähti ohjelman vetäjä.
Pitääkö paikkansa, että Mongolian hallitsija pyysi Markko Pooloa
7
855
Vastaukset
- Höpö.
Marco Polo eli satakunta vuotta ennen kuin jesuiittalaitos perustettiin. Sitä paitsi hän kävi Kiinassa, ei Mongoliassa.
- sisällä
koska en ollut varma mitä kuulin. Kyllä kai se silkkitien kulkija kävi myös "Zingis Gaaninkin" luona. Mutta. jos väite on totta, että "Zingis Gaan" todella pyysi 300 opettajaa, jotka kertoisivat heille Jumalan Valtakunnan sanomaa ja paavi lähettikin sinne vain höpö miehiä kertomaan sakramenteistä jne. Tämän valossa ymmärrän miksi "Zingis Gaanin" joukot kävivät valloitus retkillä, euroopassa asti. Meillä Suomalaisilla oli huonompi tuuri, koska kuningas eerikin poika "piispa henrikin" kanssa toi meille tuon kirkon opin mukaisen jumalan valtakunnan sanomaa ja orjuutti meitä 700 vuotta. Hienoa, että oikaisit asian.
- Diana-ad-rem
sisällä kirjoitti:
koska en ollut varma mitä kuulin. Kyllä kai se silkkitien kulkija kävi myös "Zingis Gaaninkin" luona. Mutta. jos väite on totta, että "Zingis Gaan" todella pyysi 300 opettajaa, jotka kertoisivat heille Jumalan Valtakunnan sanomaa ja paavi lähettikin sinne vain höpö miehiä kertomaan sakramenteistä jne. Tämän valossa ymmärrän miksi "Zingis Gaanin" joukot kävivät valloitus retkillä, euroopassa asti. Meillä Suomalaisilla oli huonompi tuuri, koska kuningas eerikin poika "piispa henrikin" kanssa toi meille tuon kirkon opin mukaisen jumalan valtakunnan sanomaa ja orjuutti meitä 700 vuotta. Hienoa, että oikaisit asian.
On yksi valtakunta taivaissa, " taivasten valtakunta ", tänne rauhanvaltakunta on tarkoitus luoda.
Kuten raamattu sanoo; - sanoma ei
Diana-ad-rem kirjoitti:
On yksi valtakunta taivaissa, " taivasten valtakunta ", tänne rauhanvaltakunta on tarkoitus luoda.
Kuten raamattu sanoo;koskaan vanhene, eikä muutu. Jeesus sanoi, että Jumalan valtakunta on sisäisesti teissä.
Niin totta kai Jeesus tarkoitti, että se, myös näkyisi meissä, jotka uskomme.
Jumalan valtakunta ei ole syömistä ja juomista,vaan iloa ja rauhaa pyhässä hengessä.
Totta on, että Taivasten Valtakunta tulee maapallolle kaikessa voimassaan. Mutta sitä ennenkin mihin menettekin sanokaa tehkää parannus sillä Taivasten Valtakunta on tullut lähelle ja tämän jälkeen parantakaa sairaat. Jeesus ei käskenyt saarnaamaan herätystä eikä kasteen armoa, vaan voimautettua sanomaa aivan kuten (Mar 16:15-20) sanotaan:
Ja hän sanoi heille: "Menkää kaikkeen maailmaan ja saarnatkaa evankeliumia kaikille luoduille.
Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu; mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen.
Ja nämä merkit seuraavat niitä, jotka uskovat: minun nimessäni he ajavat ulos riivaajia, puhuvat uusilla kielillä,
nostavat käsin käärmeitä, ja jos he juovat jotakin kuolettavaa, ei se heitä vahingoita; he panevat kätensä sairasten päälle, ja ne tulevat terveiksi."
Kun nyt Herra Jeesus oli puhunut heille, otettiin hänet ylös taivaaseen, ja hän istui Jumalan oikealle puolelle.
Mutta he lähtivät ja saarnasivat kaikkialla, ja Herra vaikutti heidän kanssansa ja vahvisti sanan sitä seuraavien merkkien kautta.
Marco Polon tarinan mukaan Kublai kaani (Tsingis kaanin pojanpoika) oli utelias kristinuskon suhteen ja pyysi, että hänen luokseen lähetettäisiin oppineita miehiä. Kublai myös lähetti kirjeen paaville. Kublai kaani oli mongoli, ja mongolit hallitsivat siihen aikaan Kiinaa.
Paavi lähettikin lähetyssaarnaajia, mutta matka oli vaarallinen, ja he kääntyivät takaisin Keski-Aasiasta. Jesuiittoja he eivät olleet - muistelisin, että dominikaaneja. Marco Polo ei tietenkään kääntynyt islamiin, joka ei ollut kUblai kaanin eikä mongolien uskonto.
Koko Marco Polon matkatarina saattaa olla kirjallisuutta, koska hän ei kuvaa matkoillaan esimerkiksi teen juontia, vaikka kiinalaiset joivat teetä jo silloin. Kinnalaissa ja mongolilähteissä ei myöskään mainita Marco Poloa, joten hän ei ole voinut ainakaan nousta korkeaan asemaan, kuten tarina väittää. Todennäköisimpänä pidetään, että Polon veljekset todella tunsivat hyvin Aasian karavaanireitit, mutta kirja koottiin muiden matkailijoiden kertomuksista.
Kublai kaani oli todennäkösiesti utelias paavin ja kristinuskon suhteen - hän esitti samanlaisia tiedusteluja buddhanuskoisille.- nyt alkaa
hahmottua tuokin asia.
"Marco Polon tarinan mukaan Kublai kaani (Tsingis kaanin pojanpoika) oli utelias kristinuskon suhteen ja pyysi, että hänen luokseen lähetettäisiin oppineita miehiä. Kublai myös lähetti kirjeen paaville. Kublai kaani oli mongoli, ja mongolit hallitsivat siihen aikaan Kiinaa.
Paavi lähettikin lähetyssaarnaajia, mutta matka oli vaarallinen, ja he kääntyivät takaisin Keski-Aasiasta. Jesuiittoja he eivät olleet - muistelisin, että dominikaaneja. Marco Polo ei tietenkään kääntynyt islamiin, joka ei ollut kUblai kaanin eikä mongolien uskonto." - ja kysylemään
asiasta, tuo ohjelma alkaa TV7 tänään k. 23.10 ja huomenna 10,30.
Meritähti
Jumalan valtakunta löytyy uudelleen
http://vod.tv7.fi/ohjelmatiedot/http://vod.tv7.fi/ohjelmatiedot/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit876042KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3285240Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202668Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512615Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852841865Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1041682- 1121546
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171521seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1211430Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331393