mun kohdallani on käynyt niin että unohdin laatasta yhteensä noin viikon pillerit, taukoviikko alkoi, jatkoin sen jälkeen normaalisti syömistä. nyt vatsaa nipistelee ja vihloo vähän väliä. joskus vihlasut on niin rajuja että melkein pitää mennä kyykkyyn. joskus taas tuntuu vaan hieman inhottavilta, mutta ei satu. ajattelin tämän johtuvan siitä että hormoonit sekaisin tuon viikon "lopetuksen" ja taas pillereiden syönnin jatkamisen takia.. (olin siis viikon lomalla ja pillerit jäi kotiin). seksiä olen kyllä harrastanut ilman lisäehkäisyä. mutta olisiko tän viikon aikana voinut tapahtua ovis vaikka tuli se tyhjennysvuoto?
raskaus pelottaa
____ANNNI___
9363
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
olla raskaana, tiputteluvuodoista huolimatta, olethan unohtanut/jättänyt ottamatta yhden kolmasosan pillereistä!
Se vuoto mikä on tullut ei kaiketi ole ollut mikään taukoviikon vuoto vaan johtuu siitä että olet unohtanut pillereitä.
Miksi ihmeessä olet harrastanut seksiä ilman lisäehkäisyä, noin monen pillerin ottamatta jättämisen jälkeen?! Raskautua et kaiketi ole kuitenkaan halunnut, vai?
Nyt sitten vain sopivassa välissä raskaustestin tekoon, sinuna menisin teettämään verestä sen testin. Sen voi tehdä aiemmin kuin virtsatestin ja ennen kaikkea, se on luotettavampi.
Tuollaisella pillerinottotahdilla olet tosiaankin voinut raskautua.
Millä viikolla tuo unohdus tapahtui? Miten kauan nyt olet syönyt pillereitä, eli milloin tämä uusi aloitus on alkanut?
Söitkö kuitenkin 1. ja 2. pilleriviikon normaalisti, ja silloin 3. viikolla et ottanut pilsuja, jolloin tyhjennysvuoto tavallaan tuli silloin 3. viikolla?
Olen itse joskus syönyt pillereitä vain 2. viikkoa, ja sitten pitänyt taukoviikon, ja jatkanut sen jälkeen normaalisti. Tosin en muista olinko sillä hetkellä suhteessa, tai harrastinko seksiä, mutta enpä ole ainakaan raskaaksi tullut.
syö vain kaksi viikkoa pillereitä ennen taukoviikkoa, ei ehkäisytehoa ole taukoviikolla lainkaan.. En suosittelisi ainakaan jos seksiä harrastaa..
Keksitkö ihan omasta päästäsi tuon? Ainakaan se ei pidä paikkaansa pakkausselosteen mukaan. Katsopa huviksesi miten pitää toimia, jos unohtaa pillerin 3. viikolla. Sillä ei ole merkitystä onko pilleri kolmannen viikon viimeinen vai ENSIMMÄINEN eli 2. viikon jälkeen heti seuraava pilleri.
Söit siis kaksi viikkoa pillereitä ja sitten olit kaksi viikkoa syömättä? Jonka jälkeen aloitit uuden laatan sitten kun sinulla olisi pitänyt taukoviikkoa loppua jos olisit syönyt pillereitä normaalisti? Jos ymmärsin ihan oikein niin olet siis ollut ilman ehkäisyä kolme viikkoa.. Ja kyllä, tämän kolmen viikon aikana sinulla on taatusti ollut ovulaatio. Suosittelisin tekemään raskaustestin heti ja jos saat negatiivisen niin uusimaan testin vielä varmuuden vuoksi kahden viikon päästä.
Jos et ole tästä raskautunut niin kannattaisi harkita ehkäisymenetelmän vaihtoa, tai sitten lopettaa seksin harrastaminen siihen asti, että sen osaa vastuullisesti tehdä..
pillerit oli toisen viikon pillereitä.
ensin en ollut yhtään huolissani mutta kun on alkanu noita ihme mahakipuja oleen niin alkoi pelko tulla..
kiitoksia asiallisista vastauksistanne, vaikka tiedän käyttäytyneeni todella tyhmästi.
Eli söit 1 viikon pillerit, jätit 2 viikon pillerit syömättä, söit 3 viikon pillerit ja pidit taukoviikon? Näin ollen ehkäisytehoa ei ole ollut koko tuon listan aikana eikä seuraavastakaan listasta ensimmäisen viikon aikana. Eli yli kuukausi on ollut ilman ehkäisyä..
eli
-söin viikon pillerit (eka viikko)
-sitten viikko ilman pillereitä (lomaviikko jolloin pillerit oli kotona)
- sen jälkeen oon syönyt nyt suunnilleen viikon taas pillereitä
taukoviikon pitäis perjaatteessa tulla nyt tällä viikolla vissiin.
mahakivut, selkäkivut, päänsärky, huono-olo ja ärtyneisyys vaan jatkuu,... mutta johtuu kai hormonitasapainosta kun jäi viikon verran syömättä.
koska vois tehdä raskaustestin? odotanko seuraavaa taukoviikkoa?
et olisi saanut tuon viikon jälkeen aloittaa noin vain syömään pillereitä uudelleen vaan sinun olisi pitänyt odottaa seuraavia luomumenkkoja ja aloittaa sitten pillereitten syönti kokonaan alusta. Olet tavallaan lopettanut pillereitten syönnin kokonaan ja sitten aloittanut uudelleen ihan vääränä ajankohtana joten kroppasi hormonitoiminta on taatusti ihan täysin sekaisin.. Ja tuossa koko laatan aikana ei siis ole ehkäisytehoa ollut lainkaan..
Sinuna soittaisin lääkäriin ja kertoisin miten olet toiminut ja kysyisin, miten kannattaa tästä eteenpäin tehdä. Ei varmaankaan ole mitään järkeä pitää taukoviikkoa, koska siinä tapauksessa taas ns. lopettaisit pillereitten syönnin kokonaan ja "taukoviikon" jälkeen aloittaisit taas syönnin väärään ajankohtaan. En kyllä yhtään tiedä mitä sinun kannattaisi tehdä.. soita lääkäriin ja kysy sieltä!
Tuossa syömisessä ei kyllä ole ollut mitään järkeä ja tuo on kropalle jo vaarallista..