Kyllä Postin palvelut menivät ojasta alikkoon. Eilen illalla 2 myyjää koko kaupassa ja postin tiskillä niistä toinen. Molemmilla kassoilla aivan valtavat jonot, osa ihmisistä vei tavarat takaisin hyllyyn ja lähti pois.
Kyllä tulee tästä lähtien etsittyä sellanen kauppa jossa kassat vetää.
Kyllä tulee tästä lähtien etsittyä sellanen kauppa jossa kassat vetää.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Jätä kauppa väliin. Ninn minäkin teen.
Postissa on joskus pakko käydä, muttei siinä vieressä olevassa kaupassa.
Samat sanat alkon suhteen.
Mm. Lidl ei ole vielä muuttunut tuollaiseksi miniostoskeskukseksi ja siellä
saa hyvää tavaraa halvalla.
Mitä lidliin tulee, nii siellä ei meinaa eteeppäin päästä, kun pää kolisee ale kyltteihin kokoajan. Lapuan yksinkertaisesti paras kauppa: sokkari, vaikka ihan vaan sen takia, että se on viihtyisämpi kuin mikään muu. Lidlin betonipunkkeri ei paljo pisteitä saa. Nyt tietenkin köyhät alkaa marisemaan että lidli on halvin, ja sieltä saa ihan syötävää ruokaa.
että perseestä koko lapuan posti nyt tuolla k-kaupas---en oo kertaakaan onneksi jonoon joutunnu,merkit kun saa ärrältäkin ja voi ristus perkele näitä laskutoimituksia täällä nimimerkin jälkeen---huohhhhhhhh
S-market on viihtyisä, mutta se viihtyisyys myös maksaa, kuten jo mainitsit rivien välissä. Samat tuotteet saa halvemmalla Lidlistä, eikä kaikki halua maksaa viihtyisyydestä. En myöskään minä.
Postista ei ainakaan hyötyä ole kaupalle. Jonotus kuin Venäjälle eikä mikään pelaa. Ei tee mieli enää kauppaankaan.
Pakko oli jättää postiasiat hoitamatta, vein paketin matkahuoltoon, 10 m jono ja jäätelöt samasta kaupasta ostettuna sulamassa laukussa. Selvä palvelun huononnus sekä postille että ko kaupalle.
Tämä sama postikysymys rasittaa minuakin, ja olen jo aiemmin kirjoittanut tänne tästä. Taisi olla heti silloin kun se posti siirtyi tuonne kauppaan. Jo silloin huomasin, mikä ongelma tästä koituu.
Itse en koskaan mene illalla kaupaan, mene sinne silloin, kun tiedän ettei siellä ole pitkiä jonoja. Tänään kävin kaupassa eikä kassoilla ollut jonoja. Mutta siinä postin luukulla oli, ja kun se jono on siinä kapealla käytävällä, mistä pitäisi vielä kärryjen kanssa mahtua kulkemaan. Eihän se toimi. Hidastahan se postin asiointi on, kun siinä luukulla pystyy vain yksi ihminen palvelemaan asiakkaita. Entisessä postissa oli yleensä kaksi ihmistä asiakaspalvelussa, niin homma oli nopeampaa. Toisaalta minusta tuntuu siltä, että eihän tuon kaupan henkilökunta taida olla koulutettu postin tehtäviin, vaan lähinnä kaupan alalle. Miten luotettavaa tämä systeemi sitten on?
Itse en ole vielä' kertaakaan asioinut tuossa "postissa". Kirjeitä en lähtä ikinä kellekään, mutta tilaan vaatteet ym. tuotteet postimyynnin kautta, esim. Klingelistä ja Cellbesistä. Nykyisin nämä firmat lähettävät tuotteet matkahuollon kautta, joten ei tarvitse hakea niitä kaupasta. Matkahuollossa ei ole koskaan mitään jonoja, vaan palvelu sujuu hyvin ja nopeasti. Mutta HobbyHall taitaa edelleen lähettää tuotteet postin kautta, joten sieltä en ole nyt hommannut mitään. Tietysti kotiinkuljetus on keksitty, ja ainakin isomat tuotteet tuodaan tarvittaessa kotiin.
On kyllä hankala ongelma, jos kaupan asiakkaat joutuvat kassoilla jonottamaan ylimääräisi aikoja. Kyllä siinä pakasteet sulaa ja jalat väsyvät pitkään seisoessa, kun jono ei liiku. Kyllä kauppiaan olisi vähintään kuulunut palkata lisää henkilökuntaa, kun työt lisääntyivät. Mutta onko palkannut, sitä en tiedä. Eihän se voi olla oikein, että työt lisääntyy, mutta samalla porukalla yritetään pärjätä. Ei ihme, jos asiakkaat häipyvät muihin kauppoihin, kun niissä palvelu pelaa paremmin. Ettei vain vain olisi kauppias ahneuksissaan ottanut postia itselleen?
Ps. eivät näyttäneet päivällä postin jonossa seisovat asiakkaat kovin tyytyväisiltä saamaansa hitaaseen palveluun.
Lähetäpäs kirjoituksesi jonnekin postin palautesivustolle. Ehkä tulevat sielläkin järkiinsä ja miettivät tulostavoitteensa uusiksi.
On tämä postipalvelujen selvä huonontaminen käsittämätön juttu. Ottaisimme oppia ystävyyskaupungistamme Rakverestä, siellä on kunnon postikonttori erikseen, palvelu pelaa ja kaupat saavat rauhassa palvelvella omia asiakkaitaan.
Tarkoitus on selvä. Vallallaolevan ideologian mukaan julkiset palvelut tulee yksityistää ja tämä on se metodi, jolla Suomen Postilaitos yksityistetään, ts. hävitetään vähitellen ja huomaamatta. Vainoharhaisimmissa kuvitelmissa terveyskeskusten jonojen pidentäminen, vanhustenhoidon huonontaminen ja koulujen homehduttaminen ajavat samaa asiaa.
mukaan miljoonaluokan alaskirjaus joistakin Venäjällä epäonnistuneista liiketoiminnoistaan. Niitten pitää nyt säästää meidän palveluita alasajamalla.
Onneksi Matkahuollolla on vielä toimipaikka Lapualla, hommat hoituvat todella hyvin. K-Postille en enää lähde seisoskelemaan ja odottelemaan.
Posti on tehnyt säästämishuuruissaan karhunpalvelun itselleen. Meinasin mennä asioimaan postiin, mutta oli niin kamala sähläys menossa, etten viitsinyt edes siihen viereiseen kauppaan mennä vaan köröttelin rauhaisaan Lidliin.
Luuleeko kauppias todella, että saa jotakin sillä, että lisää huonosti toimivaa palvelua. Kauppa oli ennen ihan hyvä, nyt ei.
Lapuan matkahuollossa on aivan ihanat henkilöt palvelemassa, en ole missään tavannut niin ystävällistä palvelua, ihan tavallisia ihmisiä ,mutta ovat todella oikeassa paikassa. Kiitos
matkahuoltoon! On näköjään palveluhaluista väkeä siellä töissä eikä tilastakaan ole puutetta.
matkahuolto ja posti sopisivat hyvin yhteen----en ikinä mene nykyiseen paikkaan postiasioilla enkä kauppaan liioin---lapualla pitääs panna kansalaisadressi asian saattamiseksi kuntoon---noi toinen toistaan kyrp myyjät ei sovi tonne postin palvaluun---se on tosi
Matkahuollossa on kyllä hyvät tilat ja mukavat henkilöt asiakaspalvelijat. Mutta posti ei sovi sinne, koska Matkahuollolla on oma kirjeiden ja pakettien lähetyssysteeminsä. Kaksi kilpailevaa toimintaa ei voi olla saman yrityksen hoidossa.
Nythän on niin, että isot postimyyntiyritykset kuten Ellos, Cellbes, Halens ja Klingel ovat siirtyneet Matkahuollon asiakkaiksi ja lähettävät paketit sitä kautta. Klingelistä kertoivat, että posti hukkasi niin paljon heidän lähettämiään paketeja, että he päättivät vaihtaa toimitustapaa. Tämän takiahan posti on menettänyt melkoisen summan, kun se ei enää saa postimaksuja näiden ko. vaatefirmojen asiakkailta. Itse ajattelen, että tässä on yksi syy siihen, miksi posti lopetti oman konttorinsa ja sanoi irti omat asiakkaita palvelleet henkilöt. Kaupassa kaupan väki hoitaa homman samalla palkalla, millä ovat aiemminkin työnsä tehneet. Nyt vain työn määrä on lisääntynyt. Kassat ei vedä jne. Saa nähdä miten käy.
Silloin kun minä ehdin postiin, niin ennen se oli kiinni, ellen lähtenyt kesken työpäivän. Siinä vasta aikaa kuluu, kun pitää ajella edestakaisin. Jonoja sitä oli vanhassakin postissa. Minä ainakin olen ERITTÄIN tyytyväinen nykyiseen järjestelyyn.
Ruikuttakaa jostain aiheellisesta...
Höh! Luuletko todellakin omaavasi ainoan oikean näkökulman aiheeseen ja yleensä asioitten tärkeäksikokemiseen?
Ettekö te nyt vieläkään hyvät ihmiset tiedä että ei tällä palstalla saa missään tapauksessa kehua mitään.
Lapualainen tapa on että jos olisi kehumisen aihetta silloin pitää olla hiljaa. Tälläinen periaate tällä palstalla tuntuu olevan.
Taisit vetää liian pitkällemeneviä johtopäätöksiä yhdestä postin ominaisuudesta, joka sattuu olemaan juuri sinulle myönteinen. Se ei kuitenkaan kumoa tuossa ylempänä esitettyjä ongelmia, vaikka kuinka positiivisen epälapualaisittain yrittäisi suhtautua asiaan.
kun et oo poliisikaan. Tänne saa kirjoittaa, mitä sielu vaatii. Tosin viime aikoina ei juuri sielut ole vaatinu, kun juuri kukaan ei ole enää viitsinyt kirjoitella, kun Eniro on muuttanut sivun vastenmieliseksi katsellakin. Ennen niin vilkas palsta on vähintäänkin puolikuollut. Pian toiveesi toteutuu ja kuolee lopunkin. Kevyet mullat.
Ajatellahan positiivisesti, niin orotellahan aijan kaas kun kaupan henkilökunta tottuu uutehen tyähänsä ja saa tilakkin toimimahan paremmin. Ei kai kukaan orottanukkaan, että ulukoistettu posti kokemattomuuttaan kykenisi heti palavelemahan hyvin asiakkahia.
Posti ahdettuna supermarketin eteiseen on ajatuksenakin vastenmielinen. Tuskin se noissa oloissa koskaan muuksi muuttuu. Juurikin tilasin tavaroita itselleni ja postin toimitus oli ilmiselvä ei. Eli homma toimii niinkuin sen on ajateltukin toimivan. Palvelut siirtyvät kokonaan yksityisille nyt näkyvin seurauksin.
Hyvät keskustelijat
Tällä palstalla on keskusteltu Lapuan postin toiminnasta paikallisen palveluyrityksen yhteydessä. Kiitämme kiinnostuksesta postipalveluja kohtaan. On hyvä, että olette nostaneet esille palvelussamme olevia kehityskohteita. Viestien pohjalta tartumme toimeen ja kehitämme Postin toimintaa Lapualla.
Postin tavoitteena on tarjota kattavat postipalvelut muun arkiasioinnin yhteydessä sujuvasti ja luotettavasti.
Ystävällisin terveisin
Postin Asiakaspalvelu
Puh: 0200 71000 (pvm/mpm) ma-pe klo 8-20, la 9-14
sähköposti: [email protected]
Kokemuksista viisastunut lukija korkeintaan naurahtaa nykyään kuullessaan sanan "kehitys".
Tuollaiselle hyvittelykielelle hän saattaa jopa nauraa sillä eihän ole sen kummemmasta kysymys kuin pieleenmenneen yrityksen selittelystä.
kiinnostuksesta! Tällä palstalla on merkitystä, sitä luetaan näköjään muuallakin kuin muutamassa lapualaisessa savussa. Paha kello kauas kuuluu. Pidetään jatkossakin huolta, ettei kaikkea sentään hyväksytä.
Kuka ihimeen taula pää on keksiny liittää postin ja kaupan yhteen en sinnäkin kaikki paketit tulisi lähettää matkahullon kautta muttakun nuo jotkut netti tilaus paikat lähettävät vieläkin vanhan aikaisesti postin kautta matkahuollon kautta tilattaessa ei tarvi kun vetää nimensä paperiin mutta tuola postis pittää jonottaa kymmenen minuuttia ja joku saatanan 21 numeroonen tunnus luku sepitää sille neidille
Minä olin yksi tavarat hyllyyn vienyt. Jonon pituus vei hermot. Lidl pelasti minut
Ei lapualaaset postia tartte, kun me ei osata eres kirijoittaa.
Mustamaija tarttis usein Ritamäelle.
tai vaihdetaan... kuulemma pian.