Morgensters, mulla olis nyt sivut valmiit ja netissä, nimeltään maahanmuuttouutiset, paitsi että siellä on vain muutama youtube video vasta:)
Aika vaikealta tuntuu tehdä sinänsä mitään hirveän pitkiä tarinoita, joten kaipaisin hieman apua.
Jos tuntuu että sinulla olisi hieman kerrottavaa maahanmuutosta, pakolaisuudesta tai rasismista, sivuni ovat käytössäsi.
Asiallisia linkkejä/juttuja tarvitaan ja laitan tuon linkin tähän threadiin kunhan haen sen tuolta toiselta koneelta:)
Kynät sauhuumaan, julkaisen jos on asiallinen kirjoitus, myös kuvia voin uploadata jne..
Katsotaan josko saataisiin ääni kuuluviin että maahanmuutto kaipaa pikaista suunnan vaihtoa, näin jatkuen meille jää palavat ratikat näppeihin ja ryöstetty/raiskattu maa.
BTW. jutut voivat olla kriittisiä mutta myös positiivisia juttuja(jos niitä keksimättä löytyy) ovat tervetulleita:)
Aika vaikealta tuntuu tehdä sinänsä mitään hirveän pitkiä tarinoita, joten kaipaisin hieman apua.
Jos tuntuu että sinulla olisi hieman kerrottavaa maahanmuutosta, pakolaisuudesta tai rasismista, sivuni ovat käytössäsi.
Asiallisia linkkejä/juttuja tarvitaan ja laitan tuon linkin tähän threadiin kunhan haen sen tuolta toiselta koneelta:)
Kynät sauhuumaan, julkaisen jos on asiallinen kirjoitus, myös kuvia voin uploadata jne..
Katsotaan josko saataisiin ääni kuuluviin että maahanmuutto kaipaa pikaista suunnan vaihtoa, näin jatkuen meille jää palavat ratikat näppeihin ja ryöstetty/raiskattu maa.
BTW. jutut voivat olla kriittisiä mutta myös positiivisia juttuja(jos niitä keksimättä löytyy) ovat tervetulleita:)
Vastaukset 22
Vanhimmat
ei löydy googlettamalla
http://personal.inet.fi/palvelu/maahanmuuttouutiset/Maahanmuuttouutiset/Tervetuloa.html
Olisi mukava nyt kuitenkin tietää, mikä on se poistettu viesti tai ne viestit esim. tällä palstalla, minkä vuoksi olet tehnyt tuon työn luodaksesi tämän "asiallisen" sivuston?
Yksikin viesti riittää.
Vilkaisin noita "Maahanmuuton uhkia ja vaaroja" ja siellä eittelet ministeri Thorsin valehtelevan. Ehkä siinä oli hieman liioittelua. Maassammehan ei saa pysyvää oleskelulupaa ellei ole työtä. Pakolaisten vastaanottaminen on sitten oma politiikkansa. Olen kyllä samaa mieltä, että kyllä hän olisi voinut tämän ryhmän mainita, joka korostetuimmin, sinänsä ymmärrettävästi, esiintyy työttömyystilastoissa.
Sivut ovat tosi raakileet vielä, vasta jotakin uploadattu katsoakseni onko sivuille yhtään mitään käyttöä.
Laitoin sen uhat ja vaarat sivun vain kun en heti ole kerennyt luomaan positiivista sivua sen oheen, mutta jos löytyy hyviä vinkkejä niin laitan niitä mielelläni.
Sivusto käsittelee asiaa jos niin halutaan, täysin puolueettomasti, mutta vain faktat kelpaavat.
Tosin youtube on youtube, mutta yritän nyt kuitenkin etsiä sen oikean materiaalin.
Sivulaskuri ei ole paljon naksunut eli sivuston merkitys on hieman kyseenalainen jos ei monikaan edes viitsi klikata ja katsoa:)
Päivitän kuitenkin lisää kunhan jaksan ja kerkeän:)
Parempaa kuvaa en etusivulle löytänyt, koska sen piti olla ehdottomasti positiivinen ettei sivut saa heti rasistin mainetta:)
itse rasistisuutta(!)
Juuri tätä minä olen odottanut kuin kuuta taivaalta, sano muslimi kun ..., no joo:)
Eikun olen odottanut että saan selville onko tälläisestä sivustosta hyötyä ja ainakin yksi positiivinen kommentti on siis tässä että sellaista todella kaivataan.
Jos jossain vaiheessa tuntuu että on ylimääräistä aikaa ja jotain sydämmellä niin pistä palauteosiosta juttua tulemaan niin julkaisen hetimiten asiajuttuja.
Mulla on niin kiire koko ajan etten kerkeä tarkemmin vielä etsiä juttuja kirjoitettavaksi, sitä paitsi pelkkiä linkkejä en aio vetää riviin vaikka sekin on muuten tulossa:)
Siis onko sillä jo nyt rasistinen maine?
Vielä kun saa ensimmäisen tekstin pätkän sinne niin ollaankin jo oikeudessa vai?
Toivon, että sivustosi tuottaa osaltaan hedelmää suomalaiseen yhteiskuntakeskusteluun. Ja vaikka siellä ei nyt volyymi ole näyttänyt, pienempien sivustojen tapaan, hirveän suurelta, niin omasta mielestäni näissä asioissa kuitenkin laatu on aina selkeesti ykkönen. Näillä asioilla ei ole tarkoituskaan höpertää.
Jos vastaisit ekaksi asettamaani kysymykseeni ja se asia osaltaan selviäisi, niin siitä saattaisi olla hyötyä palstasi elämälle. Vaikka ite sanonkin...!
Thors tuossa todellakin valehteli, koska myöhemmin selvisi ettei maahamme tullakkaan täysin työpaikan varassa vaan on tänne mahdollista tulla suoraan oleskelemaankin.
Ei siinä sen kummempaa, vale on vale ja sitä paitsi nuo otsikot youtube videoissa eivät ole edes minun laittamiani, ne tulevat automaagisesti siihen jos niiden otsikot ovat sellaisia.
Ihmeen hiljaa on Astrid Thors ollut kohun jälkeen, olisi mielenkiintoista tietää uusimpia kuulumisia myös häneltä itseltään kuultuna.
"Olisi mukava nyt kuitenkin tietää, mikä on se poistettu viesti tai ne viestit esim. tällä palstalla, minkä vuoksi olet tehnyt tuon työn luodaksesi tämän "asiallisen" sivuston?"
Miksi niitä kaipailet?
Pääasia on että asioissa mennään eteenpäin ja saadaan se sana sanottua mitä milloinkin halutaan, eikö?
Minua ei oikeasti kiinnosta joku yksittäinen viestin poisto, vaan yleisesti ottaen ne tuhannet viestit jotka täältä on poistettu ja vain siksi että joku tulkitsee asiat toisin kuin kirjoittajat.
Edelleen olen sitä mieltä että vaientamalla väkisin ihmisten mielipiteet, mennään niin kovasti pois kaikesta mitä ollaan jo saavutettu eli vapaus puhua asioista niiden oikeilla nimillä.
Me emme tarvitse sensuuria, kukaan ei ole uhri yhteiskunnassa jossa on vapaa sana ja keskustelu.
No, asia korjaantuu nyt.
Hello! Minun moderointini on mm. sinun toimestasi laitettu peruskallion alaiseen kerrokseen.
Siiinä tilanteessa minua todella kiinnostaa jokaikinen viesti, jonka poistoa arvostellaan - ilman perusteita.
Minusta tuntuu, että se eteenpäin meno on kyllä aika lailla kimpassa siihen, että täällä kukin vastaa sanoistaan.
Random-huutelua kyllä mahtuu maailmaan.
Kyse ei ole random huutelusta, kyse on sellaisesta viestien poistamisesta, missä asiallisiakin viestejä poistuu.
Tuntui välillä että kyse poistossa on ollut vain ja ainoastaan sinun oma mielipiteesi, eli sinun mielipide painaa, mutta kirjoittajan ei.
Tämä siis välillä, ei aina...mitä tulee yleistämiseen niin hommahan ei nyt millään toimi näin.
Yleistäminen ei tietenkään ole oikein, mutta asiasta ei pysty puhumaan ilman jonkin asteista yleistystä, koska me emme voi puhua yksilötasolla jokaisesta, emmehän tunne heitä henkilökohtaisesti.
Monimutkainen juttu, kuitenkin ihmisillä on sanansa sanottavana ja se täytyy sallia, nyt hyvänä esimerkkinä on maahanmuuttolain tiukentaminen, eli työmme ei ole ollut siis mitenkään turhaa.
Työ ja työ, mutta työtä se on keskusteleminenkin täällä:)
Kyllä minä ymmärrän moderoinnin tarpeen, tottakai pitää moderoida, muutenhan palsta sisältäisi väärää infoa niin ....sti.
MUTTA, mikä on poistettavissa ja mikä ei, siinä on valtava ero.
Täytyy kuitenkin muistaa että erittäin harvoin täällä kukaan sanoo suoraan että ei hyväksy pakolaisia tai maahanmuuttoa, vaan lähes jokaisella on vain huoli kotimaansa hyvinvoinnista, joka juuri nyt on todella huono, ...siis niillä joilla se on huono.
"Täytyy kuitenkin muistaa että erittäin harvoin täällä kukaan sanoo suoraan että ei hyväksy pakolaisia tai maahanmuuttoa, vaan lähes jokaisella on vain huoli kotimaansa hyvinvoinnista, joka juuri nyt on todella huono, ...siis niillä joilla se on huono."
Minä en siis blokkaile täällä "lainkirjaimen" ruoskalla viestejä kahden puolen sillalta alas, heti kun vain joku sana alkaa n:llä.
Minä olen useassa yhteydessä tämän palstan ulkopuolellakin kieltänyt käsityksen, että keskustelupalstoja hallitsisi "paatuneiden rasistien" joukkiot.
Suuri osa on ihmisiä, jotka haluavat tietoa, jotka haluavat kysyä, jotka haluavat sanoa mielipiteensä. Saamatta mihinkään näistä lupaa.
Kirjoitettuun sanaan erittäin harvoin tarttuu ylimalkaan paatunut, patologinen hylkiö. Niitä, jotka palstalle kirjoittavat, tulisi melkein automaattisesti jo sinänsä kiittää heidän valitsemastaa vaikutuskanavasta.
Moderoinnista.
Oman virheellinen käsityksesi yleistämisen haitallisuudesta (yleistäminen on ihan hyväksyttävä ja myös suositeltava havainnollistamistapa - mutta vain oikeassa paikassa käytettynä) jo kertoo hyväksyttävyyden määrittelemisen kompleksisuudesta.
Mitenkään mahdotonta tai "mielipidekysymys" se ei kuitenkaan ole.
Heti kun esität asiallisen, konkreettisen argumentin omaani vastaan, niin keskustelu voi "edetä". Muu "yleistely" on ajanhukkaa.
Etten pysty jatkamaan tällä kertaa:)
Taas lähti pari viestiä tästäkin threadista, noo, alkaa tottumaan:)
Ei tuossa mitään. Hieno sivusto ulkonäöllisestikin. Katsotaan jos tässä johonkin väliin saisi kannettua kortensa kekoon :)
Hei
Sivut ovat ihan hyvät mutta ota se musta pois yleissävystä
se tekee niin tunkkaisen olon kun katselee
Joku siitä sanoo, mutta se on itse asiassa myös siitäkin kiinni että mistä saan copyright free kuvia?
Tämä sattui just sopivasti olemaan macin iwebissä:P
Jos jaksan niin editoin siihen läskin mamman niin sitten ei varmasti haittaa?:)
Tämä on itseasiassa todella hyvä kuva kun ajattelee tarkemmin.
Sivusto saa helposti rasistisen leiman jos joka puolella käsitellään asioita vain ja ainoastaan kriittisesti.
Kuva varmasti tulee vaihtumaan joskus kun ehtii etsiä uusia vaihtoehtoja, sivuilla on myös palauteboksi johon voi laittaa osoitteen josta voin hakea muita kuvia, huom, pitää olla ehdottomasti copyrightit että voin laittaa sen näkyviin...esim vaimon mökkiuintikuva tai saunakuva käy ihan hyvin:P
Muista laittaa yhteystiedot messiin jotta voin kiittää niistä.
minusta se sopii hyvin näin Hektoria lainatakseni: "vesi oli mustaa kuin aikakin"
ei muuta kun lukemaan ja ihmettelemään...
http://personal.inet.fi/palvelu/maahanmuuttouutiset/Maahanmuuttouutiset/Blogi.html
siitä kuinka vaikea ja aikaavievä prosessi on puhua järkeä moverin ja sharynin kaltaisille, jotka eivät ymmärrä mitenkä suomalaisten "rasistien" aiheellista huolta maansa tulevaisuudesta, vaan sen sijaan tolkuttavat jotain lakijuttuja, joilla ei ole mitään tekemistä todellisuutemme, kanssa jossa vallitsee kuitenkin vahvimman laki, josta suomalaista vahvaa lyödään -ei lakikirjalla- vaan tohtorin väitöskirjalla päähän ja väitetään että se on laki.
Jos kyhäät jonkun jutun niin luen sen mielelläni läpi ja voin laittaa sen sivuille tottakai.
Itsekin olen seurannut tuota jo niin kauan, että voitaisiin kysyä Suomi24:n käyttäjien mielipiteitä myös sananvapauden rajoittamisesta ja muusta mitä tällä palstalla tapahtuu koko ajan.
Sitä varten se sivusto oikeastikin on.
Kaikki ovat vapaat tekemään juttuja, julkaisen kyllä mielelläni ihan kaiken.
Muistakaa vaan laittaa jutun perään oma nimi ja oikea sähköposti osoite, muuten en julkaise.
Osoite on siksi että haluan tietää kenen kanssa teen mitäkin, etten palvele jonkun tietyn instanssin tavotteita tietämättä mihin sen pääni olen taas työntänyt:D
Kuten sanottu, niin positiiviset kuin negatiiviset jutut ovat teretulemas.
Tiedän, että täällä on mahdoton puhua tiettyjä asioita tai luoda keskustelua, sen verran hankalaa on vastata juuri poistettuun viestiin tai ketjuun.
katellaan!
Aihe on siis Sananvapaus Suomi24:llä!