Tupakoitsijoita syrjitään räikeästi! Se on laitonta koska tupakan polttoa ei ole krimilisoitu. On jokaisen henkilökohtainen asia polttaako vai ei!
Jos työpaikoilla mennään siihen ettei siellä voi tauoilla polttaa ja viedään tupakointi paikat pois,se vaan johtaa siihen että täytyy mennä kauemmas polttamaan ja siihen vasta aikaa menee! Työmotivaatio ei kasva jos niin kuvitellaan! Päivän edetessä tulee vain äreämpiä työntekijöitä!
Eiköhän se riitä kun julkisissa paikoissa on jo kielletty sisätiloissa polttaminen!
Korkeat virkamiehet saavat viettää työ-aikanaan jopa "kosteita" lounaita ym.
Salapolttoako tässä suositaan?
Jos työpaikoilla mennään siihen ettei siellä voi tauoilla polttaa ja viedään tupakointi paikat pois,se vaan johtaa siihen että täytyy mennä kauemmas polttamaan ja siihen vasta aikaa menee! Työmotivaatio ei kasva jos niin kuvitellaan! Päivän edetessä tulee vain äreämpiä työntekijöitä!
Eiköhän se riitä kun julkisissa paikoissa on jo kielletty sisätiloissa polttaminen!
Korkeat virkamiehet saavat viettää työ-aikanaan jopa "kosteita" lounaita ym.
Salapolttoako tässä suositaan?
Vastaukset 15
Vanhimmat
on helvetin tyhmää. Ymmärtäisin asian sitten jos siitä edes päihtyisi jotenkin, mutta ei. Porukka tappaa itsensä täysin turhan asian takia.
Sekään ei ole rikos! Mutta jos töissä ruvettaisiin kännäämään,se ei olisi hyvä vaihtoehto!
Alkoholistien määrä kasvaisi! Työtapaturmien määrä kasvaisi jota tupakan poltto ei aiheuta! Eikä niitä voi verrata toisiinsa!
Mutta alkoholiakin voi käyttää oikein. Ja ei siinä mitään jos imasee sikarin tai savukkeen silloin tällöin, mutta että aski tai useampi päivässä.. En muutenkaan tajunnut viestisi pointtia, koska sitä ei ilmeisesti ole. Tupakkaan kuolee edelleenkin aivan helvetinmoinen määrä ihmisiä, ja työtapaturmat tai alkoholi eivät liity siihen mitenkään.
rentouttaa ja poistaa stressiä. Ei se röökin mittainen tauko joskus ole paljoa pois työajasta. Hetken levähtäminen vain nostaa työtarmoa.
työpaikat lopettavat tupakointi tilat.. esm. työpaikan tontilla ei saa polttaa, niinkuin kouluissa jo on esm.... ps. ei kukaan voi lähteä ilman työstä ulos leimaamista kävelemään 100-500 metrin päähän savustamaan. siinä vinkki..
>>ei kukaan voi lähteä ilman työstä ulos leimaamista kävelemään 100-500 metrin päähän savustamaan.>>
kyllä voi aivan hyvin. eräässä työpaikassa kävin leimaamatta kaupungilla pitsalla ja kerran kuskaamassa kaveriakin asemalta kotiinsa.
työpaikoilla luotetaan ajanseurantaan enemmän kuin uskovainen jumalaan.
koko tupakapolton haukkuminen on vain silkkaa kateutta. Jos naapuri lopettaa tupakoinnin niin kyllä löytyy muuta kadehtimista. Vedotaan terveyteen, ei nykyään kukaan ole kiinnostunut toisen terveydestä, päinvastoin nykyään toivoo naapurin kuolemaa.
Tupakan polttajia syyllistetään aivan turhaan siitä että työn teko kärsii ym. Päinvastoin kyllä se mukavasti auttaa jaksamaan jos välillä käy sauhuttelemassa!
Onneksi on olemassa vielä työpaikkoja joissa on tupakkahuoneet käytössä eikä tarvitse mennä ulos nurkan taakse säällä kuin säällä!
Ne jotka polttavat eivät sitä pakko keinoin lopeta!
Ei ollut 30-luvulla heroiinin käyttökään rikos. EIkä kokaiinin. Niitä sai apteekista tuosta vaan. Nyt vaan voitais laittaa listalle mukaan tuo tupakkakin. Niin oltaisiin ajan tasalla. Vaan suuret tupakkafirmat on kovia lobbaamaan ja mainostamaan. Se mainostaminen putoo nykyään vaan kehitysmaihin joissa röökäus lisääntyy ja sivistys-maissa vähenee. Tietenkin on aina näitä pissiksejä ja amislaisia jotka jatkaa perinnettä mielummin jo aloittaen polttamisen 10 vuotiaana.
Jokainen voi toki tappaa itsensä millä päihteellä tai tupakalla tahansa, jollei siitä aiheudu haittaa muille. Nyt vain on niin ikävästi, että siitä aiheutuu, sillä:
- tupakan savu on vielä epäterveellisempää kuin se, mitä polttaja itse hengittää tupakasta filtterin läpi. Ihmiset tupakoitsijan lähistöllä altistuvat sairauksille hengittäessään savua. Siihen ei ole kenelläkään oikeus toisia ihmisiä kohtaan. Lisäksi savu lilluu ilmassa paljon pidempään kuin tupakoitsijat itse ymmärtävät, koska he eivät kovin hyvin haista hajua itse, ennen kuin oltuaan pari vuotta polttamatta. Jos vaikka joku kävelee pitkin katua ja polttaa, niin koko tupakan keston ajan koko katu on myrkytetty savulla pitkäksi aikaa, matalapaineella arvioisin että koko kadunpätkä haisee n. 12 minuuttia, missä ystävämme on käppäillyt.
- tupakka aikaansaa polttajalle itselleen sairauksia, joiden hoitaminen on todella kallista terveydenhoitojärjestelmälle. Kustannukset maksamme myös me, jotka emme polta. Pitäisi olla jokin systeemi, että ihmiset jotka polttavat tupakkaa, maksavat terveyden- ja sairaahoidosta esimerkiksi 10 kertaa enemmän kuin savuttomat, jottei heidän elämäntapavalintansa koituisi muiden kustannettavaksi.
Eiköhän ne kadut ole jo myrkytetty ajat sitten pakokaasuilla,tehtaiden päästöillä jne. Siihen ei puututa mutta jos joku sattuu polttamaan pientä tupakkaa niin hui kauhistus "katu saastuu"!
Jos ilman laatu on huono se ei tosiaan johdu tupakasta vaan muista saasteista!!!
Suuremmalta osin liikenteestä johtuvat pienhiukkaset tappavat euroopassa vuosittain n.350 000 ihmistä. Kaikki tuntemani keuhkosyöpätapaukset ovat sen ikäisiä, että joutuivat käymään vuosittain pakollisissa keuhkoröntgeneissä aina 80-luvulle saakka ja se on osaltaan syyllinen näihin tapauksiin. Itse poltan parvekkeella mutta pelko on suuri kun parveke on kadun puolella ja on aina alttiina pakokaasuille. Nyt kyllä pitää mennä sinne tupakalle kun ei vielä autot pörrää. Toivottavasti nostavat bensan hintaa kymmenkertaisesti.
Kaupungissa kun oli pakko käydä siellä mutta tupakki ei haissut missään vaan joku yököttävä "paskan" kaltainen lemu täytti koko tienoon! Ilmeisesti jokin tehdas siellä niitä päästöjään levitteli ja autojen pakokaasut tunkivat sisätiloihin! Aivan karmeaa!
Turhaa vouhotusta syyttää tupakoitsijoita hajuista!
Jospa lyhennettäisiin vain tupakkataukoja, niin ei mene niin paljoa työaikaa hukkaan. Tässä aika lyhyt tauko.
http://www.youtube.com/watch?v=ryyXdLIcmQo&feature=related
työpaikalla työnantaja määrää mitä sen hallitsemissa tiloissa ja alueilla saa tehdä. Työnantajan tilat ovat ikään kuin yksityistiloja - jaa-a, juu, on julkisen hallinnon työpaikkoja myös, mutta samoin niissäkin kunta/kaupunki tms. julkisyhteisö saa päättää mitä siellä alueilla saa tehdä - joten jos työnantaja kieltää, niin se kielto on pätevä.