Onko järkevää paisuttaa joitakin aloituksia monen sadan mittaisiksi viestiketjuiksi, varsinkin, kun vastauksissa poiketaan monesti aloituksen aiheesta?
Jos on uusi aihe niin minusta tulisi aloittaa asiasta uusi keskestelu eikä aikaisemman aloituksen alla poiketa sen aihepiiristä.
Kun käyn harvoin palstalla en jaksa/ehdi avata satoja aloituksen alle kerääntyneitä kirjoituksia joista osa ei liity aloituksen aiheeseen ollenkaan.
Tehdään uusi aloitus uusista aiheista.
Näin toivon ja toivotan nyt jokaiselle lukijalle "hyvää yötä, Jeesus myötä".
Jos on uusi aihe niin minusta tulisi aloittaa asiasta uusi keskestelu eikä aikaisemman aloituksen alla poiketa sen aihepiiristä.
Kun käyn harvoin palstalla en jaksa/ehdi avata satoja aloituksen alle kerääntyneitä kirjoituksia joista osa ei liity aloituksen aiheeseen ollenkaan.
Tehdään uusi aloitus uusista aiheista.
Näin toivon ja toivotan nyt jokaiselle lukijalle "hyvää yötä, Jeesus myötä".
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyllähän se niin näyttäisi olevan, että monta kertaa kysyjän kysymys melkein katoaa vaikka kahden tempperamenttisen henkilön riitelyn alle. Se ei ole oikein, vaan vähän tyhmähköä, koska ei ole mitään syytä mitellä mielipiteissä jotain toista vastaan, kun pitäisi antaa selkeä vastaus. Olen usein huumorilla seuraillut tällaista tilannetta.
oikeista väärä Raamatun tulkinta, oikealla terveellä Raamatun tulkinnalla.
Gal. 2:5
"me emme hetkeksikään alistuneet antamaan heille myöten, että evankeliumin totuus säilyisi teidän keskuudessanne. "
Raamatun sanan vääristelijät harhaoppeja ja väärää evankeliumia tuovat ilkeilijät tulevat saamaan aina selkeää palautetta terveellä Raamatun sanan opetuksen kautta, niin etteivät mene helvettiin ainakaan tietämättöminä synneistään ja parannuksen mahdollisuudesta eikä siitä, että ovat sotineet itse Jumalaa vastaan.
1. Piet. 3:12
"Sillä Herran silmät tarkkaavat vanhurskaita ja hänen korvansa heidän rukouksiansa, mutta Herran kasvot ovat pahantekijöitä vastaan." "
Juud. 1:4,15
"4 Sillä teidän keskuuteenne on pujahtanut eräitä ihmisiä, joiden jo aikoja sitten on kirjoitettu tulevan tähän tuomioon, jumalattomia, jotka kääntävät meidän Jumalamme armon irstaudeksi ja kieltävät meidän ainoan valtiaamme ja Herramme, Jeesuksen Kristuksen. 15 tuomitsemaan kaikkia ja rankaisemaan kaikkia jumalattomia kaikista heidän jumalattomista teoistansa, joita he jumalattomuudessaan ovat tehneet, ja kaikesta julkeasta, mitä nuo jumalattomat syntiset ovat häntä vastaan puhuneet""
Seriffi määräsi ekivaarin ja Mohikaanin keskustelemaan asiansa vain noissa kyseisissä ketjuissa, joita tarkoittanet.
Sulla on tosiaan paha tapa, ettet jää kantamaan vastuuta omista viesteistäsi, kuten tuossa "Löylynlyönti"-avauksessasikin teit.
Toisaalta monta mielenkiintoista asiaa jää keskustelematta,
jos hyvin tiukasti pysytään vain aloittajan
asianmäärittelyssä ja painotuksissa.
Monta kertaa yhdelle tulee aloituksesta yksi asia mieleen, toiselle aivan toinen.
Näin asia tulee monelta kantilta käsitellyksi
ja ne prisman eri puolet löytyvät saman aloituksen alta.
Eli hyvä niin ja hyvä näin,
Joku pitää aloitusten teosta, joku mieluummin kirjoittaa valmiiseen ketjuun.
jokainen olkoon vapaa.