pelkotiloja ei voi poistaa mielestä
hämähämähäkki kiipes..
62388
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Onneksi ei pidä paikkansa. Vanha kulunut sanonta "aika parantaa" pitää erittäin hyvin paikansa.
Minulla pelkotilat jatkuvat vielä aikuisenakin toisin kuin lehtiartikkelissa väitetään. Mantelitumakkeen molekyyliverkko siis pysyy lapsuuden traumoissa aikuisenakin. Lapsuuteni traumat ovat edelleen muistissani ja ne näkyvät myös päivittäiselämässäni.
Myös aikuisena koetut traumat ovat edelleen muistissani.
Kyllä minulla ainakin on koulukisattavana ala-asteella ja sitä ennen päiväkodissa oloajat hyvin muistissa,vaikken haluaisikaan ja niistä on jo sentään yli 20 vuotta.
Muistan sanatarkasti "pilkkalaulun säkeistöt ja sanat" 27 vuoden takaa ja koulukiusaajieni "pääpukarien" nimet 1987-1989 ala-asteelta...mutta kaipa tuokin on "henkilökohtaista".
Joillakin parantaa toisilla ei.
Itsetunto/-,luottamus tai se ettei sitä ole varmaan vaikuttaa myös oman osansa?
vakava juttu. Harrastin sitä itsekkin, mutta etupäässä kiusasin opettajia, monin tavoin.
Lapsuuteni traumat ovat edelleen muistissani ja ne näkyvät myös päivittäiselämässäni. -
minullakin traumat on, kumma vain, ettei niistä tiedä tarkemmin, jotenkin vain tunnistaa, jossakin ne on... narsistinen äiti ja mun vatsavaivat... kropassa... ei tiedä mitä on tapahtunut.
olen käynyt monella hierojalla, ja tullut siihen tulokseen, että iho muistaa, lihas muistaa. kun käsiteltiin kerran käsivarsia, aloin itkeä hirveästi. mielialaan tuli valtava mielipahan muisto ja tietty henkilökin. Merkillistä.
toisaalta, olen ollut kerran tilanteessa, jossa koin Jumalan hoitavan syntymässäni kokeman trauman, siitä johtuvat traumavaivat ovat poissa ja hyvä olo.
tilanteet tallentuvat muistiin. Aivot lähettää sitä jotain systeemiä, joka mahdollistaa trauman erikois tarkan tallentamisen, tai sitten unohtamisen. Sehän on selvää, ettei raiskauksen uhri tapahtumaa voi unohtaa, eikä tarvikkaan, mutta sen kanssa oppii elämään. Ajan kanssa. Ihminen on hyvin vahva, se on luotu kestämään kuolemaa ja pahuutta. Kaikki eivät ole yhtä vahvoja, mutta onneksi yleensä ihminen selviää pahoistakin kolhuista. Mutta asian käsittelyn se vaatii, että selviää. Ilman sitä ihmisen psyyke hajoaa..