Proteiiniähän pitäisi saada n. 1.5-2g per painokilo joka päivä jotta lihastenkasvu olisi mahdollista. Olen lukenu jostain myös että se tarkoittaisi per RASVATON painokilo. Onko tämä super timmien joiden rasvaprosentti on reilusti alle 10% juttuja vai päteekö kaikille?
proteiinin
määrä
3195
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Syö kalaa, kanaa, raejuustoa, juustoa (sellaista jossa on vähän rasvaa), maitorahkaa ym. Noita kun syöt reilusti päivässä niin ei siitä proteiininsaannista tarvitse huolehtia. Mutta yritä kuitenkin välttää sitä, ettet syö joka päivä rasvaisia muonia.
Älä huolehdi proteiininsaannista, vaan siitä, että saat ylipäätään tarpeeksi hyvälaatuista ravintoa. Hyvälaatuinen ravinto on jotain muuta kuin esim. einekset, hampurilaiset ja pizzat.
200g riittää miehelle kuin miehelle ja sitä määrää ei monikaan ilman lisäravinteita jaksa syödä.
Pizza, hampurilaiset on hyvää ravintoa, jos rasvasta ei piittaa.
Proteiinia, energiaa yksiselitteisesti tarvitaan. Turha kituuttaa jollain vitun riisillä ja kuivalla kanalla kun ne samat proteiinit saadaan pizzoista, hamppareista, pihveistä sun muusta ja yhtä tärkeää on niiden kalorien saanti, muuten ei lihas kasva!
bodiruoka on rasvatonta, siinä se.