Kaupungin alijäämä on 18.1 milj. euroa pakkasella ja vuosikate miinuksella 6.0 euroa, eli firma nimeltä Kaupunki on raskaasti tappiollinen.
Silti johtajat saivat vuolaat palkankorotukset. Minkähän takia, kun vastuunjakajia on kaupugintalolla joka huoneessa ja lautakuntia ja kokouksia on pilvin pimein. Yksin ei tartte ja saa päättää yhtään mitään.
Varmaan otetaan lisää velkaa lapsiemme maksettavaksi.
Silti johtajat saivat vuolaat palkankorotukset. Minkähän takia, kun vastuunjakajia on kaupugintalolla joka huoneessa ja lautakuntia ja kokouksia on pilvin pimein. Yksin ei tartte ja saa päättää yhtään mitään.
Varmaan otetaan lisää velkaa lapsiemme maksettavaksi.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kuinkas se nyt niin? Entäs ne liitoksen porkkanarahat? :D Paljonkohan näyttää miinusta vuodenvaihteessa, jos nyt jo tuon verran...
Kaupunki on hyvin rikas. Ei kaup.hallituksen puheenjohtaja muuten olisi mennyt lupaamaan kymmeniä
suojatyöpaikkoja kaupungilta ulkommalaisille opiskelijoille.
Näytetään oikien kunnolla kuinka reilu kaupunki Seinäjoki on.
Ensin annetaan ilmainen opiskelupaikka ulkomaalaiselle ja sitten vielä työpaikkain jossa ei tarvi mitään tehdä
mutta 30 tonnia saa nostaa puhtaana käteen vuodessa.
Näin reiluja ei voida olla ellei olla todella rikkaita eikä itsellä ole enää mitään ongelmia hoidettavana.
Kyllä kaupunki täytyy olla tosi rikas, kun ravattikauloille maksetaan yli ministein palkan vaikkeivät tee juuri mitään, vaan istuvat tietokoneen ääressä tai kokouksessa.
ei näin....vaan kenenkähän te kuvitteletta kulukevan lakki kouras ympäri maata keriäämäs lisää velekaa?
En mä ainakaan kovin piänellä palakalla viittis ittiäni nöyryyttää.
Komiaa pohjalaista ajattelua, mulle kaikki heti, muille ei mitään.
ja vielä ihmeteltiin miksei mm. nurmossa tahdottu liittyä. eikös herrat saanut palkankorotukset vastuun kasvamisesta johtuen.. no mikäs nyt sitten mättää ku ei tää nyt pyörikään ihan? keltäs silloin otetaan palkasta? (vai kuitenkin jostain muualta?)
Olkaa te hiljaa, kun ette ymmärrä mistään mitään! Johdon pienet palkankorotukset ei voi venettä kaataa. Eihän se ollut kuin tonnin-parin korotus kuukausipalkkoihin per nuppi. Not a big deal!
Jos rupee kaupungilla rahasta olemaan uupeloa, niin laitetaan Seinäjoen Energia myyntiin. Kohonneet sähkön ja kaukolämmön hinnat voi vähän kirpasta köyhää, hah hah.
Mut joo, palaverit jatkuu ravintelin puolella. Velvollisuudet kutsuu taas, joten se on moro!
Ilmeisesti edellinen kirjoittaja oli eräs kaupungin toimialajohtaja.
...., älä valita vaan tee asialle jotain viisas.
Mitähän kuule ajattelit, että tavallinen riviveronmaksaja voi tälle asialle tehdä? Äänestää voi, mutta eipä näy silläkään olevan mitään merkitystä, kun päättäjiksi on valittu lähinnä oman edun tavottelijoita.
Jos kaupungin talous on kuralla, ei siinä tavallisella ihmisellä taida olla muuta mahdollisuutta, kun pistää kädet ristiin ja toivoa, että järki löytyis jossain vaiheessa.
Ilkka ja Seinäjoen kaupunki ovat sama asia.
Mitään negatiivista tai kritiikkiä toimittajat eivät saa kirjoittaa lehteen.
Monesti Seinäjoen asioista ei kerrota läheskään yhtä kriittiseen sävyyn kuin muun kunnan vastaavista, jopa pienemmistä asioista. Myös ympäryskuntien "saavutuksia" usein tiedotetaan jollain pienellä jutulla sivun alakulmassa, josta sitä ei edes huomaa.
samoilla listoilla.
ilkka tai kepu aina lähtee
Paljonkohan noi summat on mummunmarkoissa, että osaisi suhteuttaa asiaa esim. sotakorvauksiin.
Nostetaanko kiinteistöveroa, maksavatko rikkaat pelkkää pääomaveroa vain valtiolle ?
Jos johtajat lomautettaisiin, kukaan ei huomaisi vuoteen mitään.
Ja päällekkäismiehitys on muutenkin rahan polttamista.