UT:ssa tarjotaan Kristuksen ansion perusteella syntiselle ihmiselle pelastus LAHJANA, armosta, aivan ilmaiseksi! Jeesuksen luo voi tulla (kääntyä Hänen puoleensa, turvautua Häneen uskossa) sellaisena kuin on.
Vapaissa suunnissa sanat "Tehkää parannus!" tulkitaan niin, että ihminen ei saa tulla armosta osalliseksi, ellei hän ensin PARANTELE ITSEÄÄN.
Synti ymmärretään uskovien kastajien parissa PINNALLISESTI. Ulospäin toisille ihmisille näkyvinä tekoina. Ja "parannus" on käytännössä sitä, että puhdistetaan maljan ulkopuoli!
Kasteen ottaminen on myös heillä myös lainomainen vaatimus. Kasteen merkityksenkin he PINNALLISTAVAT. Se on heille vain symbolinen toimitus.
Vapaissa suunnissa sanat "Tehkää parannus!" tulkitaan niin, että ihminen ei saa tulla armosta osalliseksi, ellei hän ensin PARANTELE ITSEÄÄN.
Synti ymmärretään uskovien kastajien parissa PINNALLISESTI. Ulospäin toisille ihmisille näkyvinä tekoina. Ja "parannus" on käytännössä sitä, että puhdistetaan maljan ulkopuoli!
Kasteen ottaminen on myös heillä myös lainomainen vaatimus. Kasteen merkityksenkin he PINNALLISTAVAT. Se on heille vain symbolinen toimitus.
Vastaukset 59
Vanhimmat
Tulee eittämättä mieleen, että helluntain jälkeen apostolit menivät kai harhaan ja alkuseurakunta eli harhassa "lakihenkisyydessään" ja Raamatussa mm. Apostolien teot on revittävä lahkolaisten harhana jne.
Ihan vakavissani en ole eli en ole tuolla kannalla, mutta halusin peilata tällä terence.hillin teologiaa.
Minua alkoi kiinnostaa, että minkä terence.hillin sanojen johdosta sanoit niinkuin sanoit? Voisitko siis yksilöidä syyt sanomiseesi. Siis missä kotaa terence.hill poikkesi oikeasta raamatullisesta pelastusopista? On hyvä myös Raamtun todistusten perusteella tunnustaa, että hyvästä tahdosta huolimatta meissä asuu syntiturmelus kuolemaan saakka. Tämä on valitettavan usein tullut esille, kun olen keskustellut pyhityskristillisten oppien kannattajien kanssa, että he tahtovat kieltää, että heissä asuu edeleen syntiturmelus.
Viitteeksi sanon, että lain virka on kuoleman ja tuomion virka, eikä meidän tekona pelastumisen väline. Emme kykene täyttämään lain vaatimaa puhtautta. Taivaaseen on vaan yksi tie, se armon tie Jeesuksen veren ja ansion kautta. Lain kautta tulee synnintunto. Laki kurittaa ja ajaa Kristuksen luokse. Laki ei puhdista, vaan syyttää ja se on hyvä niin. Laki siis tukkii tien taivaaseen, eikä avaa ovea. Lakia ja sen virkaa ei siis tule hylätä, vaan pitää se siinä virassa mihin sen Jumala on asettanut. On turha luulla, että saavutamme pyhityselämässä Jumalan laissaan vaatiman vanhurskauden. Siis käsky on hyvä ja oikea, mutta täyttäjiä puuttuu. Nekään eivät ole saavuttameet siis lain vanhurskautta, jotka täällä muilta sitä ovat kiekuen vaatimassa. He ovat siis valitettavassa itsepetoksessa saavuttamansa lain vanhurskauden suhteen.
Roomalaiskirje 8:
1 Niin ei nyt siis ole mitään kadotustuomiota niille, jotka Kristuksessa Jeesuksessa ovat.
2 Sillä elämän hengen laki Kristuksessa Jeesuksessa on vapauttanut sinut synnin ja kuoleman laista.
3 Sillä mikä laille oli mahdotonta, koska se oli lihan kautta heikoksi tullut, sen Jumala teki, lähettämällä oman Poikansa syntisen lihan kaltaisuudessa ja synnin tähden ja tuomitsemalla synnin lihassa,
4 että lain vanhurskaus täytettäisiin meissä, jotka emme vaella lihan mukaan, vaan Hengen.
5 Sillä niillä, jotka elävät lihan mukaan, on lihan mieli, mutta niillä, jotka elävät Hengen mukaan, on Hengen mieli.
6 Sillä lihan mieli on kuolema, mutta hengen mieli on elämä ja rauha;
7 sentähden että lihan mieli on vihollisuus Jumalaa vastaan, sillä se ei alistu Jumalan lain alle, eikä se voikaan.
8 Jotka lihan vallassa ovat, ne eivät voi olla Jumalalle otolliset.
9 Mutta te ette ole lihan vallassa, vaan Hengen, jos kerran Jumalan Henki teissä asuu. Mutta jolla ei ole Kristuksen Henkeä, se ei ole hänen omansa.
Poikkesi siinä, että ei parannusta tarvitse tehdä eli se vauvana suoritettu kaste hoitaa kait sen parannuksen teonkin.
Kuten sanoin, apostolit ja alkuseurakunta kehoitti parannuksen tekoon, joten kuten edellä sanoin, niin ne meni kai harhaan heti helluntain jälkeen ja Raamatussa Apostolien teot on kait turha ja harhainen? ;)
Mainitsemasi Raamatun kohta ei millään kosketa kastetta vaan on puhetta uskosta sekä armosta ja siihen juuri apostolit kehoittivat parannuksen teolla.
Jumalan Henki asuu uskovassa ja uskovaa ei tee mikään kaste vaan kokonaisvaltainen kääntyminen Jumalan puoleen. Se ei meistä tee synnitömiä sen jälkeen, toki uudestisyntyminen muuttaa ihmistä, joskus jopa rajullakin tavalla. Uskossa levätään Jumalan armossa, eikä kasteen armossa eli ei tarvita välineitä ja oppeja Jeesuksen sovitustyön väliin.
Voisitko osoittaa ne sanat terence.hillin kirjoituksesta, jossa hän kieltää kääntymyksen ja tekee kasteesta sellaisen modus operandin, että yksin kaste pelastaa ja uskosta ei ole mitään väliä. Ja onko tosiaan niin, että hänen mielestään uskovaksi itsensä julistava voi tässä ajallisen elämän ajassa elää jumalattomasti?
Jotenkin tuntuu sellaiselta, että lyöt kiukaalle vähän kuraista vettä, jota olet tarkoitushakuisesti jostain muulta rapaojasta loirinut, kuin terence.hillin kirjoituksesta.
Minä en ainakaan osaa terence.hillin viestiä niin lukea, ettei se sisältäisi lankaan käsitettä usko ja käsitettä pyhityselämä, joka on uskovaisen tähän ajalliseen elämään kuuluva osa uskossa elämistä ja jopa suun tunnustuksin, töin ja toimin ilmi tulevaa uskon tunnustusta. Kieltääkö tosiaan terence.hill uuden kuuliaisuuden ja rakentaa pelastuksen ainoastaan kasteen varaan tehtynä tekona.
harhauttajan asiamies olet.
sinä opetat väärennetyn raamatun sanaa hyväksi käyttäen harhauttajan oppeja.
Jos joskus, edes joskus oppisit ymmärtämään sen, että mitä Jumala tai/ja Jeesus ei ole Omalla Sanallaan Sanonut, opettanut, määrännyt jne niin se ei ole HEIDÄN SANAA!
Suurin itsepetos on uskoa omia uskovaisiakin, syyttömiä pikku lapsiakin tappaneen rikollisen herraan jumalana. Sillä herralla on saatanan suuret sarvet ja joita sinäkin kiillottelet valkeuden enkelinä esiintyen.
Johannes 8:43-47
Minkätähden te ette ymmärrä minun puhettani? Sentähden, että te ette kärsi kuulla minun sanaani. Te olette isästä perkeleestä, ja isänne himoja te tahdotte noudattaa. Hän on ollut murhaaja alusta asti, ja totuudessa hän ei pysy, koska hänessä ei totuutta ole. Kun hän puhuu valhetta, niin hän puhuu omaansa, sillä hän on valhettelija ja sen isä. Mutta minua te ette usko, sentähden että minä sanon totuuden. Kuka teistä voi näyttää minut syypääksi syntiin? Jos minä totuutta puhun, miksi ette minua usko? Joka on Jumalasta, se kuulee Jumalan sanat. Sentähden te ette kuule, koska ette ole Jumalasta.
1 Johanneksen kirje 3:4-10
Jokainen, joka tekee synnin, tekee myös laittomuuden; ja synti on laittomuus. Ja te tiedätte hänen ilmestyneen ottamaan pois synnit; ja hänessä ei ole syntiä. Kuka ikinä hänessä pysyy, hän ei tee syntiä; kuka ikinä syntiä tekee, hän ei ole häntä nähnyt eikä häntä tuntenut. Lapsukaiset, älköön kukaan saako teitä eksyttää. Se, joka vanhurskauden tekee, on vanhurskas, niinkuin hän on vanhurskas. Joka syntiä tekee, se on perkeleestä, sillä perkele on tehnyt syntiä alusta asti. Sitä varten Jumalan Poika ilmestyi, että hän tekisi tyhjäksi perkeleen teot. Ei yksikään Jumalasta syntynyt tee syntiä, sillä Jumalan siemen pysyy hänessä; eikä hän saata syntiä tehdä, sillä hän on Jumalasta syntynyt. Siitä käy ilmi, ketkä ovat Jumalan lapsia ja ketkä perkeleen lapsia. Kuka ikinä ei tee vanhurskautta, hän ei ole Jumalasta, ei myöskään se, joka ei veljeänsä rakasta.
parannuksen teolle. Käsitätkö sen niin, että kun parannus on kerran tehty ja ihminen kastettu niin sitten se on selvä ja ihminen on pelastunut?
Jeesus sanoi kerran henkeeni, että MIES EI VOI UUDESTISYNTYÄ, JOLLEI HÄN OLE VALMIS JOKA HETKISEEN PARANNUKSEEN.
Erehtyiköhän Jeesus sittenkin, kun sisällytti kasteen lähetyskäskyyn. Tätä kysyn siksi, kun niin selväsanaisesti erotat kasteen pois evankeliumin kontekstista.
Voisitko perustella rajaustasi jollain Raamatun todistuksella.
Minä voisin ottaa sen perusteeksi joitan raamatunkohtia, että kasteesieen liittyy Jeesuksen vanhurskaus, kuoleman ja ylösnousemuksen osallisuus. Ei tietenkään tehtynä tekona, jolloin kaste olisi vain lakia, vaan uskolla Jumalan sanan todistus omistettuna.
Älä sitten turhaan väitä, että kiellän uskovan uuden kuuliaisuuden, joka näillä palstoilla on jo ainakin sataan kertaan puolestani kielletty ja tukittu suuhuni sellaisia jumalattomia väitöksiä ja muka minun sanomanani.
Kirotapätki enempi, että koko palsta tulikiveltäsi haisoo...
Mutta Alpo erehtyy, sillä Jeesus puhui myös parannuksen teosta, joten miksi tämä "unohtuu" Alpolta ja monelta kastesakramentin puolustelijalta.
Minä voin myös Raamatusta monta kohtaa osoittaa, että kasteen ajankohta on ihan eri kuin lapsikasteen puoltajilla. Ainoastaan Matteuksen evankeliumissa tuo lähetyskäsky poikkeaa siitä järjestyksen suhteen. Pystytkö sen kieltämään.
Samoin pystyn myös Raamatusta osoittamaan, että kastesakramentin puolustelijat sekoittaa usein Pyhän hengen ja (kaste)veden keskenään.
En ole väittänyt mitään selaista, josta väität minun tehneeni, joten otappa sanasi takaisin. Mutta selvennykseksi kerroppa mitä se uskon kuuliaisuus on? Samoin kerrotko, että missä kohdin apostolit ja Jeesus jättivät pois parannuksen teon tarpeellisuuden, jotta ihminen uudestisyntyisi ja vieritti sen parannuksen teon eli kokonaisvaltaisen kääntymisen Jumalan puoleen kastesakramenttiin?
Parannuksen teko on vasta ensiaskel, jotta Jumala saa uudestisynnyttää ihmisen. Jokainen on syntinen ja joutuu sen vuoksi valinnan eteen, kun Jumala kutsuu, edellyttäen että pääsee evankeliumin kuuluville.
Usko on jokapäiväistä kilvoittelua, mutta Jumalan armosta käsin voimme olla väärin tehneinäkin vakuuttuneita Jumalan rakkaudesta, jollemme sitten itse hyväksy vääryyttä elämäämme ja haluamme elää tietoisessa synnissä. Jossain vaiheessa sellainen huomaa olevan erossa Jumalasta, mutta Jumala yrittää sitäkin ennen lähestyä, mutta antaako ihminen siihen luvan vai haluaako hän elää edelleen pois JUmalan tahdosta.
Uudestisyntyminen on uskon alun prosessi eli uudestisyntymistä (Jumalan työ) ei voi sekoittaa kilvoitukseen vaan se uudestisyntyneinä meillä on vastuu elää uskossa ja juuri uudestisyntyneen tavoin.
Entä kirjoituksesi? Miten se tukee kastesakramenttia? Ei mitenkään vai tarkoitatko että itse että kastesakramentti on ikuinen pelastava tekijä?
Jos ei ole lapsena kastettu, niin sitten kun se on mahdollista.
Uskovat kastetut pekastuvat.
Sinua riivaa valehtelijan henki, kun annat ymmärtää niin, että kannattaisin niin jumlatonta oppia, että epäuskoiset pelastuvat. Ilman uskoa on mahdoton olla otollinen.
Jos pyhyytesi kuuluu valehdella, niin näyt sitten valehetlevan, että Ahola unohtaa parannuksen. Toistan jo sata kertaa sanotun lausee: "Ilman uskoa on mahdoton olla otollinen." Mutta jos parannuksella tarkoita hyviä tekoja, joilla yritetään ansaita lunastus, niin sellaiseen oppiin vastaan:
Room. 3:20
sentähden, ettei mikään liha tule hänen edessään vanhurskaaksi lain teoista; sillä lain kautta tulee synnin tunto.
Ef. 2:9
ette tekojen kautta, ettei kukaan kerskaisi.
"Uskovat kastetut pekastuvat."
Tarkoittikohan Ahola , että "pakastuvat" vai vain kastuvat???
No leikki sikseen.
Mutta ristin ryöväri pelastui ilman kastettakin ja syntinen nainen !!! Luuk 7:50
Mutta Ahola tarvitsee vettä pelastuakseen!!! Hän on epäuskoinen!
Uskon Herraan Jeeuskseen riittää Ap 15:9
"Sillä Hän puhdisti heidän sydämensä uskolla!!!!!!
Korneliuksen perhekunta pelastui ENNEN KASTETTAAN, mutta epäuskoinen Ahola tarvitsee siihen vettä!
Uskovat kastetut pelastuvat.
En tarkista kymmensormijärjeteläni virheitä ja kyllä pyrin itse myös ymmärtämään toisten tekemät kirjaimen lyöntivirheet. Mutta suotakoon sinulle kirjaimen päälle ylettyvä tarkkuutesi.
Ei Jeesus erehtynyt,vaan alpo on täysin pihalla tuon sakramenttiuskonnon myötä.
On eri asia,sanokoon lutteri justiinsa mitä lystää,Raamattu on ainoa jota on uskottava juuri niinkuin on kirjoitettu.
Pitäiskö pakanat uskosta osattomat aikuiset ensin kastaa ja tällä vippaskonstilla tehdä heistä Jeesukseen uskovia,uudestisuntyneitä ja näin muodoin he sakramenttiopin mukaan saavat myös Pyhän Hengen.
Sen jälkeenkö heille aletaan saarnaamaan evankeliumia??
Eikös tunnu aika omtuiselta tuo teidän sakramenttiuskonnon mukainen järkeily.
Oikea käytäntö Raamatun mukaan on ensin evankeliumia julistetaan ja opetuslapseutetaan ja sitten uskoontulon jälkeen upotuskasteelle.
Testamentti asetetaan voimaan kuoleman jälkeen. Etkö ole tietoinen siitä?
Sillä missä on testamentti, siinä on sen tekijän kuolema toteennäytettävä; sillä vasta kuoleman jälkeen testamentti on pitävä, koska se ei milloinkaan ole voimassa tekijänsä eläessä Hepr. 9:16-17
Kuulehan - Jeesus asetti kasteen, mutta rehellisyyden nimissä sano, että KOSKA.
Siis se kaste, jossa tulemme osalliseksi Jeesuksen vanhurskaudesta, kuolemasta ja ylösnousemuksesta. Yritä nyt taitosi mukaa siihen soveltaa yllä olevaa Hebrealaiskirjeen kohtaa.
Tässä hiljattain eräältä kuitenkin sain ohjeen lukea Apostolien tekoja, joten jos on kyse siitä hengestä, niin saattaa olla, ettet arvosta Raamatun muita kirjeitä samalle tasolle Apostoilien tekojen kanssa.
Kysyn Sinulta, että liittyykö kasteeseen millään tavalla Jeesuksen suorittama lunastustyö. Jos myönnät, niin silloin Sinun on pidettävä Johanneksen parannuksen kastetta sellaisena, ettei se enää ole voimassa., Vaan Jeesus on asettanut sijaan kasteen, joka liittää kastettavan Häneen itseensä ja lunastustekoonsa. Kysyn tätä siksi, kun niin kovin ponnella hyökkään viestiäni vastaan. On näet niin, että vietistäsi astin siten, että kuinka pidätkään kastetta oman ratkaisusi ja työsi vakuutena ja silloin siihen ei voi liittyä mitään lahjaa, vaan omat laintekosi.
"Usko on luja luottamus siihen, mitä toivotaan; ojentautumista sen mukaan , mikä ei näy."""
Ahola ei näköjään usko, ennenkuin näkee, vai oliko sinulla silmät auki silloin vauvana????
Aabrahamkin vanhurskautettiin SEN JOHDOSTA, ETTÄ HÄN USKOI TULEVAAN VAPAHTAJAAN!!! ennenkuin
Jeesus oli edes syntynyt!!!!!
Room 4:3
Aabraham uskoi Jumalaan ja se luettiin hänelle vanhurskaudeksi."
Joh 8:56
"Aabrahamkin, teidän isänne, riemuitsi siitä, että hän oli näkevä minun päiväni.
Hän näki sen ja iloitsi."
Miksi teillä materialisteilla pitää olla jotain näkyvää, ennenkuin voitte uskoa?
Jeesus sanoi:
Autuaat ovat ne, jotka uskovat, vaikka eivät näe."
Etkö tunne Raamattua edes sen vertaa, että tietäisit sen, että Jeesus kastoi ENNEN RISTINKUOLEMAA ja
ennen lähetyskäskyn antamista.
Joh 3:22, 26, Joh 4:1
Jeesus ei asettanut mitään kastetta!!Missä niin olisi kirjoitettu.
Vaan lähetyskäskyssään Hän kehoitti opetuslapsia toimimaan SAMALLA TAVALLA KUIN MITÄ HÄN OLI ITSE TOIMINUT!
Jeesus EI KASTANUT VAUVOJA, vaan opetuslapsia!!!! Joh 4:1
Olisi sinulla vielä paljon opittavaa Jumalan sanasta, mutta tuo itsepäisyytesi estää sinua
tuntemasta ja oppimasta raamatullisia totuuksia.
tuo Ahola.
Kyllä Ahola myönsi tuolla aikaisemmin jossakin keskustelussa, että pakanakentillä
kastetaan vain ne ihmiset, jotka ottavat sanan vastaan. Ei siellä kasteta kaikkea kansaa!
Hänkin tajusi, että eihän se kaste pelastakkaan ketään, ellei ihminen ole ensin uskonut!
Ylennsähän hän peruu väittämänsä heti kun havaitsee, että hops: tuli poikettua
luterilaisesta opista!
Täällä Suomessa kasteella on kuitenkin ihmeellinen taikavoima:
"Kun vesi päähän lirahtaa, niin sielu taivaaseen vilahtaa"
Joten kyllä hänellä on hiukan Raamatun tuntemusta, mutta täällä Suomessa nuo kirkon perinnäissäännöt ovat niin lujia, että hän ei uskalla poiketa niistä.
Jossain ketjussa hän kertoi saarnanneesnsa äitiysneuvolassa sikiöille, jotta nämä
tulisivat uskoon ennen kastettaan.
No, keinonsa kullakin!
Voisitko lakata vääristelemästä sanojani. Siis miksi olet puskasta huutekija, joka vääristelee toisen sanoja. Minä pysyn vain juuri siinä sanamuodossa, jonka olen sanonut, enkä allekirjoita vääristelyjäsi sanoistani. Häpeä valheprofeetta. Sinulla ei ole valtaa sellaiseen menettelyyn kuin olet tekemässä.
että sinä perut aikaisemmat puheesi??
Eli, että te kastatte lähetyskentillä kaikki kansat eli jokaisen, jonka te saatte kiinni?
Eikö se ole aika hankalaa?
arkin perhekuntansa pelastukseksi. Eikö olekkin kumma, että Nooan usko riitti rakentamaan sen arkin, eikä siinä tarvinut olla Nooan poikia uskomassa mukana. Isäni ja äitini käyttivät minut kasteella ilman, että minä ilmoitin, uskoinko vai enkö, kun en osannut kolmen kuukauden vanhana sanaakaan sanoa, mutta ei minun tarvinnutkaan sanoa, sillä riitti, että sain kasteen Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeen ja sain opetuksen Jumalan Tahdosta ja kaikesta siitä mitä Jeesus opetti, sillä se johdatti minut uudestisyntymiseen.
Ei kait voi vaatiakkaan, että pakanakentillä väkisin kastetaan ihmisiä, sillä eivät aikuiset, jotka eivät usko Jeesukseen tule kastettavaksi, eivätkä anna kastaa lapsiaan. Sen sijaan uskovaiset antavat ilolla kastaa itsensä ja perhekuntansa, jos perheen jäsenet suostuvat kastettavaksi. Vauvat suostuva, ainakin minä suostuin, koska sain kasteen.
Minä pysyn tarkasti siinä sanamuodossa ja sanoissani, joita olen sanonut, eikä puskastahuutajan tulkinnoissa sanoistani. Häpeä vääristelyjäsi. Tuollaisiako nuo pyhityskristityt olevat, että valehtelevat ja vääristelevä senkun ehtivät toisen sanomisia.
että Nooa raahasi poikansa väkisin arkkiin, ilman että nämä olisivat itse uskoneet Nooan varoitusta????
Ei minun Raamattuni ainakaan kerro sellaista!
Kaikki ne, jotka eivät USKONEET NOOAN SAARNAA, HUKKUIVAT!!!!
Ompa jotenkin ristiriitaista sinun oppisi:
"Ei kait voi vaatiakkaan, että pakanakentillä väkisin kastetaan ihmisiä, sillä eivät aikuiset, jotka eivät usko Jeesukseen tule kastettavaksi, eivätkä anna kastaa lapsiaan"
Miksi Suomessa kastetaan vauvat väkisin ja uskotaan, että se pelastaa vauvan, mutta tuo ei
toimikkaan pakanakentillä??????
Sanot:
"Vauvat suostuva, ainakin minä suostuin, koska sain kasteen. "
Miten ilmaisit suostumuksesi???? Oliko sinulla muita vaihtoehtoja?
Puskasta huutelijan puheet näyttävät olevan pakojäniksen puputusta.
Siis sanojesi mukaan tiedät valehdella, etten usko Jeesukseen Vapahtajaani, autuaaksi tekijääni, joka on täyttänyt lain ja kärsinyt helvetin tuskat puolestani, sekä noussut ylös haudasta ja astunut taivaaseen synnin, kuoleman ja perkeleen vallan voittajana.
Häpeä sanoistasi oi saatainen henki / puskasta huutaja.
En ole tiennytkään, että sinä olet "pyhityskristitty"!!!
Sinähän vääristelet toisten sanomisia ja valehtelet sopivasti, kun tarve
sitä vaatii!
Kirjoitat 7.9.
"Totta maar lähetstilanteessa ensin sanalla kutsutaan ja sen sanan vastaanottaneet kastetaan jopa perhekunnittain,"
Eli nytkö kastetaan kaikki kansat, vaikka he eivät vastaanotakkaan sanaa?
Niin se maailma muuttuu, Eskoseni!
kannattaisi perehtyä Raamattuun eikä vaihtaa puheenaihetta!
Viestissäni sanotaan justiin se, mikä siinä sanotaan, eikä siihen tule mitää puskasta huutajien lisätä. Puskasta huutajien mölinät kertovat enempi heidän Jumalan sanan ymmärtämöttömyydestä ja sitten kielenkäyttönsä alkeellisuudesta. Töihin he takertuvat ja pyhyyttään korostavat, eivätkä käsitä, että laista on tultava synnintunto, mutta he vaan luulevat täyttävänsä omassa pyhyydessään kaiken vanhurskauden.
No senkun niin teet arvoisa puskasta huutaja.
Uskoiko Aabraham ilman tekoja. Jos sinulla olisi poika ja saisit käskyn antaa tuon pojan uhriksi Jumalalle, niin riittäisikö uskosi sen tekemään. Aabraham uskoi niin, että siitä syntyi teot, ei hän uskonut ilman uskontekoja, vaan uskosta syntyneiden tekojen todistuksella.
Usko synnyttää tekoja. Omat tekoni, jotka olen uskon kautta saanut, ovat syntyneet syvästä uskosta Jeesukseen ja Jeesus on palkinut minut antamalla VOIMAN elää Jumalan lapsena ja ne teot ovat vapaus ja rauha ja hyvä tahto kaikkia kohtaan. Hyvä tahto kaikkia kohtaan tarkoittaa rakkautta ja kuten jokaisen pitäisi tietää, niin usko ei ole mitään, jollei sen voimavaikutuksena ole RAKKAUS. Usko sinänsä ei ole pelastaja, vaan usko johdattaa Pelastajaan, Jeesukseen Kristukseen, joka totisesti on oikeudenmukaisuus ja rakkaus, sillä Häntä kutsutaan Rauhan Ruhtinaaksi.
te olette opetuksenne kanssa, vaikka itse ette ole saaneet Jumalalta tietoa ja taitoa opettaa. Jeesus käski kastaa kaikki opetuslapsiksi, eikä käskenyt kastaa opetuslapsia. Opetuslapseus ei ole vielä lunastus, sillä vain ne opetuslapset pääsevät lunastukseen, jotka USKOVAT. Heistä tulee Jeesuksen ystäviä, eivätkä he enää ole opetuslapsia ja palvelijoita.
Opetelkaa keskustelemaan ilman tuot ylimielistä asennetta ja olkaa opetuslapsia, joilla on mahdollisuus päästä lain kasvattaman Jeesukseen.
keneltä otti ohjeet vastaan ja kenen LUPAUKSIIN uskoi. Etsi nyt ensin Raamatusta noihin kysymyksiin vastaukset ja keskustellaan sitten lisää.
kun me oiomme teidän vääriä käsityksiänne, niin sille emme voi mitään!
Esität taas väärän väitteen:
"Jeesus käski kastaa kaikki opetuslapsiksi, eikä käskenyt kastaa opetuslapsia. Opetuslapseus ei ole vielä lunastus, "
Jeesus itse antoi esimerkin siitä, miten meidän pitää toimia. Hän teki ihmisistä opetuslapsia
ja sen jälkeen apostolit kastoivat nämä, Joh 4:1
Lähetyskäskyssään Jeesus käskee tekemään ihmisistä opetuslapsia SAARNAAMALLA EVANKELIUMIA
ja sen jälkeen kastamaan nämä,
Matt 28:19
"Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni:
kastakaa heitä (SIIS OPETUSLAPSIA) nimeen Isän, Pojan ja Pyhän-Hengen ja opettakaa heitä noudattamaan kaikki, mitä minä olen
käskenyt teidän noudattaa."
Jeesuksen opetuslapsi on lunastettu, koska hän uskoo Jeesukseen. Eihän kukaan rupea opetus-
lapseksi, ellei usko, mitä opettaja sanoo.
Miksi teidän ainoa oljenkortenne on tuo väärä käännös lähetyskäskystä?
Sitä ei ole tuollaisena missään muussa Raamatun käännksessä kuin tuossa 37- käännöksessä
ja sekin on korjattu tähän uuteen käännökseen!
Etkö tunne Jumalan sanaa????Ei Joona neuvotellut kenenkään kanssa, vaan uskoi Jumalaa ja totteli häntä.
Ne, jotka eivät uskoneet, hukkuivat!
Hebr 11:7
"Uskon kautta rakensi Nooa, saatuaan ilmoituksen siitä, mikä ei vielä näkynyt, pyhässä
pelossa arkin,...
ja HÄNESTÄ TULI SEN VANHURSKAUDEN PERILLINEN, JOKA USKOSTA TULEE."
Nooa ja hänen perhekuntansa pelastui uskonsa kautta.! Samoinkuin Aabraham.
Tuo usko ilmeni sitten tekoina ja kuuliaisuutena Jumalan käskyille.
pyörtää entiset lausuntonsa, kun hän huomaa, että ne eivät sovikkaan luterilaiseen oppiin!
Tuo on varmaan sitä Aholan "pyhityskristillisyyttä"!!!
tai sitten hänellä oli vaan huono päivä!
Eli Aholan uuden tulkinnan mukaan lähetyskentillä pitää kastaa kaikki kansat vaikka väkisin!
Matt.28:19. kohdalla väität "kastakaa heitä (SIIS OPETUSLAPSIA)"...
Tekstissä kuitenkin todellisuudessa lukee opetuslapseuttakaa KAIKKI KANSAT. Ja kaikkien kansojen opetuslapseuttamista käsketään tehdä kastamaLLA ja opettamaLLA.
Sanaa "opetuslapsia" ei alkutekstissä OLE LAINKAAN. Joten sana "heitä" ei voi tarkoittaa mitään muuta kuin noita opetuslapseutettavia KAIKKIA KANSOJA. Sinä lisäät IHAN OMINPÄIN tuohon käskyyn, että "kastakaa heitä, opetuslapsia."
Jos sinulle sanotaan vaikka, että "KIINNITÄ kyltti seinään vasaralla ja naulalla." Niin et sinä ENSIN KIINNITÄ, ja vasta KIINNITTÄMISEN JÄLKEEN ala käyttää vasaraa ja naulaa. Vaan viimeiset sanat kertovat MILLÄ TAVALLA tapahtuu tuo kiinnittäminen.
tietämätön, niin en valehtelisi silti, mutta teidän kanssanne on oltava täydellinen teidän vaatimustenne mukaan, koska muuten te leimaatte valehtelijaksi. En ole tottunut kaltaisiinne, sillä olen saanut kasvaa rauhassa uskonystävieni kanssa Jumalan Sanan tuntemiseen, jonka Pyhä Henki on opettanut ja todistanut. Kasvun saimme aloittaa ala-ikäsisille tarkoitetulla ravinnolla, eli maidolla ja kasvun myötä saimme vasta vahvan ravinnon, eikä meistä kukaan syyttänyt, tai syytä valehtelijaksi maitoasteella olevia.
Nooa uskoi Jumalaa ja Jumala antoi Nooalle tarkat ohjeet miten arkki piti tehdä, eli Jumalan neuvoi ja Nooa kuunteli ja aivan varmasti tuossa neuvojen yhteydessä neuvoteltiin. Jumala ei pakota ymmärtämään, kuten te pakotatte, vaan neuvoo ja Häneltä saa kysyä ja Hän neuvoo kärsivällisesti.
Miksi sitten Nooa rakensi arkin itsensä ja perheensä pelastukseksi. Siksi, että hän USKOI Jumalaan ja oli saanut todistuksen uskolleen. Ei siinä tarvittu ketään muuta uskomaan Nooan mukana, vaan Jumalan ja Nooan yhteys riitti pelastamaan Nooan perheenkin. Perhe toki tuli uskoon nähtyään todeksi sen, mitä Nooa oli heille kertonut.
ja näin tehdä heistä opetuslapsia ja sitä lähetyskäskyä me olemme ahkeroineet täyttää ja monet ovat tulleet opetuslapsiksi, mutta monet ovat pois poikenneet ja jopa tehneet petoksen, kuten opetuslapsi Juudas Iskariot.
Jeesus kertoo, että vasta sitten, kun ihminen on oppinut kaiken Jeesuksen opettaman ja uskoo kaikkeen Jeesuksen opettamaan, hänestä tulee Jeesuksen ystävä ja Jeesus sanoo, että sitten Hän ei kutsu enää palvelijaksi, vaan ystäväksi.
Opetuslapsiksi saa kastaa kaikki, jotka antavat kastaa. Koko Juudea tuli kastettavaksi Johannes Kastajan ja Jeesuksen ja opetuslasten kastaessa. Opetuslapset saivat kastaa ja tehdä opetuslapsiksi kaikki jotka siihen suostuivat.
Sanotaanko tässä, että kastakaa opetuslapsia, vai kohdistuuko käsky kaikkiin, jotka antavat kastaa? Näin ihmisille ei jää määräysvaltaa missä vaiheessa kukanenkin SAA ottaa kasteen ja se on monille ihmisille kauhistuksen paikka, kun siltäkin alueelta on valta heiltä poissa otettu.
Matteus 28
18 Ja Jeesus tuli heidän tykönsä ja puhui heille ja sanoi: "Minulle on annettu kaikki valta taivaassa ja maan päällä.
19 Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni, kastamalla heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen
20 ja opettamalla heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää. Ja katso, minä olen teidän kanssanne joka päivä maailman loppuun asti."
"Jos sinulle sanotaan vaikka, että "KIINNITÄ kyltti seinään vasaralla ja naulalla." Niin et sinä ENSIN KIINNITÄ, ja vasta KIINNITTÄMISEN JÄLKEEN ala käyttää vasaraa ja naulaa. Vaan viimeiset sanat kertovat MILLÄ TAVALLA tapahtuu tuo kiinnittäminen."
Tehän käytätte sitä vasaraa ennenkuin teillä on kylttiä olemassakaan!!!!
Koetatte veden avulla tehdä vauvasta taivaskelpoista, vaikka vauva on jo sellainen eikä hänellä ole mitään
syntiä( kylttiä), joka pitäisi kiinnittää.
Mutta aika hyvä yritys?
Erehtyikö Lutherkin, kun hän kääntää lähetyskäskyn samoin kuin tuossa edellä:
""Menkää siis ja opettakaa kaikkia kansoja ja kastakaa heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen." (Lutherin käännös Matt 28:19:sta)"
Siis Ensin opetetaan ja sen jälkeen kastetaan,
Ap 2:41
"Jotka nyt ottivat hänen sanasa vastaan, ne kastettiin."
Miksi kelaat tuota VÄÄRÄÄ KÄÄNNÖSTÄ???
Etkö luota edes Lutherin käännökseen?
Putoaako vauvakasteelta pohja pois, jos uskotte Raamattuun, niinkuin se on kirjoitettu?
Oletteko te jo alkaneet opettaa vauvoja heti kasteen jälkeen, vai pitääkö odottaa, että vauva
kasvaa ja ymmärtää jotain opetuksesta?
Aholakin myönsi tuolla edellä, että lähetyskentilläkin kastetaan vain niitä, jotka
ottavat sanan vastaan.
Ei sielläkään kasteta kaikkea kansaa!
"Menkää ja tehkää kaikki kansat opetuslapsiksi kastamalla ja opettamalla..." Joku vapaiden suuntien "ekspertti" selitti, että Jeesuksen käskyssä on neljä osaa, ja pitää totella sanojen järjestyksen mukaisesti niitä:
-Ensin mennään
-Toiseksi tehdään (opetuslapsia)
-Kolmanneksi kastetaan
-Neljänneksi opetetaan
Siis tuollainen (omaan oppiin sopiva) selitys, vaikka lause sanoo ihan muuta!
Mitähän tapahtuisi, jos tuolla saarnaajalla olisi nälkä ja hän käskisi nuorta poikaansa: "Käy kaupassa ostamassa pizza ja tuo se tänne minulle juosten!"?
-Ensin poika KÄVISI kaupassa.
-Toiseksi, kun hän on kaupassa käymisen loppuun suorittanut, hän ostaa jostain pizzan.
-Kolmanneksi hän vie pizzan saarnaajalle.
-Neljänneksi hän alkaa lopuksi juoksemaan!
Isän käsky pojalle on rakenteeltaan samanlainen kuin Jeesuksen käsky opetuslapsille, että sanotaan MITÄ pitää tehdä, ja MITEN se pitää tehdä. Poika on kuullut isänsä selityksen, että verbejä on noudatettava yhtä kerrallaan siinä järjestyksessä, missä ne sanotaan. Joten OIKEAOPPISESTI hän toimisi, kuten tuossa kuvasin!
Ei Suomessakaan kasteta kaikki kansaa, mutta se ei johdu siitä, että eikö siihen olisi Jumalan lupa, vaan siitä, että ihmiset eivät tahdo kastetta.
Kun Terence vaivautuisi edes tutkimaan, miten apostolit toteuttivat Lähetyskäskyä, niin hänen
ei tarvitseisi keksiä noita hauskoja tarinoitaan.
Mutta aika hauskoja nuo hänen yrityksensä ovat kaikesta huolimatta.
Ihan tulee pizzan nälkä!
Paneppas ne satukirjat nyt sivuun ja lue hitaasti ja harkiten:
Ap 2:41
"Jotka nyt ottivat hänen sanansa vastaan, ne kastettiin."
vauvoilta edes kysytty, haluavatko he kasteen?
Kokeiles lukea mitä justiin olen sanonut ja lainaa se "presiis" seuraavaan viestiisi, älä tee siitä niitä järkesi mielijohteiden tulkintoja, siis niitä omia ratkaisujasi.
Taas juokset omia polkujasi muka minua tulkiten - voi, voi ja voi, kun on kummallista menosi.
Niin toimitaan tilanteessa, jossa aikuisille ei-kristillisille kuulijoille tuodaan evankeliumi. Ei seurakunnan perustamista aleta vauvoista. Sitten, kun on jo seurakunta, niin voidaan kastaa sen jäsenten lapsiakin. Ei tuo lainauksesi todista lainkaan mitään uskovien kastetta. Olet tapausten matkija, etkä älyä ajatella nokkaasi pidemmälle.
että Nooa neuvoi Jumalaa????
No tuossa asiassa te ainakin koetatte matkia Nooaa, kun neuvotte Jumalaa, miten Hänen
pitää toimia ja milloin, ja yritätte pakottaa Jumalaa toimimaan:
Esim:
Ensi lauantaina, klo 15,00 meidän vauva kastetaan ja silloin sinun, Jumala, pitää ottaa
tämä pieni vauva omaksesi ja vanhurskauttaa hänet! Näin me olemme päättäneet!
Olipa vähän ristiriitainen sinun selityksesi:
"Perhe toki tuli uskoon nähtyään todeksi sen, mitä Nooa oli heille kertonu"
Missä noin on kirjoitettu???
Taidat runoilla omiasi, sillä kyllä Nooan perhe uskoi jo ennen vedenpaisumusta. Eiväthän he
muuten olisi menneet arkkiin!
että tämä kastekäytäntö pitää muuttaa vauvakasteeksi sitten, kun seurakunta
on jo syntynyt????
Olisiko ehtoollisen viettokin pitänyt muuttaa vain vauvoja koskevaksi?
Ei siinä mitään käytäntöä mihinkään muuteta! Aina kaikkina aikoina on yksi ja vain yksi käytäntö. Tehdään kastamalla ja opettamalla opetuslapsia. Aikuisia pakanoita ei raahata ensitöiksi suoraan kasteelle. Uskovien lapsia taas ei vauvana panna raamattukouluun! Kastamista ja opettamista tehdään jokaisen kohdalla mahdollisuuksien mukaan.
ei tunne tuollaista käytäntöä????
Montako vuotta pitää odottaa tuon vauvakasteen ja opettamisen välillä?
Raamatussa kastettavat pysyivät heti apostolien opetuksessa!
Jumalan ja Jeesuksen Lain lainrikkojan jumalaan uskoville kaste on lakihenkinen
MUTTA
Jumalan ja Jeesuksen Lain, tahdon ja opetuksien seuraajille riittää Luojan antama "Jumalan valtakunnan kaltaisuuden" antanut äidin lapsivesi kaste.
________
Ennen kaikkea jokaisen tulee tietää, että missään kohtaan raamattua ei ole omia uskovaisia, syyttömiä kastettuja pikku lapsiakin tappaneen rikollisen antamaa kastetta ole määrätty!
________
Jos olet erimieltä, niin osoita raamatun UT:n Jumalan ja Jeesuksen Omalla Sanalla, että kristinuskolla, luterilaisilla on Jumalan tai/ja Jeesuksen antama lupa tappaa omia uskovaisia???
Ellet sinäkään sitä lupaa raamatusta löydä, niin löysit todellisen herrasi, herra saatanan jota harhautettuna jumalana palvelet.
Oppisi ovat kaukana Raamatun ilmoituksesta.
"Älkää luulko, että minä olen tullut lakia tai profeettoja kumoamaan; en minä ole tullut kumoamaan, vaan täyttämään. Sillä totisesti minä sanon teille: kunnes taivas ja maa katoavat, ei laista katoa pieninkään kirjain, ei ainoakaan piirto, ennenkuin kaikki on tapahtunut. Sentähden, joka purkaa yhdenkään näistä pienimmistä käskyistä ja sillä tavalla opettaa ihmisiä, se pitää pienimmäksi taivasten valtakunnassa kutsuttaman; mutta joka niitä noudattaa ja niin opettaa, se pitää kutsuttaman suureksi taivasten valtakunnassa. Sillä minä sanon teille: ellei teidän vanhurskautenne ole paljoa suurempi kuin kirjanoppineiden ja fariseusten, niin te ette pääse taivasten valtakuntaan."
Jeesus vastasi ja sanoi heille: "Minä myös teen teille yhden kysymyksen; jos te minulle siihen vastaatte, niin minäkin sanon teille, millä vallalla minä näitä teen. Mistä Johanneksen kaste oli? Taivaastako vai ihmisistä?" Niin he neuvottelivat keskenänsä sanoen: "Jos sanomme: 'Taivaasta', niin hän sanoo meille: 'Miksi ette siis uskoneet häntä?' Mutta jos sanomme: 'Ihmisistä', niin meidän täytyy peljätä kansaa, sillä kaikki pitävät Johannesta profeettana." Ja he vastasivat Jeesukselle ja sanoivat: "Emme tiedä". Niin hänkin sanoi heille: "Niinpä en minäkään sano teille, millä vallalla minä näitä teen. Mutta miten teistä on? Miehellä oli kaksi poikaa; ja hän meni ensimmäisen luo ja sanoi: 'Poikani, mene tänään tekemään työtä minun viinitarhaani'. Tämä vastasi ja sanoi: 'En tahdo'; mutta jäljestäpäin hän katui ja meni. Niin hän meni toisen luo ja sanoi samoin. Tämä taas vastasi ja sanoi: 'Minä menen, herra', mutta ei mennytkään. Kumpi näistä kahdesta teki isänsä tahdon?" He sanoivat: "Ensimmäinen". Jeesus sanoi heille: "Totisesti minä sanon teille: publikaanit ja portot menevät ennen teitä Jumalan valtakuntaan. Sillä Johannes tuli teidän tykönne vanhurskauden tietä, ja te ette uskoneet häntä, mutta publikaanit ja portot uskoivat häntä; ja vaikka te sen näitte, ette jäljestäpäinkään katuneet, niin että olisitte häntä uskoneet.
Voitte itse kukin miettiä, onko uskovien kaste Jumalasta. Jeesus käski saarnata Evankeliumia ja kastaa ne, jotka uskovat eli lahjavanhurskauden vastaan ottavat ja hänet suullansa tunnustavat Pelastajakseen.
Tämän päivän fariseusten on aivan yhtä mahdoton tehdä parannus kuin Jeesuksen aikana, koska ihminen on sama kuin silloin, niin myös Herra Jeesus on sama eilen ja tänään ja iankaikkisesti.
Rakastakaa Herraa Jeesusta totuudessa tekemällä hänen tahtoansa!
Sellaista tekoa ei Raamatusta löydy, mutta kaste parannuksen jälkeen löytyy heti alkuseurakunnasta lähtien. Sitä et voi kumota, vaikka kuinka se tuntuisi lakihenkiseltä. Jos niin koet, niin tuomitset samalla Jeesuksen, Pietarin, Paavalin lakihenkiseksi.
Onko (katolinen)kirkko löytänyt jäljestäpäin eri totuuden, jota luterilaisuuskin myötäilee?
Jeesuksen seuraajille kuuluu kaste Jeesuksen nimeen, kun he ovat tehneet parannuksen Jumalan armossa ja totuudessa.
Kysyit minulta joskus viikko sitten, missä kohdin olet mielestäni esittänyt vääriä syytöksiä uskovien kastetta puoltavista. En muista enää tarkkaan, mihin kysymyksesi silloin liittyi ... jätin vastaamatta, kun olin silloin muutaman päivän poissa Suomi24:stä.
Mutta nyt voin tästä aloituksestasi todeta, että olet ymmärtänyt väärin sen, mitä uskovien kastetta puoltavat opettavat.
--- 1.
Joillain ihmisillä Suomessa on sellainen käsitys, että Raamatussa käytetty "Tehkää parannus!" tarkoittaa sitä, että ihmisen pitäisi ensin alkaa parannella itseään, ja sitten vasta voisivat tulla Jumalan luo. Uskon tämän väärän ajatuksen pohjautuvan ensisijaisesti siihen, miltä tuo sana "parannus" uskon asioita tuntemattoman korvissa kuulostaa. Tätä väärää ajatusta VASTAAN vapaissa suunnissa opetetaan. Sanotaan selvästi, että parannuksen tekeminen EI ole sitä, että ensin yritetään parannella itseään ja vasta sitten voitaisiin tulla Jumalan tykö.
--- 2.
Jos joku Suomessa ymmärtää synnin pinnallisesti, niin en usko tämän ymmärryksen puutteen rajalinjan noudattelevan kirkkokuntien tai herätysliikkeiden rajalinjoja. Parannus EI tarkoita vapaissa suunnissa vain "ulkokuoren kiillottamista"; ehdottomasti ei!
Se on tietenkin selvää, että seurakunnissa (niin luterilaisissa, helluntai- kuin vapaaseurakunnissakin) ON paljon ihmisiä, jotka ensisijaisesti pitävät huoltä siitä, että julkisivu on kunnossa. En kuitenkaan usko, että tästä asiasta OPETETTAISIIN sillä tavalla väärin, että tällainen asenne (vapaissa suunnissa) olisi seurausta opetuksesta. Ennemminkin kyse voi olla siitä, että Pyhä Henki saattaa joskus vaikuttaa seurakunnassa sen verran vähän näkyvästi, että ihmiset pystyvät pitämään kiinni vääristä asioista. Ja tällä en nyt tarkoita pelkästään vapaiden suuntien seurakuntia, vaan yhtä hyvin myös luterilaisia.
--- 3.
Kasteen ottaminen EI ole vapaissa suunnissa lainomainen vaatimus. Yhtä vähän kuin Jeesuksen kehotus tehdä parannus ja uskoa evankeliumi tai apostolien julistus, joka vaati ottamaan kantaa Jeesukseen ja evankeliumiin. Eikä kasteessa ole kyse pelkästään pinnallisesta toimituksesta; kysehän on siitä, että tehdään Jeesuksen käskyn mukaan.
---
Mitä sitten tulee siihen, että voi tulla Jeesuksen luo sellaisena kuin on... Se on aivan totta. Monet esimerkit Raamatusta todistavat tästä. Mutta joskus olen vaivaantunut sellaisesta opetuksesta, jossa sanotaan VAIN siten, että Jumalan luo voi tulla sellaisena kuin on ja että "Jumala hyväksyy sinut juuri sellaisena kuin olet" MUTTA ei sanota samalla sitä, että Jumala haluaa viedä eteenpäin! Että Jumala haluaa kasvattaa. Että Jumala haluaa, että me "kannamme hedelmää". Ja nämä kaikki sisältävät ajatuksen myös siitä, että Jumala haluaa muuttaa meitä. Silti epäonnistuneinakin olemme Kristuksessa, jos todella olemme.
Jumalan haluama muutos ei kuitenkaan ole lain tekojen tapaista muutosta, koska sellainen keskittyy liiaksi ulkoisiin tekoihin. Mutta Jumala haluaa viedä eteenpäin!
Pitää Terence jälleen kertoa sinulle uskovan näkemyksiä, että et uskoisi noita syyttäjän väitöksiä ja niitä levittelisi.
> UT:ssa tarjotaan Kristuksen ansion perusteella syntiselle ihmiselle pelastus LAHJANA, armosta, aivan ilmaiseksi! Jeesuksen luo voi tulla (kääntyä Hänen puoleensa, turvautua Häneen uskossa) sellaisena kuin on.
Näinhän se juuri on. Hyvä Terence. Vauvakasteesta ei ole hyötyä eikä haittaa tähän ihmisen tekemään parannukseen Jumalan Evankeliumin ja Pyhän Hengen työn kautta.
> Vapaissa suunnissa sanat "Tehkää parannus!" tulkitaan niin, että ihminen ei saa tulla armosta osalliseksi, ellei hän ensin PARANTELE ITSEÄÄN.
Jeesus lähetti opetuslapsensa julistamaan "Tehkää parannus" ihmisille, jotka sen vaikutuksesta huutaisivat Jeesusta avuksi, jotta Herra Pyhän Hengen uudestiluovan voiman kautta tekisi heistä kuuliaisia lapsia Jumalalle, valkeuteen pimeydestä, koska mitään muuta mahdollisuutta ihmisille ei ole annettu pelastumiseen. Sen tähden Jeesuksesta tänäkin päivänä todistetaan, että häneltä lahjavanhurskauden sanan ja Hengen kautta voimme vastaanottaa lahjana armosta ja totuudesta. Lisäksi kun Jeesus sanoo: "Älä enää syntiä tee", se tarkoittaa, että ihminen ei syntiä enää tekisi, jos tahtoo kuuliaisesti ristinsä kantaa Herralle, kuolemaksi omalle lihan mielelle ja synnille.
> Synti ymmärretään uskovien kastajien parissa PINNALLISESTI. Ulospäin toisille ihmisille näkyvinä tekoina. Ja "parannus" on käytännössä sitä, että puhdistetaan maljan ulkopuoli!
Älä usko syyttäjää, vaikka kovasti tahdotkin syyttää uskovien kasteen vastaanottajia. Kuitenkin Jeesus tahtoo, että parannuksen tekijät kastetaan. Tuo parannus on sisäistä ja sen tulee näkyä myös ulkoisesti. Tahdot kuitenkin syyttää Jeesuksen tahtoa tekeviä kasteasiassa farisealaisuudesta eli ulkokultaisuudesta. Miksi? Kaikki Jeesuksen opetuslapset kastettiin, kun he olivat parannuksen tehneet. Parannus tarkoittaa lahjavanhurskauden vastaanottamista Jeesuksen nimessä ja pyhässä veressä. Toivottavasti voit sen ymmärtää. Valitettavasti jo Paavalin ajassa Jeesuksen seurakunnassa kuten Korintossa oli pahaakin syntiä, koska ei tunnettu Jumalan vanhurskautta ja hänen tuomioita. Ei tahdottu pitää seurakuntakuria yllä, kenties ei ollut taitoa eikä Jumalan pelkoa, koska ympäröivässä maailmassa oli niin pahoja esikuvia ja lihan mieli oli voimallisena. Tämä ei kuitenkaan tehnyt mitättömäksi Jumalan kutsun todenperäisyyttä eikä uskollisuutta ja totuudellisuutta. Valitettavasti vain kaikki ei tunteneet sitä Jeesusta, joka vihaa syntiä ja laittomuutta. Uskovienkaan kaste ei pelasta, jos teoilla kielletään Jumala, niin että Paavali kehottaa hylkäämään pahan tekijän Saatanan haltuun. Vaarana todella on että vähäinen hapatus hapattaa koko Jumalan seurakunnan kyseisellä paikkakunnalla. Näin myös tänä päivänä on niitä, jotka jopa homoutta puolustavat, vaikka Raamatussa on sanottu, että Jumala on hyljännyt nämä omiin kauhistuttaviin ja luonnottomiin himoihinsa. Vieläpä nimikristityissäkin näitä esiintyy ja jotkut osoittavat heille hyväksyntää, vaikka esiintyvät Jumalan palvelijoina. Maailmassa olevia ei pyhien tarvitse tuomita, mutta että esiintyvät Jumalan lapsina, totisesti ovat tämän maailman viinipuusta ja Saatana langenneesta valkeutena esiintyvänä laittomuuden lapsina.
> Kasteen ottaminen on myös heillä myös lainomainen vaatimus. Kasteen merkityksenkin he PINNALLISTAVAT. Se on heille vain symbolinen toimitus.
Kaste Jeesuksen nimeen on Jeesuksen käsky. Autuaita ovat Herralle kuuliaiset, sillä heidät Jumala tuntee ja kuulee heitä ja antaa anovalle Pyhän Hengen armolahjan ja henkikasteen, kuten voimme lukea Raamatusta.
Sinun todistuksesi eivät ole pinnallisia vaan valheellisia ja vääriä syytöksiä. Tee parannus, sillä ei Jumalalle ole mieleen jumalattoman kuolema. Herran Jeesuksen Kristuksen voit tulla tuntemaan Raamattu lukemalla ja anomalla Pyhän Hengen kautta armoa ja totuutta Jeesuksen nimessä. Toivottavasti löydät Jumalan rauhan Jeesuksessa, ristiinnaulitussa ja ylösnousseessa Vapahtajassa ja Pelastajassa.
Kirjoitit:
>>UT:ssa tarjotaan Kristuksen ansion perusteella syntiselle ihmiselle pelastus LAHJANA, armosta, aivan ilmaiseksi! Jeesuksen luo voi tulla (kääntyä Hänen puoleensa, turvautua Häneen uskossa) sellaisena kuin on.>Vapaissa suunnissa sanat "Tehkää parannus!" tulkitaan niin, että ihminen ei saa tulla armosta osalliseksi, ellei hän ensin PARANTELE ITSEÄÄN.>Kasteen ottaminen on myös heillä myös lainomainen vaatimus.