TÄNÄÄN RADIO-YKSI KESKUSTELU

-Mikä uhkaa suomenruotsalaista kulttuuria.
-Kultakuume. klo 15.15.
-Ohjelmassa keskustellaan, suomenruotsalaisesta kulttuurista ja sitä uhkaavasta näivettymisestä.
-Toinen lähetys illalla klo 22.05
8217
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Suomenruotsalaisten tekemän laatu kultturin tuottaminen on todella hiipunut. Ei voi enää puhua dynaamisesta ja eteenpäin menevästä suomenruotsalaisesta kulttuurista. Hiipumassa on.

Äänestä
  • Onko sinulla hyviä ideoita asian saattamiselle kestävälle uralle?

    Äänestä

  • rautaako? kirjoitti:

    Onko sinulla hyviä ideoita asian saattamiselle kestävälle uralle?

    Pakkoruotsi ei ainakaan auta asiaa.

    Äänestä

kuuntelin äsken ohjelman.

Melinin väitteet olivat täysin kestämättömiä.

"""kaksikielisyys on rikkaus"""

Kas, kun kaksikielisyys ei olekaan rikkaus Ahvenanmaalla tai Ruotsissa!
Ja jos ehdottaa Suomeen virallista 3-5 kielisyyttä, ei kukaan ruotsinkielinen sitä kannata, monikielisyys ei olekaan heille rikkaus!

"kaikkien suomalaisten on osattava ruotsia"

Täysin kestämätön väite, kun vain 5% väestöstä on ruotsinkielisiä ja muiden kielivähemmistöjen osuus ylittää kohta ruotsinkielisten määrän! Suomi ei ole enää kaksikielinen, vaan monikielinen, ja sen vuoksi yhtä pientä kieliryhmää ei enää voi nostaa yli muiden vähemmistöjen.

Ja enemmistön on opiskeltava marginaalikielen asemesta muita tärkeämpiä kieliä.

Melin ei sanallakaan puuttunut siihen, kenen on kustannettava ruotsinkielisten erityispalvelut.
Miksi esim muukielisten pitää maksaa bättre folkin palvelemisesta sen kielellä, kun muukieliset eivät saa omakielisiä palveluja.

Voi voi voi, miten ruotsinkielinen Melin voi olla noin älyllisesti epärehellinen ja röyhkeä enemmistöä ja muita kielivähemmistöjä kohtaan!!!

Äänestä
  • Missäköhän maailmassa ja ajassa nuo vanhat svekot elävät?

    Käsittämättömiä kommmentteja!

    Äänestä

  • 4673 kirjoitti:

    Missäköhän maailmassa ja ajassa nuo vanhat svekot elävät?

    Käsittämättömiä kommmentteja!

    "Missäköhän maailmassa ja ajassa nuo vanhat svekot elävät?

    Käsittämättömiä kommmentteja!"

    He ovat ovelia ja ymmärtävät propagandan arvon. Sinä tiedät, missä mennään, mutta Takaihikän mies tai nainen kuitenkin voi ajatella juuri esim. Melinin toivomalla tavaala.

    Siksi fraasit.

    Äänestä

  • .

    että kolmikielisyys ei enää yllättäen olekaan rikkaus

    .

    Äänestä

olisi sivistyksen edellytys suomenkieliselle. Melin on oppinut sen verran Laxin ja Enestamin puheista jotka väittivät, että ruotsi kuuluu jokaisen suomalaisen sivistykseen.
Ruotsinopettajien liiton puheenjohtaja valotti kuinka suomenkielisiä lukiolaisia bussitetaan Helsinkiin Rovaniemeä myöten pilkkahintaan puoli-ilmaiseksi katsomaan Playmetä.
Rahalla saa ja hevosella pääsee tavataan sanoa ja se pitää paikkansa vieläkin. Svenska kulturfondet jakoi apurahoina viime vuonna 17 miljoonaa euroa pienelle vähemmistölleen kun samaan aikaan Suomen kulttuurirahasto jakoi muutaman miljoonan enemmän koko Suomen kulttuuritarpeisiin siis suomenruotsalaiset mukaanlukien. Ei siis ole mikään ihme, että suomenruotsalainen kulttuuri näkyy enemmän suomalaisessa mediassa kun jokainen ruotsinkielinen kulttuurin harrastaja saa monikymmenkertaisesti resursseja suomenkieliseen verrattuna. Luultavasti moni suomenkielinen kulttuurin harrastaja kääntyykin "suomenruotsalaisuuteen" huomatessaan kuinka avokätisesti apurahoja annetaan varsinkin jos tekee tämän käännöksen.

http://tinyurl.com/nljojd

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tiedottaja. kirjoitti:

-Mikä uhkaa suomenruotsalaista kulttuuria.
-Kultakuume. klo 15.15.
-Ohjelmassa keskustellaan, suomenruotsalaisesta kulttuurista ja sitä uhkaavasta näivettymisestä.
-Toinen lähetys illalla klo 22.05

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu