Onko Bergroth lukenut koskaan ainuttakaan kirjaa, joka käsittelee Euroopan tai länsimaisen sivilisaation nykytilaa ja siihen johtanutta historiallista kehitystä? Onko Halla-aho lukenut Spengleriä, Toynbeeta, Evolaa, Marxia, Hegeliä, Machiavellia, Tacitusta, Nietzscheä, Heideggeria, Schmittiä, Haushoferia, Jungeria, maailmanhistoriaa, kulttuurihistoriaa, taloushistoriaa, uskontohistoriaa, taidehistoriaa, mitään historiaa? Onko Halla-aho lukenut nationalismista, traditionalismista, konservatismista, kansallissosialismista, fasismista, liberalismista, totalitarismista, demokratiasta, poliittisen olemuksesta? Onko Halla-aho tutkinut mytologiaa, antropologiaa, kielitiedettä, perinnöllisyystiedettä, evoluutioteoriaa, tähtitiedettä, kosmologiaa? Bergrothin teksteistä ei löydä tällaisesta mitään merkkejä... Mitä se jätkä tekee kaikella vapaa-ajallaan?
Bergrothin älyllinen laiskuus
ällistyttää
5112
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eikös se ole kertonut lukevansa Tolkienia? Ehkäpä se selittää jotakin!
"Oikeastaan koko englannin kieli elävänä kielimuotona pitäisi lakkauttaa ja sen käyttö kieltää. Siitä pitäisi jättää jäljelle vain J.R.R. Tolkienin tuotanto. (Vain kaksi kolmasosaa Tolkienin estetiikasta liittyy sisältöön. Vähintään yksi kolmasosa teosten orgastisuudesta on kielellistä, minkä vuoksi niiden kääntäminen muille kielille pitäisi kieltää. Toisaalta niitä lukemalla saa kehitettyä allergian kaikkea Tolkieninulkopuolista englantia kohtaan.)"
Ei kommenttia. Paitsi että ehkä tuo "allergia" selittää jotain.
Hemmetti, Pekka Siitoimellakin oli parempi kirjallinen maku. Sitäpaitsi se kirjoitti ainakin kymmenen kirjaa eläessään. Halla-ahon tuotanto käsittää vain faneille kalliilla myytyjä vanhoja blogipakinoita.
Montako kirjaa Te olette kirjoittanut, arvon Herra Savolaisjurpo?
Suomalaiset ovat kateellista kansaa, ja tulevat aina olemaan. Aina kun joku saa jotain aikaiseksi ja äänensä kuuluviin alkaa anonyymien vittuilu. Olen itse muuttanut käsitystäni Halla-ahoa kohtaan, ja uskon että miehellä on edessään pitkä polittinen tulevaisuus.
Kyllä aiheellinen kritiikki on aina paikallaan. Kritiikki ja kateellisuus ovat kaksi eri asiaa.
Se, että joku Halla-ahon fanipoika ei suvaitse idoliaan kritisoitavan, on lähinnä surkuhupaisaa ja kertoo oikeastaan kaiken olennaisen koko Jussin ympärillä pörräävästä kärpäslaumasta. Sääliksi käy Jussia, vaikken miestä sen kummemmin arvostakaan.