1. Ajattelin aloittaa punttisalilla käynnin ja kävin katselemassa erilaisia lisäravinteita. Meinasin ostaa pelkkää heraproteiinia jota ottaisin lisäravinnoksi ja ennen treeniä vaikka mehun kanssa. Myyjä kuitenkin kehoitti ostamaan myös palautumisjauhetta. Kysyin että eikö tavallista ravintoa, kuten maitoa ja banaania (ja vaikka herajauhetta lisäksi), voi käyttää palautumiseen. Myyjä sanoi että ei voi, koska ne imeytyvät liian hitaasti (en muista millä kaikella muulla perusteli). Onko jokin erillinen palautumisjauho muka niin välttämätöntä ettei tavallisella ruualla pärjää? Tulee vaan niin kalliiksi opiskelijalle ostaa monet ~25 € pulverit. Tavoitteena siis kasvattaa lihasta.
2. Otatteko muuten yötä vasten muuten jotain tiettyä proteiinia? Onko tuokaan niin välttämätöntä jos muuten painottaa ravinnossaan maitotuotteita, kanamunia ym? Saatte myös kertoa enemmän omista ruokailutottumuksista, ne voisivat auttaa näin aloittelijaa :)
2. Otatteko muuten yötä vasten muuten jotain tiettyä proteiinia? Onko tuokaan niin välttämätöntä jos muuten painottaa ravinnossaan maitotuotteita, kanamunia ym? Saatte myös kertoa enemmän omista ruokailutottumuksista, ne voisivat auttaa näin aloittelijaa :)
Vastaukset 5
Vanhimmat
ja sekota ite niistä sitten se palautusjuoma. 50/50 suhteessa, sillai et protskua saisit siitä herasta 30-40 grammaa. Ei kannata mitään valmiita ruveta ostaa, ovat silkaa rahanhaaskausta, varsinkin alottelijalle. Jos haluut vielä tota palautusjuomaas parantaa niin voit siihen lisätä kreatiinia, se kyllä nostaa massaa ja lisää vähän voimiakin, ainakin itellä.
Ei sitä heraa välttämättä tarvi ottaa enne treeniä, jotkut ottaa kun kuulema estää kataboliaa treenin aikana... Alottelijalle sillä ei oo mitään virkaa, mutta älä mee sinne salille kuitenkaan nälässä, pari tuntia ennen voit syyä reippaan välipalan tai kevyehkön ruuan.
Siinä se kaupan myyjä oli oikeessa että tavallisesta ruuan syömisellä ei saa sitä palautumista niin nopeasti käyntii kun palautusjuomalla. Ite huomaan kyllä selvän eron jos en sitä palkkarii ota, vaan yritän sen korvata esim kiinteellä ruualla. Ja sitä palkkarii kantsii sekotella veteen, ei maitoon. Palkkarin jälkeen parin tunnin päästä voit sitten syyä kunnon protskupitoisen aterian. Voit sit illalla sekotella sitä heraa siihen maitoon niin sen imeytymnen hidastuu ja siinä on sulle hyvä yöprotsku ja voit jotain oliiviöljyä vielä ottaa päälle niin hidastuu imeytyminen entisestään. Elikkä pärjäät pelkästään sillä heraprotskulla ja maltolla, ja tarvittaessa voit sitten ostaa kreatiinia.
Kantsii vähän vertailla niitä heraprotskuja. Niissä ratkaisempina tekijöinä ovat periaatteessa rasvan ja hiilareiden määrä. Se lähimarketin kuuluisa ja mainostettu hera protsku voi olla huonompaa ja kalliimpaa kun jossain verkkokaupassa.
Vastaukset:
1) et tosiaankaan tarvitse muuta lisäraivinnetta kuin herajauhetta (herakonsentraattia). Sitä voit sekoittaa palkkariksi ja ottaa kyytipojaksi banaanin hiilarilähteeksi. Tai sekoittaa jauhe mehuun, maitoon tai veteen ja maun/hiilaritarpeen mukaan mukaan vaikka pelkkää pöytäsokeria (15-20g) tai syödä banaanin. Tai sekoittaa pirtelötyyppisesti. Toki hiilarilähteeksi kelpaa myös maltodekstriini (eli hiilaritärkkelys) ja se on itseasiasa halvin hiilarilähde. Valmiita palkkareita älä osta, niissä on ryöstöhinnat ja itse sekoittamalla pääset aina halvemmalla!
Ennen treeniä riittää pelkkä proteiini ilman hiilaria.
2) Ei ole tarvetta ottaa mitää tiettyä proteiinilaatua (=lisäravinnejauhetta) yötä vasten. Jos syöt -ja miksi et söisi - tunnin pari ennen nukkumaanmenoa proteiinia reilummin riittää se hyvin. Tai sitten syöt hiukan pienemmän määrän proteiinia ruuasta lähempänä nukkumaan menoa. Iltapalaksi kelpaa hyvin vaikka kanamuna (keitetty, paistettu), rahkaa tai vaikka raejuustoa. Näihin proteiinilähteisiin on helppo lisätä mukaa jotain lisukkeitakin (esim. rahkan ananas, munakas vihanneksilla, raejuusto salaattia).
Toki halpa proteiinijauhekin (herakonsentraatti) kelpaa yötä vasten otettavaksi. Fakta on, että heraproteiini imeytyy melko nopeasti yksistään, joten mukana voi syödä jotain kiinteää tai lisätä noin 10g oliviiviöljyä imeytymistä hidastamaan. Älä osta mitään kalliita "yöproteiineja" kun halvemmala ja kiinteästä ruuasta puhuttaessa rikkaammalla ravitsemuksella voit hoitaa saman asian.
Joo ei mitään muuta kuin nakkipottuja! Perkele kaikki muu on turhaa hifistelyä ja douppaamista. Remmejä ja vyötä ei missään nimessä saa käyttää ja kyykkäämällä haba kasvaa! Joo jauhokauppias vie kaikki rahat. Ja joka kerta paat lisää rautaa tankoon. Kohta menee kyykystä helposti se 500! Joo kaikki on ihan turhaa kusetusta ja hifistelyä. Mistään ei oo mitään hyötyä. Kyllä niin on.
Ruppea perkele hiihtämään...vittu mitään hinttien salipelleilyä...
Tutkitusti paras tuote on toi
http://www.tekniikkatalous.fi/kemia/article24426.ece
maistuisko tutustua aiheeseen palautusjuoma vähän tarkemmin?
tuossakin jutussa sanotaan että maito on paras palautusjuoma mutta missä todisteet?
tuossa puhuttiin vaan nestetasapainon korjaamisesta mutta todellisuudessa siihen riittää pelkkä vesikin.
sen sijaan palautumisessa tarvitaan nopeaa hiilihydraattia katkaisemaan katabolia (hajottava tila) ja nopeaa proteiinia aloittamaan anabolia (rakentava tila).
maidossa ei ole muita hiilareita kuin laktoosia joka sekin on oikeastaan ihmiselle alunperin sopimaton myrkky.
maidon proteiineista 20% on heraa ja 80% kaseiinia joka on hidas proteiini imeytymään.
maito ei siis sovi palautumisjuomaksi kovin hyvin (toki tyhjää parempi). sen sijaan paras palautumisjuoma oikeiden tutkimusten mukaan on heraproteiinista ja maltodektriinistä koostettu juoma (sekoitetaan veteen parhaan imeytymisen vuoksi).