Omaeläkevakuutuksen irtisanominen - onnistuuko?

owner of the company

Onko onnistunut joltakulta?

Sossu katsoo vakuutukseni ensisijaiseksi etuudeksi, enkä ole oikeutettu toimeentulotukeen, vaikka säästösumma on todella olematon. Elelen siis työmarkkinatuella maksellen vakuutussäätöäni eläkepäiviä odotellen.

Vakuutusyhtiö ei suostu irtisanomaan vakuutusta, koska vuoden aika työttömänä työnhakijana ei täyty. Olen ollut työttömän jo yli kolme vuotta, mutta yhtenäisen työttömyysajan katkaisee erinäiset työvoimapoliittiset toimenpiteet. Olen ollut parilla kurssilla ja ilmaisena työharjoitteluorjana 8 e päiväkorvauksella - karenssin uhalla tietty.

Onko käytäntö yhtä tiukka kaikissa yhtiössä. Itse olen onnellinen Tapiolan omistaja!

5

598

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei harkintavaltaa

      Kaikilla yhtiöillä on samat säännöt irtisanomisesta.
      Johtuu siitä, että nuo ehdot on lakiin kirjattu. Yhtiöillä ei ole harkintavaltaa tuossa asiassa.

      Joten yhtäjaksoinen vuoden työttömyys vaaditaan.
      Tai sitten puolison kuolema tai avioero.

      • pää hajoaa

        Käytännössä on työttömänä lähes mahdoton selvitä vuotta niin, ettei työkkäristä määrätä jollekin pellekursille.

        Yhteiskunta säästää hienosti kyykyttämällä heikoimpiaan!

        Mikseis jo oikein hallitus innosta ihmisä ottamaan näitä vakuutuksia!

        Kyllä pitäis iso ääni nostaa, jotta eivät ihmiset ymmärtämättömyyttään tähän sortuisi.

        Kyllä ottaa päähän!


      • vakuuutusvirkailija
        pää hajoaa kirjoitti:

        Käytännössä on työttömänä lähes mahdoton selvitä vuotta niin, ettei työkkäristä määrätä jollekin pellekursille.

        Yhteiskunta säästää hienosti kyykyttämällä heikoimpiaan!

        Mikseis jo oikein hallitus innosta ihmisä ottamaan näitä vakuutuksia!

        Kyllä pitäis iso ääni nostaa, jotta eivät ihmiset ymmärtämättömyyttään tähän sortuisi.

        Kyllä ottaa päähän!

        hanki vakuutusyhtiöltä todistus, ettei rahaa saa ulos. Toisaalta sossun virkailijankin kyllä tulisi tietää em. puitteet itsekkin.


      • s
        vakuuutusvirkailija kirjoitti:

        hanki vakuutusyhtiöltä todistus, ettei rahaa saa ulos. Toisaalta sossun virkailijankin kyllä tulisi tietää em. puitteet itsekkin.

        ei kai muuta mahdollisuutta kuin lainata, koska sitten tulee rahaa kun ehdot täyttyy.
        toisilla tosin en paljoakaan, jos ei ole kauaa maksanut, mutta työttömyys on yksi tapa päästä siitä eroon.

        onkos siinä jokin muukin ehto, että vuodenkaan jälkeen ei saa,
        "jos on lähiaikoina saamassa töitä" tms.


      • oikeutta vaatimaan
        vakuuutusvirkailija kirjoitti:

        hanki vakuutusyhtiöltä todistus, ettei rahaa saa ulos. Toisaalta sossun virkailijankin kyllä tulisi tietää em. puitteet itsekkin.

        Kaiken ne koittaa, minkä keksii, ettei tarttis tukia maksaa.

        Itse pitää ottaa selvää ja olla tietoinen asioistaan, jotta saa, mitä on oikeutettu!

        Aloittelijaa ne fiilaa linssiin ihan täysillä ja toivoo, että se ei jaksais/ymmärtäis selvittää asioita. Ne toivoo, että hakija kokis tilanteen sellaiseksi, että ei kannata hakea tukia, kun niitä ei saa. Ne antaa ymmärtää, että valittaminen ei auta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      162
      1073
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      737
    3. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      129
      684
    4. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      26
      678
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      659
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      625
    7. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      163
      582
    8. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      570
    9. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      570
    10. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      182
      546
    Aihe