Onko onnistunut joltakulta?
Sossu katsoo vakuutukseni ensisijaiseksi etuudeksi, enkä ole oikeutettu toimeentulotukeen, vaikka säästösumma on todella olematon. Elelen siis työmarkkinatuella maksellen vakuutussäätöäni eläkepäiviä odotellen.
Vakuutusyhtiö ei suostu irtisanomaan vakuutusta, koska vuoden aika työttömänä työnhakijana ei täyty. Olen ollut työttömän jo yli kolme vuotta, mutta yhtenäisen työttömyysajan katkaisee erinäiset työvoimapoliittiset toimenpiteet. Olen ollut parilla kurssilla ja ilmaisena työharjoitteluorjana 8 e päiväkorvauksella - karenssin uhalla tietty.
Onko käytäntö yhtä tiukka kaikissa yhtiössä. Itse olen onnellinen Tapiolan omistaja!
Omaeläkevakuutuksen irtisanominen - onnistuuko?
5
548
Vastaukset
- Ei harkintavaltaa
Kaikilla yhtiöillä on samat säännöt irtisanomisesta.
Johtuu siitä, että nuo ehdot on lakiin kirjattu. Yhtiöillä ei ole harkintavaltaa tuossa asiassa.
Joten yhtäjaksoinen vuoden työttömyys vaaditaan.
Tai sitten puolison kuolema tai avioero.- pää hajoaa
Käytännössä on työttömänä lähes mahdoton selvitä vuotta niin, ettei työkkäristä määrätä jollekin pellekursille.
Yhteiskunta säästää hienosti kyykyttämällä heikoimpiaan!
Mikseis jo oikein hallitus innosta ihmisä ottamaan näitä vakuutuksia!
Kyllä pitäis iso ääni nostaa, jotta eivät ihmiset ymmärtämättömyyttään tähän sortuisi.
Kyllä ottaa päähän! - vakuuutusvirkailija
pää hajoaa kirjoitti:
Käytännössä on työttömänä lähes mahdoton selvitä vuotta niin, ettei työkkäristä määrätä jollekin pellekursille.
Yhteiskunta säästää hienosti kyykyttämällä heikoimpiaan!
Mikseis jo oikein hallitus innosta ihmisä ottamaan näitä vakuutuksia!
Kyllä pitäis iso ääni nostaa, jotta eivät ihmiset ymmärtämättömyyttään tähän sortuisi.
Kyllä ottaa päähän!hanki vakuutusyhtiöltä todistus, ettei rahaa saa ulos. Toisaalta sossun virkailijankin kyllä tulisi tietää em. puitteet itsekkin.
- s
vakuuutusvirkailija kirjoitti:
hanki vakuutusyhtiöltä todistus, ettei rahaa saa ulos. Toisaalta sossun virkailijankin kyllä tulisi tietää em. puitteet itsekkin.
ei kai muuta mahdollisuutta kuin lainata, koska sitten tulee rahaa kun ehdot täyttyy.
toisilla tosin en paljoakaan, jos ei ole kauaa maksanut, mutta työttömyys on yksi tapa päästä siitä eroon.
onkos siinä jokin muukin ehto, että vuodenkaan jälkeen ei saa,
"jos on lähiaikoina saamassa töitä" tms. - oikeutta vaatimaan
vakuuutusvirkailija kirjoitti:
hanki vakuutusyhtiöltä todistus, ettei rahaa saa ulos. Toisaalta sossun virkailijankin kyllä tulisi tietää em. puitteet itsekkin.
Kaiken ne koittaa, minkä keksii, ettei tarttis tukia maksaa.
Itse pitää ottaa selvää ja olla tietoinen asioistaan, jotta saa, mitä on oikeutettu!
Aloittelijaa ne fiilaa linssiin ihan täysillä ja toivoo, että se ei jaksais/ymmärtäis selvittää asioita. Ne toivoo, että hakija kokis tilanteen sellaiseksi, että ei kannata hakea tukia, kun niitä ei saa. Ne antaa ymmärtää, että valittaminen ei auta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai939022Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki494790Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414481Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit492765Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001546- 401326
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441266Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641222Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota401187Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1681140