Kyseessä Ford focus, ikäluokkaa 2001. On lähtenyt normaalisti ekalla käyntiin. Nyt kun on parkkihallissa päivän niin illalla kun lähden töistä ei meinaa lähteä käyntiin? Olen sahanut nyt 3 päivää peräkkäin sitä .
Ei aamulla ole ongelmaa kun lähden ulkoa (kotoolta) Mikä hitto tää juttu on? Kellään samoja kokemuksia?
Ei aamulla ole ongelmaa kun lähden ulkoa (kotoolta) Mikä hitto tää juttu on? Kellään samoja kokemuksia?
Vastaukset 6
Vanhimmat
ei ainakaan ole akussa jos kerran on kestänyt jo kolme päivää käyntiin sahausta,yleensä akku loppuu jo muutamassa minuutissa.
vaihtelu voi joskus vaikuttaa siihen, et ei lähdekään nii, kun on tottunut.. pääseekö sinne parkkihalliin paistaan aurinko päivällä?
Itsellä oli jonkunlaista häiriötä ajonestossa ja halvin konsti oli siihen teettää suutarilla kopioavain (nykyään tekevät noita siruavaimiakin), niin se huono käynnistyminnen häipyi sillä ja loppujen lopuksi palasin käyttämään alkuperäistä avainta, eikä enää temmpuillut ja kuitenkaan tuosta ei mitään vikaa koskaan löydetty
Moottori käynnistyy huonosti - kylmä moottori
Komponenttien tarkistusjärjestys
Sähköliitännät - moottori/akku
Sulakkeet/polttoainepumpun rele/moottorin ohjausrele
Polttoainesuodatin/polttoainepumppu
Kampiakselin asentotunnistin/nokka-akselin asentotunnistin
Ilman sisäänottojärjestelmä/alipainejärjestelmä - vuodot
Jäähdytysnesteen lämpötilatunnistin
Ilmamassan mittain
Joutokäynti-ilman säätöventtiili
Polttoainepaine/syöttömäärä/polttoainepaineen säädin
Ruiskutussuuttimet
Kaasuläppä/takertelu/vivusto
Moottorin ohjausjärjestelmä - liitännät/johdinsarja
Moottorin ohjausmoduuli
Auto todennäköisesti tietää itse vikansa syyn. Edes merkkihuollossa ei koodien luku montaa kymppiä maksa. Onnistuu myös huoltamoilla. Vältyy turhilta vianetsimisiltä. Pieni liraus ruiskukoneille tarkoitettua "masinolia" tankkiin ja polttoainesuodattimen vaihtokin saattaa poistaa vian. Jos on kosteutta kondensoitunut pa-järjestelmään.
kosteus siellä haittaa
Vasta 8 vuotta vanha ja jo nyt tuollaista! Suodatin tukossa ja vettä bensassa!
Minulla on 2 kpl 20 v vanhaa pikkuautoa eikä kummassakaan koskaan ollut tuollaisia vikoja. Toisella ajettu 380 tuhatta ja toisella 170 tuhatta km.
Mutta nehän onkin niitä kuuluisia Ranskan Rapeita!