Millä helvetillä puh.myynnin sais pois suomesta???
Ei auta vaikka on puhelimessa markkinointikielto..
1-7 soittoa tulee viikossa
Ei auta vaikka on puhelimessa markkinointikielto..
1-7 soittoa tulee viikossa
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Miten sellaisen markkinointikiellon saa laitettua??Onko joku numero mihin voi soittaa vai?Mulla ihan sama homma ja alkaa meneen HERMOT!!!Ihan helvedyn ärsyttävää...Jos joku vaan tietää miten saa puhelinmyyjät oleen soittamatta mulle niin kertokaa mitä teen??APUVA!!
Minne te niitä numeroitanne annatte, kun minulle tulee vain yksi puhelu joka kolmas vuosi!?!?!?
En ikinä anna numeroa mihinkään arvontaan, tilauskaavakkeeseen tms, koska eivät he sitä mihinkään tarvitse, paitsi markkinointiin. Jos te olette antaneet ne, niin kai ne siihen soittaa. Sama koskee sähköpostiosoitetta ja tietysti sos.tunnusta.
Tässäpä sitä nyt sitten olisi..:
Puhelintarjonnan rajoittamispalvelu
Yksityisillä henkilöillä on mahdollisuus rajoittaa kotiinsa tulevaa kaupallista puhelintarjontaa. Rajoitus tehdään joko Soneran tai Elisan palvelunumeroihin:
Sonera: 060013404 ma-pe klo 8-20 ja la klo 9-15 (puhelun hinta 0,39 €/min pvm)
Elisa: 060093404 päivittäin klo 8-22 (puhelun hinta 0,37 €/min pvm).
Muista kuitenkin tämä: Jos olet ilmoittanut SSML:ään kiellon, kestää siinä n. 2-4 kk, kunnes kaikilla jäsenillä on tieto perillä. Tietääkseni saat myös SSML:ltä ns. vahvistuskirjeen, missä luetellaan yritykset, joihin kielto menee.
Jos kuitenkin puhelinnumerosi on luettelossa, siihen ei SSML voi vaikuttaa, koska olet itse antanut luvan pistää numerosi ns. yleiseen jakoon, ja valitettavasti puhelinmyyjän soittavat myös puhelinluetteloiden avullakin..
Mutta on tietenkin myös puhelinmyyntiyrityksiä, jotka eivät ole SSML:n jäseniä, joten jos sellaisesta yrityksestä soitetaan, ei kai auta muu kun sanoa, että laittavat sinulle puh.myyntikiellon. Toivottavasti langan päässä on silloin sellainen henkilö, joka sen todella laittaa..
Toivottavasti tästä oli edes jollekin hieman apua...
Jos soittajan numeroa ei näy, katkaisen aina puhelun. Kellään muulla kuin puhelinmyyjillä ei ole numeron näyttöestoa. Miksi olisi? No on yhdellä tutulla, mutta hän tietää tapani.
Kyllä on viranomaisilla ja joillain yrityksillä. Mutta omapahan on tapasi...
meinaan vaan,että jos laitat itsellesi suoramarkkinointikiellon,estät samalla myös puhelut,joista on sinulle hyötyä. Tämä on aika uutta Suomessa,mutta niin tosiaan on. Omasta kokemuksestani puhun. Poistin oman kieltoni,juuri tästä syystä. Jos joku lehtimyyjä tms soittaa,laita vaikka luuri kiinni,mut kieltoa ei kannata laittaa.