Saiko Pietarin kalansaaliin? Toivottavasti neuvostovalmisteinen Vetstherok-perämoottori ei syttynyt yllättäen tuleen kesken session. No, tämä on pieni riski, koska käynnistys-systeemi kuluu käyttökelvottomaksi jo muutaman vedon jälkeen. Miksi vitussa näin? Minä haluan, että venäläinen perämoottori on paras.
Suomalaisessa Koivistossa (Primorsk) ystäväni kalastaa aktiivisesti, mutta hyväksyy ainoastaan amerikkalaisen Johnson-perämoottorin. Hänen mielestään se on ammattilaisen työkalu. Neuvostokaluille antaa pitkät. Kysyin Vetsherokista, ja heti tuli kynsille. Ja, minun kuin teki niin mieleni uskoa.
Suomalaisessa Koivistossa (Primorsk) ystäväni kalastaa aktiivisesti, mutta hyväksyy ainoastaan amerikkalaisen Johnson-perämoottorin. Hänen mielestään se on ammattilaisen työkalu. Neuvostokaluille antaa pitkät. Kysyin Vetsherokista, ja heti tuli kynsille. Ja, minun kuin teki niin mieleni uskoa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos mies haluaa kalastaa, silloin hän ei halua käyntihäiriöitä moottorissa tai veneessä.
Johnsnon tai Mercury vetää varmasti ja siististi.
Olisikohan laadussa ehkä parantamisen varaa.
Sama juttu, miksi Ladat muilla jätti aina tien poskeen, mutta meillä Plymouth mennä porskuttaa...
perämoottori paikalleen ja kalaan...
Allekirjoitan. Minulla oli Dodge maalla ja Mercury järvellä. Molemmat hankin runsaasti käytettyinä. Lämpimät muistot. Amerikkalaiset tekevät ihan oikeaa laatua. Turha lienee mainita esimerkki amerikkalaisista TYÖKALUISTA. Ne ovat aina olleet tekniikan viimeinen sana laadussa. Parasta, mitä rahalla saa. Hankittaessa perhana tuntuvat kalliilta :*). Mutta, onhan siinä sitten avaimia poitseille rassata Hyundaita, tai mitä perkelettä muutaman vuoden päästä on tiellä. Itse käytän vain 1980-luvulla suunniteltua tekniikkaa ajoneuvossa, tai sitäkin aiempaa. Kun ne loppuvat, valmistan ajoneuvoni itse tai kävelen tai hommaan hevosen.
Johnson ja Evinrude merkkejä tehtiin Euroopan myyntiin Belgiassa. Emoyhtiö OMC teki konkurssin jo vuosia sitten. Yhtiön osti Kanadalainen Bombard, japanilainen Suzuki on Bombardin sopimusvalmistaja.
Suuria sopimusvalmistajia ovat Tohatsu joka tekee mm. Mercury merkkiä ja Yamaha. Kiinalaiset tekevät omia kopioitaan muiden moottoreista.
Nythän se selvisi miksi Mercury on niin varma moottori, minulla on parikin Tohatsu merkkistä perämoottoria, ja varmempia vehkeitä ei ole, molemmat ovat tosin 1980 luvulta!
1982 mallia on Nissan Cedrisckin jolla ajelin 890 000 kilometriä työajoja, ja lujempaa autoa ei löydy!
Kyllä Jaaappanin poika osaa! tehdä jenkeillekin autot ja venemoottorit!
Late Lapista. Varakaravaanarit RY !
Kyllä niitä valmistettiin amerikassa alunperin. Älä nyt viitsi detaljoida ja masentaa minua. Se mun Mercury aikoinaan oli muuten sinileima. Sovitaan nyt, että Johnson on tehty jenkeissä jooko?. Kohta kukaan ei usko sitä, että minut on tehty Marsissa.
Paas vähän jarrua siihen matkamittariin. Japsilla voi taittaa pitkiä taipaleita. Niin, paremmalla Japsilla.
Mutta W-124:llä on taitettu oikeat miljoonat, ja se on puhe. Kato, Late :*), älä hermostu.
2,4 D valurautakannella vanhatti jo parikin parikin koria ihan kevyesti ja vielä porskuttaa, nyttemmin tosin jo rempattuna ja venekäytössä. Milli rikki nikottelematta.
BMW:n V12 tuli myös miljoonalukemiin (vielä kiertää) ja toinenkin jo neljänneksessä.
Hyvä huolto pitkittää niitä loppumetrejä (pitkälle näyttää menevän pikku ranskiskin).