e-pillereiden sivuvaikutukset

Olen ajatellut aloittaa e-pillerit lähiaikoina. Nuo sivuoireet vaan mietityttää, erityisesti mielialavaihtelut.. Kun jo ennestäänkin vaihtuu mielialat melko usein ja itken joskus pikkuasioista niin pahentaako pillerit asiaa?! Ja toinen asia eli piilolinssit. Olen lukenut että silmät kuivuu helposti, mutta ilmeisesti tämä on yksilöllistä ja riippuu pillerimerkistä, mutta tästäkin aiheesta saa laittaa kokemuksia. Ja sitten vielä tuo painonnousu. Miten paljon lihoitte (jos lihoitte) ja sitten kun lopettaa pillerit niin laihtuuko sitten takaisin?
2293
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jokainen sivuvaikutus on yksilöllinen reaktio pillereihin. Ei mitenkään voi etukäteen tietää, miten juuri sinun kehosi reagoi pillereihin. Mielialojen heittely joko vähenee, lisääntyy tai pysyy samana.

Piilolinssien sopivuus/sopimattomuus ei riipui suinkaan pillerimerkistä, vaan myöskin sinun kehosi reaktiosta tietyn merkkisiin pillereihin. Kaikissa e-pillereissä yhtenä mahdollisena sivuvaikutuksena on limakalvojen kuivuminen. Jos tämän sivuvaikutuksen saa, se voi näkyä alapäässä, silmissä tai vaikka nenässä.

Pillerit eivät lihota. Niissä ei ole kaloreita. Pillerit voivat lisätä ruokahalua, mutta itse kontrolloit mitä laitat suusta alas, kuinka usein ja kuinka paljon. Ne voivat myös muuttaa aineenvaihduntaa, mutta jälleen on sinun tehtäväsi mukauttaa syöminen ja liikkuminen siihen, miten aineenvaihdunta toimii. Jos lihoat, se on kiinni sinusta itsestäsi ja sinä itse joudut myös aivan perinteisin menetelmin laihduttamaan kilot pois, jos niin katsot parhaaksesi.

Pillerit voivat keräännyttää nestettä elimistöön. Se näkyy turvotuksena, mutta sitä ei pidä sekoittaa lihoamiseen. Turvotus laskee kyllä kun pillerit lopettaa (tai mahdollisesti jos vaihtaa toiseen merkkiin).

Äänestä
  • kiitos paljon vastauksesta, eiköhän tämä tästä selviä :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


amanda123 kirjoitti:

Olen ajatellut aloittaa e-pillerit lähiaikoina. Nuo sivuoireet vaan mietityttää, erityisesti mielialavaihtelut.. Kun jo ennestäänkin vaihtuu mielialat melko usein ja itken joskus pikkuasioista niin pahentaako pillerit asiaa?! Ja toinen asia eli piilolinssit. Olen lukenut että silmät kuivuu helposti, mutta ilmeisesti tämä on yksilöllistä ja riippuu pillerimerkistä, mutta tästäkin aiheesta saa laittaa kokemuksia. Ja sitten vielä tuo painonnousu. Miten paljon lihoitte (jos lihoitte) ja sitten kun lopettaa pillerit niin laihtuuko sitten takaisin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu