AiG:n Ken Ham tunnustaa että Japanissa on vain 0.1% kristinuskoa:
http://paholaisen-asianajaja.blogspot.com/2009/09/ken-hamin-suhtautuminen-toisiin.html
Tämän tilastollisen faktan hän kuitenkin pimittää ihmisiltä:
http://en.wikipedia.org/wiki/Crime_in_Japan#Statistics
"n 1989 Japan experienced 1.3 robberies per 100,000 population, compared with 48.6 for West Germany, 65.8 for Great Britain, and 233.0 for the United States; and it experienced 1.1 murder per 100,000 population, compared with 3.9 for West Germany, 1.03 for England and Wales, and 8.7 for the United States that same year[citati"
Eli suomeksi vapaasti tulkittuna:
Kristillisen luomisopin USA:ssa on 233 ryöstöä / 100 000 asukasta,
pakanallisessa Japanissa VAIN 1.3 ryöstöä / 100 000 asukasta.
Kristillisen luomisopin USA:ssa on 8.7 murhaa / 100 000 asukasta
pakanallisessa Japanissa VAIN 1.1 murhaa / 100 000 asukasta.
Toisinsanoen ilman kristillistä luomisoppia murha- ja ryöstäluvut ovat pieni murto-osa mitä syvästi uskonnollisessa USAssa.
Olkaa hyvät ja pitäkää se tappava rasistinen luomisoppi rapakon tai edes lukkojen takana. Emme halua USAn vaarallisimpia "aseita" tänne järkyttämään perusturvallisuutta.
http://paholaisen-asianajaja.blogspot.com/2009/09/ken-hamin-suhtautuminen-toisiin.html
Tämän tilastollisen faktan hän kuitenkin pimittää ihmisiltä:
http://en.wikipedia.org/wiki/Crime_in_Japan#Statistics
"n 1989 Japan experienced 1.3 robberies per 100,000 population, compared with 48.6 for West Germany, 65.8 for Great Britain, and 233.0 for the United States; and it experienced 1.1 murder per 100,000 population, compared with 3.9 for West Germany, 1.03 for England and Wales, and 8.7 for the United States that same year[citati"
Eli suomeksi vapaasti tulkittuna:
Kristillisen luomisopin USA:ssa on 233 ryöstöä / 100 000 asukasta,
pakanallisessa Japanissa VAIN 1.3 ryöstöä / 100 000 asukasta.
Kristillisen luomisopin USA:ssa on 8.7 murhaa / 100 000 asukasta
pakanallisessa Japanissa VAIN 1.1 murhaa / 100 000 asukasta.
Toisinsanoen ilman kristillistä luomisoppia murha- ja ryöstäluvut ovat pieni murto-osa mitä syvästi uskonnollisessa USAssa.
Olkaa hyvät ja pitäkää se tappava rasistinen luomisoppi rapakon tai edes lukkojen takana. Emme halua USAn vaarallisimpia "aseita" tänne järkyttämään perusturvallisuutta.
Vastaukset 27
Vanhimmat
Niin se on, mutta kristillisyyttä ei mitata luomisopin tai kirkkokunnan mukaan, vaan omien tekojen. Muille uskonnoille riittää, että kuulut heidän yhteisöön, kuten esim roomalaiskatolilaisilla. Liityt heihin, kuulut äitikirkkoon, pyhään oikeaan ja ainoaan kirkkoon ja pelastut kiirastulesta. Näinhän ei Raamatussa kuitenkaan lue, vaan jokaisen tulee ottaa vastuu omista teoistaan.
Tiedoksi myös näin se, että kristinuskoon ei synnytä vaan Jeesuksen seuraaminen on valinta joka tehdään jossain kohtaa elämässä. Jotkut tekee sen jo lapsena, ei kuitenkaan vauvana.
Ja jos katsotte esim roomalaiskatolilaista "okeaoppisuuden" kirkkoa niin käy hyvin nopeasti selväksi, että heillä on kaikenlaisia sääntöjä million millekin. Tästähän Raamattu nimittäin opettaa, että ilman kieltoa ei ole lihallista kiusaustakaan, joten jos Japanissa ei ole tällaisia kieltoja, niin ei mikään ihme, ettei siellä niin paljoa rikollisuutta ole :)
Tämä vaan kertoo mitä on kristillinen moraali käytännössä, mitä kristillisempi maa sen enemmän rikollisuutta.
Tämä oli tietysti provosoivasti sanottu, mutta osoittaa joka tapauksessa että kristinusko ei ole sama asia kuin hyvä moraali.
Teoriassahan kaikki ihnmiset ovat hyviä. Vaan hedelmistään puu tunnetaan, kristinuskokin.
"Niin se on, mutta kristillisyyttä ei mitata luomisopin tai kirkkokunnan mukaan, vaan omien tekojen. "
Raamatussahan sanotaan, että tekojen avulla ei Taivaaseen mennä, muutenhan se olisi liian helppoa tms. Sydämen usko on se mikä ratkaisee. Toisaalta siellä mainitaan myös täysin päinvastoin, jossain Pietarin kirjeissä tai siellä loppupuolella kuitenkin. Siitä vaan tulkitsemaan ihan miten haluatte!
||"..jos Japanissa ei ole tällaisia kieltoja, niin ei mikään ihme, ettei siellä niin paljoa rikollisuutta ole :) "||
Just sain tietää..
http://kupuramiekka.blogspot.com/2009/09/korjaamisen-logiikka.html
..että Japani on niin täynnä kieltokylttejä että he vapaassa EU:ssa turistina hämmentyvät kieltojen puutteesta..:
"Siinä kuvataan kuinka japanissa kaikki paikat koristellaan varoitus ja kehoituskylteillä."
"Jutusta tulee selväksi se, miten japanilaista ahdistaa euroopassa, jossa esimerkiksi polkypyörätelineissä ei lue muistutusta valojen sytyttämisestä"
Kristillisyydestä en nyt puhunut, vaan roomalaiskatolilaisuudesta(se ei ole kristillisyyttä lainkaan, siinä kun ei tunnusteta Jeesuksen omaa pelastustyötä). Nämähän siis ovat niitä varsinaisia kieltonörttejä.
Kerrotko tarkemmin vielä, ketkä ovat niitä oikeita kristittyjä ja mistä heidät tunnistaa? Osaatko kertoa vielä lisäksi kuinka paljon roomalaiskatolisia kismittää kun he tietävät uskovansa väärin? Kiitos jo etukäteen!
Ja Jumalan hengen valtaaman ihmsien tunnistaa, jos hän sanoo Jeesuksen olevan hänen herransa(kuten minä esim). Näin lukee siis Raamatussa. Joka tunnustaa siis Jeesuksen olevan kaiken muun yläpuolella tässä maailmassa(maan hallituksien, jne).
Ja evankeliumi siis menee niin että jeesus kuoli meidän syntien puolesta, jotta meillä olisi iankaikkinen elämä(näin lukee Raamatussa). Mutta roomalaiskatolilaisten kuva Jeesuksesta on ilman muuta ankara, Jeesusta ei voi lähestyä kuin äiti marian kautta.
Tämä on siis nimenomaan roomalaiskatolilaisuuden perusajatus, ja ongelma, että äiti mariaa palvotaan, ja koska hän on Jumalan äiti(heidän mielestään) hän siis on myös Jeesuksen yläpuolella. Ja blaablaa.
Mutta koska maria oli samanlainen syntinen kuin mekin, niin ei hän voi ketään armahtaa, toisin kuin Jeesus, joka kuoli synnittömänä ihmisenä(ja Jumalana) meidän syntisten puoolesta, antaakseen meille meidän synnit anteeksi. Lisää tulta roomalaiskatolilaisten puolelta pesään antaa myös kiirastulioppi, ja muut vastaavanlaiset, joista ei Raamattu puhu mitään.
Roomalaiskatolilaiset pitävät katekismusta tärkeämpänä ohjeena kuin Raamattua. He eivät saa itse lukea Raamattua, vaan heidän pitää lukea katekismusta, jonka heitä fiksummat ovat laittaneet kokoon. Tämä on jälleen varsin lihallista toimintaa.
Voisin jatkaa loputtomiin mutta voisitte itse ensin tutustua aiheeseen ennenkuin tulette tänne osoittamaan mieltänne ja sekoamaan.
Kristilliset maat ovat nykyisin hyvin liberaaleja. Ehkäpä siinä selitys asialle.
"Vanhaan hyvään aikaan" kun etelävaltioissa Darwin oli kielletty ja mustat rotuteroteltiin busseissa ja kouluissa..
Silloinko oli kaikki paremmin tai vielä 1800-luvulla kun kristityissä osavaltioissa orjuus oli sallittu ?
Veikkaan, että aika moni rikos on tehty alkoholin vaikutuksen alaisena. Liberaaleissa kristillisissä maissa juodaan aika paljon alkoholia.
Japanissa ollessani löytyi viina-automaatteja joka kadun pätkältä ja sitä viinaa sai 24/h päivässä ja automaatti ei kysellyt papereita, tai katsonut jo juotuja annoksia, joten aika kaukaa haet todisteita.
http://wikitravel.org/fi/Japani
"Japanilaiset juovat paljon ja usein lähes yhtä humalahakuisesti kuin suomalaiset. Moni sosiologi onkin esittänyt, että humaltuminen on tärkeä tapa purkaa paineita muuten niin tiukasti säännellyssä, hierarkisessa yhteiskunnassa. "
Ehkäpä tämä vähäinen rikollisuus johtuu japanilaisten harrastaman uskonnon ylivertaisuudesta kristillisyyteen nähden. He keskittyvät olennaiseen, eli hyvään elämään ja toisten kunnioittamiseen. Länsimaissa ns. kristilliset ihmiset kinastelevat ötököiden kehittymisestä ja maapallon mahdollisesta iästä yms joutavasta.
Japanilaisen uskonnollista elämää ei hetkauta evoluutio tai muukaan tieteen löydös. He taitavat olla oikeasti hengellisiä, koska moiset pikkuasiat eivät aiheuta heissä tarvetta kinastella yömyöhään jonnin joutavilla keskustelupalstoilla.
Japanissa ei saa menettää kasvojaan ryhmän edessä. Moraali perustuu siihen mitä muut ajattelevat, eikä mihinkään syvälliseen hengellisyyteen. Ei kovin kivaa tuokaan.
Ensin keksit, että länsimaisen suuren väkivallan syy on alkoholi ja kun japanilaiset juovat yhtä paljon, syytätkin japanin pieniä rikostilastoja väärästä moraalin pohjasta. Japanilaiset ovat väkivallattomia, mutta mielestäsi väärästä syystä. Jos se perustuisi länsimaiseen kristillisyyteen, niin sitten se sinulle kelpaisi. Mitähän tästä pitäisi ajatella?
Kerrotaanpa tarina tähän väliin entisestä Neuvostoliitosta.
Breznev oli tarkistamassa kolhoosia ja kolhoosin johtaja selitti suunnattoman viljapellon reunalla, että kohta tuolta tulee suunnaton määrä puimakoneita, jotka keräävät viljan talteen ja neuvostokansalaisilla riittää ruokaa koko talveksi.
Kului vartti, puoli tuntia ja tunti. Kohta taivaanrannasta ilmestyikin kilometrien levyinen puimakonearmeija ja kaikki sujui niin kuin kolhoosin johtaja selitti Brezneville.
Breznev katseli touhua tuiman näköisenä ja kysyi lopuksi: Niin, näyttäähän tämä toimivan käytännössä, mutta toimiiko tämä teoriassa?
Sinä ajattelet samoin: Japanilaisten hyvät rikostilastot kyllä tavallaan kelpaavat, mutta ei toimia teoriassa, kun perustuu "vääriin" asioihin.
Tätäkö on kristillisyys?
Elämän evoluutio kyllä kelpaa, jos sen teoria murjotaan siihen muottiin jonka sinä hyväksyt, mutta ei silloin, jos se perustuu niihin havaintoihin, joita tehdään.
Sinäpä keksit asian ihan itse aikaisemmassa kirjoituksessasi, taidat olla niitä jotka väittelevät itsensä kanssa:
"Ehkäpä tämä vähäinen rikollisuus johtuu japanilaisten harrastaman uskonnon ylivertaisuudesta kristillisyyteen nähden. He keskittyvät olennaiseen, eli hyvään elämään ja toisten kunnioittamiseen. Länsimaissa ns. kristilliset ihmiset kinastelevat ötököiden kehittymisestä ja maapallon mahdollisesta iästä yms joutavasta.
Japanilaisen uskonnollista elämää ei hetkauta evoluutio tai muukaan tieteen löydös. He taitavat olla oikeasti hengellisiä, koska moiset pikkuasiat eivät aiheuta heissä tarvetta kinastella yömyöhään jonnin joutavilla keskustelupalstoilla"
Ja sinun mielestäsi, jos näin siis on (perustuu uskontoon), se perustuu väärään asiaan?
Olenko oikeassa?
Jos japanin väkivallattomuus perustuisi niihin arvoihin, joita sinä kannattat, se olisi hyväksyttävää?
Minun mielestäni on aivan yhdentekevää, mihin se perustuu. Jos se on uskonto, haittaako se? Jos se on ryhmäkuri, haittaako se?
Minä en piittaa teoriasta, johon se perustuu, vaan tärkeintä on se, että toimii käytännössä.
Mutta darwinismi, joka synnytti sosiaalidarwinismin pikemminkin lisäsi tulta pesään kuin sammutti sen, joten Darwinismi ei kyllä ihanasti vapauttanut mustia rotusorron kahleista, kuten valehtelit.
eiks näin, kretut? Jos joku on luomisoppia vastaan se on väärässä?
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1546537
Maailman itsemurhista valtaosa tapahtuu aasiassa eli Kiina, Japani, Intia.
USA:ssa Katolisen kirkon papeista, noin 10% epäiltynä lasten hyväksikäytöstä. Suomeksi sanottuna kysymys on lapsenraiskauksesta.
Epäilläänhän ateistienkin olevan raiskaajia ja homojen suosijoita. Eikä taida kovin kauas mennäkään?
Todennäköisesti tämä korrelaatio pätee paremmin kulttuurin, kuin uskonnon takia. Uskoisin, ettei kristitty parempi keskiluokka niitä rikoksia tee, vaan köyhät, jotka ovat seurausta USA:n oikeistolaisesta politiikasta. Politiikkaan vaikuttaa yllätys yllätys enemmän raha kuin uskonto. Toki hämärää talouspolitiikkaa on helpompi ajaa uskonnollisessa maassa kun muistaa välillä mainita Jeesuksen, mutta määräävin tekijä on raha. Japanin ryhmäkurikulttuuri on myös aivan jotain muuta, kuin länsimainen vapauden käsite.
"Amerikassa intiaanien tappaminen on vähentynyt siinä suhteessa kuin heidän lukumääränsäkin."
Ehkä Japanissa on niin vähän kristittyjä tapettaviksi ?
Ja USAssa taas heitä riittää!
Japanissa lapset uskovat luonnostaan siihen, että Jumala on luonut heidät ja muut ja maailman. Länsimaissa koulutus pyrkii poistamaan tämän luonnollisen lapsen uskon ja on tainnut onnistunut siinä aika hyvin.
.................
http://apologetiikkawiki.fi/Lapset_keksivät_uskon_jumaliin_aikuisten_opetuksesta_riippumatta
Enpä ole juuri typerämpää sivustoa tavannut kuin tämä apologetiikkawiki.fi.
Esim. haulla ateisti saa kyllä semmoista soopaa että ei tiedä itkisikö vai nauraisiko.
Etsin Spectrum-tietosanakirjasta sanaa "prosessi", ei ollu, mutta eteen sattui "prostituutio" ja kertoi että keltit (eli pakana eurooppa) ei juuri prostituutiota tuntenut ENNENKUIN hallitsijat ja kristillinen kirkkolaitos (!) niitä tänne perusti.(Ylhäältä kontrolloituihin kanaviin ohjattu syrjähyppy oli pienempi synti kuin täysin hallitsematon syrjähyppyily).
Koska prostituutio elää ja voi hyvin luomisopin USA:ssa ja erityisen hyvin seksisivuja katsellaan fundamentalistimimmissa osavaltioissa (UTAH, TEXAS) niin voinee päätellä että fundamentaalisen kristinuskon ylivalta ei tee hyvää naisille ja viettien vaivaamille miehille..
Siinä MOTn jutun maitobaarin perustajan Koivuniemen fundamentaalissakin kristikultissa pussaillaan ja ilmeisesti rakastellaan avioparit valtoimenaan keskenään.. (puhtaat ei keskenään voi saastua ?)