syön selkäsairauteeni panacodia,kuinka monen tunnin välein on hyödyllistä ottaa tabletti,taidan ottaa turhan usein kun otan kolmen tunnin välein yhden.
panacod
syybmitt
133842
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
otat kuinka monta?
kyllä niitä sellanen 6-8 menee vuorokaudessa,välillä pidän välipäivän ja se on tosiaan tuskaa,mutta en haluis jäädä riippuvaiseksi.
parasetamolia on EHDOTON maksimiannos vuorokaudessa, mielellään 3 gr. Kyse ei nyt ole Panacodissa pelkästään riippuvuudesta codeiiniin, vaan se, että parasetamol on maksatoksinen pitkään käyt. ja sama koskee korkeita annoksia.
Maksa-arvosi kaiketi tarkistetaan säännöllisesti?
ei ole koskaan mitattu mitään maksa-arvoja,olisi varmasti syytä,minkälaisia oireita joku maksavika tekee?
Minä syön virtsarakon sairauteen 3 kert/vrk Mutta ei se aina riitä, sitten kipuillaan.
Yltiöpäisiä Panacod-annoksia ei pidä ominnokkineen käyttää. Kun et pärjää sillä, mitä lääkäri on sinulle alunperin suunnitellut, pitää tilanne harkita uudelleen. Kuten sanottua, parasetamolin vuorokausiannos ei saa nousta yli 3-4 g, siis kyseessä on terveen henkilön maksimi. Tarvittaessa pitää miettiä muita konsteja tykkänään. Esim. tramadoli voi olla hyvä vaihtoehto, mikäli se tuntuisi sopivan. Lienetkö vielä kokeillut?
maksan pysyvästi jos pillereiden kanssa vetelee vielä viinaa.eli uusi maksa haussa ja nopeasti.Pahin lääke viinan kanssa mitä löytyy maailmasta.
en ole tramadol nimistä koskaan syönyt,täytyy seuraavalla vastaanotolla sanoa,ettei nämä pillerit oikeen tehoa,pelkään niin kovaa tulevia särkyjä,että popsin paniikissa ennakkoon..naisen logiikkaa :)
Panacodien kodeiinia saa myös ilman sitä parasetamolia apteekista. 3 tuntia ei ole mitenkään epätavallista, koska lääkkeen vaikutusaika on vain about sen verran. Voithan toki muutakin lääkettä kysyä lääkäriltä.
kauppanimi sille pelkälle codeiinille jota saa apteekista? Saisiko linkinkin, kiitos.
en oo ikinä kuullutkaan tuollaisesta suomen maassa. Enkä usko ennenku joku vakuuttaa mut asiasta. Vituttaa syödä panacodeja parasetamolin takia. Enkä viitsi alkaa läträän noita eroonkaan toisistaan. Ehkä vaan Ardinex ois parempi ku jotain pitää kuitenki jalan takia vetää..
pelkkää codeiinia apteekeissamme.
voit erotella parasetamolin kylmävesierottelulla niin että kodeiini jää vain aineeksi joka vaikuttaa, etsi netistä tiedot. maksasi pelastuu