Mikä on paras rengas maasturiin

jussan

millaisia/minkä merkkisiä renkaita suosittelette maasturiin. mieluummin sellaiset suht hiljaiset mutta kuitenkin pitävät. kesä ja talvi renkaista haluaisin tietoa?

12

10781

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jeep 3.1

      kummiksi bf goodrich mudterrain ja talveksi sama nastoilla ja pienellä leikkauksella.tai sileempi vaihtoehto all terrain sopii myös niin kesä kun talvi renkaaksi.

      • jussan

        onko nuo miten meluisia asvaltilla ajettaessa?


      • mudracer
        jussan kirjoitti:

        onko nuo miten meluisia asvaltilla ajettaessa?

        häiritsevyyteen vaikutta paljon se mihin autoon ne laittaa.joku auto kun pitää jo "itsestään" niin pahaa meteliä ettei siinä paljoa kuule mitään rengasmelua.


    • kumiseppo

      Kerrohan nyt minkä kokoiset renkaat tarvitset. TM on testannut talvikumit jokin aika sitten:

      http://www.tekniikanmaailma.fi/autot/renkaat/tm-vertailu-katumaasturien-talvirenkaat

      Tulokset Nastat:

      1. Continental
      2. Pirelli
      3. Nokian
      4.Goodyear
      5. Michelin

      Kitkat:

      1. Continental
      2. Nokian
      3. Bridgestone

      Kesärenkaissa valinta, jos kokoja löytyy kannattaa tehdä samojen valmistajien tuotteista. Itselle vaihdoin juuri Continentalin 4x4 Contact kesäkumit, jotka ovat ihan ok, eivät meluakkaan niin paljon kuin vanhat Bridgestonet.

      Kesäkumien valinnassa loppujen lopuksi ratkaisee kuinka paljon todella tarvitset kesäkäytössä M S renkaita, mikäli tarve on erittäin vähäinen, niin suosittelen normaaleja "henkilöauton" kuvioinnilla olevia kesäkumeja, ovat hiljaisemmat kuin M S-renkaat.

      Unohtaisin het alkuun bf goodrich renkaat, eivät pärjää testeissä, jos niitä on edes testattu...

      • mudracer

        asiantuntian lausunto "Unohtaisin het alkuun bf goodrich renkaat, eivät pärjää testeissä, jos niitä on edes testattu... " kyseisen merkkiset ja malliset,mudterrain ja allterrain ,on olleet useissa maatoautojen rengastesteissä voittaja kummit.se ettei niitä ole testattu TM:ssä tai tuulilasissa johtunee ainoastaan siitä että todellisia maastorenkaita kun suomessa vain harvat tarvitsevat joten myyntimäärät ovat todella pienet.


      • Kesärenkaat

        Onkohan tuosta Continentalin 4x4 contact renkaasta muilla kokemuksia. Olen itselleni uusia ostamassa ja näitä kyseisiä olen myös katsellut. Löytyykö muita suosituksia? Vanhat olivat Michelin 4x4 Synchronet ja seuraavat saisivat olla hieman hiljaisemmat. Toisikohan nuo Continentalit parannusta tähän?


      • mustakumirengas
        Kesärenkaat kirjoitti:

        Onkohan tuosta Continentalin 4x4 contact renkaasta muilla kokemuksia. Olen itselleni uusia ostamassa ja näitä kyseisiä olen myös katsellut. Löytyykö muita suosituksia? Vanhat olivat Michelin 4x4 Synchronet ja seuraavat saisivat olla hieman hiljaisemmat. Toisikohan nuo Continentalit parannusta tähän?

        On sama mikä lehti testaa ja onko kyseessä kesä- tai talvirenkaat, niin Contit ovat ehdottomasti sieltä hiljaisemmasta päästä.

        Oma kokemus ko. 4x4:sta on positiivinen, joten voin suositella. Omat 215/65/16 maksoi 550.- asennettuna PK-seudulla noin kk sitten.


    • pitävät kumit

      Omassa Defessä on ollut Super Swamperin Boggeria ja Maxxis creepy crawler. Asfaltilla hiukan jollottaa, mutta maastossa pito on aivan omaa luokkaa. Kannattaa ainakin 1 sarja kokeilla, eihän sitä muuten tiedä.

    • suzu09

      Omassa on Bridgestone dueller ht kesäkumina ja nokian hakkapeliita R kitkana. Molemmat ovat sopineet hyvin. Itselläni on maasturi venetrailerin vetämistä varten joten maasto olosuhteista en tiedä mitään.

    • Pikkumaasturi

      Fulda Tramp Mix.

      Karkeahko kuvio, jolla pärjää kesät talvet, jos ei välttämättä halua nastarenkaita. Ainakaan Suzukin ajomelua Fuldat eivät lisää yhtään Bridgestoneen verrattuna. Kivana lisäetuna valkoreunainen teksti, joka antaa kummasti lisää ilmettä maasturiin. Eikä ole hinnalla pilattu!

    • L 200 :ssa
    • Anonyymi

      Kriteerit ovat niin erilaisia. Minulle riittää kun on hiljainen ja kestää kauan.
      Ärsyttävää ostaa 3kk päästä uusia renkaita. Varsinkin kun kaasupoljin on niin herkkä että 0,001mm liike on vielä liian suuri. Mitenkään ei pääse kauniisti liikkeelle. Ohitustilanteessa kaikki 4 pyörää sutivat, kumit kuluu tosi nopeasti.
      Maastureissa on aivan liikaa tehoja, ne ovat epämiellyttäviä ajettavia, ja tulee pirun kalliiksi juuri renkaiden vuoksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1610
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      106
      832
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      608
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      129
      581
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      538
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      60
      502
    Aihe