millaisia/minkä merkkisiä renkaita suosittelette maasturiin. mieluummin sellaiset suht hiljaiset mutta kuitenkin pitävät. kesä ja talvi renkaista haluaisin tietoa?
Mikä on paras rengas maasturiin
12
10186
Vastaukset
- jeep 3.1
kummiksi bf goodrich mudterrain ja talveksi sama nastoilla ja pienellä leikkauksella.tai sileempi vaihtoehto all terrain sopii myös niin kesä kun talvi renkaaksi.
- jussan
onko nuo miten meluisia asvaltilla ajettaessa?
- mudracer
jussan kirjoitti:
onko nuo miten meluisia asvaltilla ajettaessa?
häiritsevyyteen vaikutta paljon se mihin autoon ne laittaa.joku auto kun pitää jo "itsestään" niin pahaa meteliä ettei siinä paljoa kuule mitään rengasmelua.
- kumiseppo
Kerrohan nyt minkä kokoiset renkaat tarvitset. TM on testannut talvikumit jokin aika sitten:
http://www.tekniikanmaailma.fi/autot/renkaat/tm-vertailu-katumaasturien-talvirenkaat
Tulokset Nastat:
1. Continental
2. Pirelli
3. Nokian
4.Goodyear
5. Michelin
Kitkat:
1. Continental
2. Nokian
3. Bridgestone
Kesärenkaissa valinta, jos kokoja löytyy kannattaa tehdä samojen valmistajien tuotteista. Itselle vaihdoin juuri Continentalin 4x4 Contact kesäkumit, jotka ovat ihan ok, eivät meluakkaan niin paljon kuin vanhat Bridgestonet.
Kesäkumien valinnassa loppujen lopuksi ratkaisee kuinka paljon todella tarvitset kesäkäytössä M S renkaita, mikäli tarve on erittäin vähäinen, niin suosittelen normaaleja "henkilöauton" kuvioinnilla olevia kesäkumeja, ovat hiljaisemmat kuin M S-renkaat.
Unohtaisin het alkuun bf goodrich renkaat, eivät pärjää testeissä, jos niitä on edes testattu...- mudracer
asiantuntian lausunto "Unohtaisin het alkuun bf goodrich renkaat, eivät pärjää testeissä, jos niitä on edes testattu... " kyseisen merkkiset ja malliset,mudterrain ja allterrain ,on olleet useissa maatoautojen rengastesteissä voittaja kummit.se ettei niitä ole testattu TM:ssä tai tuulilasissa johtunee ainoastaan siitä että todellisia maastorenkaita kun suomessa vain harvat tarvitsevat joten myyntimäärät ovat todella pienet.
- Kesärenkaat
Onkohan tuosta Continentalin 4x4 contact renkaasta muilla kokemuksia. Olen itselleni uusia ostamassa ja näitä kyseisiä olen myös katsellut. Löytyykö muita suosituksia? Vanhat olivat Michelin 4x4 Synchronet ja seuraavat saisivat olla hieman hiljaisemmat. Toisikohan nuo Continentalit parannusta tähän?
- mustakumirengas
Kesärenkaat kirjoitti:
Onkohan tuosta Continentalin 4x4 contact renkaasta muilla kokemuksia. Olen itselleni uusia ostamassa ja näitä kyseisiä olen myös katsellut. Löytyykö muita suosituksia? Vanhat olivat Michelin 4x4 Synchronet ja seuraavat saisivat olla hieman hiljaisemmat. Toisikohan nuo Continentalit parannusta tähän?
On sama mikä lehti testaa ja onko kyseessä kesä- tai talvirenkaat, niin Contit ovat ehdottomasti sieltä hiljaisemmasta päästä.
Oma kokemus ko. 4x4:sta on positiivinen, joten voin suositella. Omat 215/65/16 maksoi 550.- asennettuna PK-seudulla noin kk sitten.
- pitävät kumit
Omassa Defessä on ollut Super Swamperin Boggeria ja Maxxis creepy crawler. Asfaltilla hiukan jollottaa, mutta maastossa pito on aivan omaa luokkaa. Kannattaa ainakin 1 sarja kokeilla, eihän sitä muuten tiedä.
- suzu09
Omassa on Bridgestone dueller ht kesäkumina ja nokian hakkapeliita R kitkana. Molemmat ovat sopineet hyvin. Itselläni on maasturi venetrailerin vetämistä varten joten maasto olosuhteista en tiedä mitään.
- Pikkumaasturi
Fulda Tramp Mix.
Karkeahko kuvio, jolla pärjää kesät talvet, jos ei välttämättä halua nastarenkaita. Ainakaan Suzukin ajomelua Fuldat eivät lisää yhtään Bridgestoneen verrattuna. Kivana lisäetuna valkoreunainen teksti, joka antaa kummasti lisää ilmettä maasturiin. Eikä ole hinnalla pilattu! - L 200 :ssa
Tuosta linkistä hyvää tietoa ja kuvia hintoineen
http://www.erikoisvanne.fi/4x4-renkaat.lwp/4x4-renkaat.htm - Anonyymi
Kriteerit ovat niin erilaisia. Minulle riittää kun on hiljainen ja kestää kauan.
Ärsyttävää ostaa 3kk päästä uusia renkaita. Varsinkin kun kaasupoljin on niin herkkä että 0,001mm liike on vielä liian suuri. Mitenkään ei pääse kauniisti liikkeelle. Ohitustilanteessa kaikki 4 pyörää sutivat, kumit kuluu tosi nopeasti.
Maastureissa on aivan liikaa tehoja, ne ovat epämiellyttäviä ajettavia, ja tulee pirun kalliiksi juuri renkaiden vuoksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911661
- 771273
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr1831254Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!55952Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46911- 47898
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38888Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9833- 46822
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika35799