Kristityt ovat varkaita?

Nyt ei ole kyse Raamatun tarujen kopiomisesta jo olemassa olleista uskoneepoksista, vaan että

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1733399

Pappi on rosvo!

Jeesus U sucks sanon minäkin

- Hanni

Mitähän Sanoo vuotava Hana, tai jo kirkosta eronnut, entinen Hanna, kun näkevät tämän?

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1733399

Onneksi Jumalani Jeeus ja Jumla auttavat, toisinkun Raamatun itarat karitsannussijat.
8125
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Hupaisa on esimerkiksi luterilaisiksi itseään kutsuva lahko.Heidän oppi-isänsä Luther oli valehtelija,antisemiitti ja juoppo,joka muunmuassa heitteli juoppohulluus-kohtauksen kourissa näkemäänsä pirua mustepullolla.Hän kehitti "hyvän ja hurskaan" valheen käsitteen ja sovelsi sitä välittömästi itse väittäen kasvaneensa köyhässä kodissa.Myöhempi tutkimus on osoittanut tuon satusedän kodin olleen varsin varakas.Niinpä on selvää,että Lutherin uskon"puhdistus"innon takana oli pelkkä ahneus,eli halu pitää omissa hyppysissä ne huomattavat tulot,jotka katollinen kirkko keräsi Vatikaanille.
Samaa linjaa on Suomemmekin kirkkomme hyvällä menestyksellä jatkanut.

Äänestä
  • "Heidän oppi-isänsä Luther oli valehtelija, antisemiitti ja juoppo, joka muun muassa heitteli juoppohulluus-kohtauksen kourissa näkemäänsä pirua mustepullolla."

    Ei pidä paikkaansa. Vuonna 1507 Luther sai papiksi vihkimyksen. V. 1509 hänet kutsuttiin Wittenbergin yliopiston opettajaksi. Lutherista tuli lector bibliae, Raamatun selitysopin professori. V. 1512 Lutherista tuli teologian tohtori. Valtaosa hänen luennoistaan vuodesta 1513 on säilynyt.

    Wartburgin linnassa Lutherin entisessä työhuoneessa turisteille näytetään seinässä olevaa mustetahraa, jonka edessä roikkuu ilkeännäköinen paholaista esittävä pikkupatsas. Mustetahra liittyy tarinaan, jonka mukaan paholainen kiusasi Lutheria tämän synneistä. Luther olisi vastannut heittämällä paholaista mustepullolla. Tarina on saanut alkunsa Lutherin tekstistä, jossa hän sanoo taistelleensa paholaista vastaan mustepullolla ja sulkakynällä ( = kirjoittamalla ) . Jotkut Lutherin seuraajat ottivat kuitenkin tarinan kirjaimellisesti ja 1600-luvulla elänyt Wartburgin linnanherra maalautti työhuoneen seinälle mustetahran. Kun turistit ovat napanneet mukaansa liian monta palaa tahrasta, se maalataan taas uudestaan.

    http://www.vantaanlauri.fi/arkisto/2003/2003-06-03/ajankohtaista/keski

    Äänestä

Tuo pappi ei luonnollisestikaan ollut elävässä uskossa ;o)

Äänestä
  • Olikos se sitten sellainen kuoleen Uskon rakastaja, ruumiin ******************

    Äänestä

Itse olet tosi ykkösluokanrosvo, kun kirjoittelet toisen nimimerkillä. Ét sinä kyllä minulta mitään pysty rosvoamaan. Sotket vainb pahasti ateismin palstaa!

Äänestä
  • niin katkera ja vihainen?

    Äänestä

  • mainostaa jotain Jeesusta tällä forumilla, Hanni.

    Häpeän puolestasi, koska julistat jumalaasi täällä, vaikka ketään ei kiinosta Jeesuksesi!
    Pakko Jeesus viestisi ovat myös lain vastaisia, mutta mitäpäs aito hihhuli laista välittäisi?


    t: Oikea Hanni, Jeesuksen IKEESTÄ vapaa sielu!

    Äänestä

papin koulutuksen saanut henkilö, joka ei ollut missään töissä, yritti rahapulassaan ryöstää pankin, mutta epäonnistui siinä ja hänet pidätettiin. Jos hän ei ollut saanut papin töitä, niin olisi sitten yrittänyt saada jotain muuta työtä eikä sortua mihinkään rikokseen. Nyt on ainakin selvää, ettei hän koskaan voi toimia papin virassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hanni kirjoitti:

Nyt ei ole kyse Raamatun tarujen kopiomisesta jo olemassa olleista uskoneepoksista, vaan että

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1733399

Pappi on rosvo!

Jeesus U sucks sanon minäkin

- Hanni

Mitähän Sanoo vuotava Hana, tai jo kirkosta eronnut, entinen Hanna, kun näkevät tämän?

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1733399

Onneksi Jumalani Jeeus ja Jumla auttavat, toisinkun Raamatun itarat karitsannussijat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu