Ajat toisen perseessä kiinni.
Ohittelet jonossa, vaikka jono ajaa sallittua nopuetta keskimäärin.
Et viitsi tai et osaa käyttää vilkkua tarpeeksi aikisin, jos et ollenkaan.
Ajat sumarit päällä säällä kuin säällä.
Ajat ylinopeutta.
Ajat ns. maasturilla vaikka et ole erämiehiä laisinkaan. Citymaasturi on aivan vitsi.
Pysäköit invapaikalle vaikka et omaa invalätkää,,no jaa, tyhmyys ja itsekkyys ovat jokinlainen invaliteetti, mutta parannettavissa.
Liukastelet viimehetkeen asti keskäkumeilla.
Ajat turhan hiljaa ja et päästä jonoa ohitsesi pysähtymällä vaikka busssipysäkille.
Ohittelet jonossa, vaikka jono ajaa sallittua nopuetta keskimäärin.
Et viitsi tai et osaa käyttää vilkkua tarpeeksi aikisin, jos et ollenkaan.
Ajat sumarit päällä säällä kuin säällä.
Ajat ylinopeutta.
Ajat ns. maasturilla vaikka et ole erämiehiä laisinkaan. Citymaasturi on aivan vitsi.
Pysäköit invapaikalle vaikka et omaa invalätkää,,no jaa, tyhmyys ja itsekkyys ovat jokinlainen invaliteetti, mutta parannettavissa.
Liukastelet viimehetkeen asti keskäkumeilla.
Ajat turhan hiljaa ja et päästä jonoa ohitsesi pysähtymällä vaikka busssipysäkille.
Vastaukset 34
Vanhimmat
> Ohittelet jonossa, vaikka jono ajaa sallittua nopuetta keskimäärin.
Tarkoitat varmaan, että jonon vauhti on harvoin yli suurimman sallitun?
Ohitan jonossa, mikäli jonon pää on näkyvissä ja jono menee hitaammin kuin itse haluaisin. Tällöin pääsen pois muodostamasta sitä jonoa ja se on yhden auton verran pienempi. Jos muut toimisivat samoin, olisi jonoja vähemmän...
En ole vielä koskaan tavannut jonoa, jonka keskinopeus olisi edes suurin piirtein suurimmassa sallitussa. Kyllä sitä heittoa aina ainakin 10% on alaspäin.
> Ajat ylinopeutta.
Ajan. Mitäs tyhmää siinä on? :)
> Ajat ns. maasturilla vaikka et ole erämiehiä laisinkaan.
En aja maasturilla, mutten ymmärrä, miksi pitäisi olla erämies sellaisella ajaakseen? Raskaalle nelivedolle voi olla muitakin tarpeita, siinä missä maasto-ominaisuuksillekin.
> Liukastelet viimehetkeen asti keskäkumeilla.
Ei ole tarpeen. Kitkat otan alle kun siltä alkaa tuntua. En katso kalenterista kuin viimeisen päivän, jolloin ne pitää alla olla...
Kerro toki, millä tavoin itse osoitat "tyhmyytesi"? Minun suosikkejani tuon vilkuttomuuden lisäksi ovat risteysten keskelle pysähtelyt ja ohitusten estoyritykset...
aika tyhmää toimintaa on kaikki edellä mainittu. perässä roikkujat vituttaa aika raskaasti. ohittelijat ja hidastelijat aiheuttavat molemmat vaaratilanteita. tai siis nämä hidastelijat aiheuttavat sitä ohittelua, joka on vaarallista.
ylinopeus on tyhmää, koska se a) lisää polttoaineen kulutusta b) on vaarallista, sill lisää ohittelutarvetta, kun niitä suurinta sallittua nopeutta ajavia joutuu ohitteleen kun ajaa ylinopeutta.
ja sitä vilkkua kannattaa kyllä käyttää, se on sitä varten ("kerpeles...mitä se muille kuuluu minne mää olen menos...").
sen sijaan neliveto on suomen maassa todellakin talvella kiva olemassa, vaikka se valitettavasti kulutusta (vähän) lisääkin. ja kyllä se maavarakin on usein tarpeen. ja jos joskus meinaa vetää vaikka vaunua tai traileria tms. että sikäli citymaasturi ei suinkaan aina ole turha, vaikka ei erämies olisikaan. ite tykkään kyllä, mutta haluanko kuluttaa enemmän polttoainetta hyvin satunnaisen tarpeen vuoksi ja maksaa autosta selvästi enemmän onkin toinen kysymys.
ajamalla liikennesääntöjen mukaan, tämän palstan juttujen mukaan se on tyhmää ;))
"ajamalla liikennesääntöjen mukaan, tämän palstan juttujen mukaan se on tyhmää ;)) "
Suurin osa kirjoittajista ei tiedä liikennesäännöistä mitää , eikä ymmärrärrä esim mitä tarkoittaa nopeusrajoitusmerkit, eihän se minua voi tarkoitaa koska olen niin pätevä kusipäinen kuski.Kyllä minä minä voin ajaa ylinopeutta ja ohitella muita körötteliöitä jotka nuodattavat lakia.
Näin se liikenteen joustavuus paranee ,noiden omahyväisten idioottien törttöilyjen takia.
> Ajat toisen perseessä kiinni
Tuossa on vaan se ongelma että heti kun jätät "turvaväliä", niin joku kiilaa siihen väliin. Siksi ajan melko lähellä edellä ajavaa, ainakin kaupunkiliikenteessä. Jos liikenteessä oltaisiinkin niin fiksuja kun joskus 80-luvulla, väliä voisi huoletta jättääkin, muttei se enää sitä ole.
>Ohittelet jonossa, vaikka jono ajaa sallittua nopuetta keskimäärin
Toi on kyllä tosi typerää.. aivotonta, vaarallista, ja lisäksi vielä hyödytöntä.
>Et viitsi tai et osaa käyttää vilkkua tarpeeksi aikisin, jos et ollenkaan.
samaa mieltä. tuossa osoittaa tyhmyytensä, jos ei vilkkua käytä.
>Ajat sumarit päällä säällä kuin säällä.
samaa mieltä
>Ajat ylinopeutta.
Joskus ylinopeus on tilanteesta riippuen pakollista, vaikkakin se on sääntöjen vastaista.
Pääsääntöisesti kyllä ylinopeuden ajaminen on tyhmyytensä osoittamista
>Ajat ns. maasturilla vaikka et ole erämiehiä laisinkaan. Citymaasturi on aivan vitsi.
Ei mielestäni ole tyhmää. Itsellä on normaali henkilöauto, mutta maasturit ja citymaasturit on minusta ihan OK. Riittävä kuljetuskapasiteetti, turvallisempia kuin normi henkilöauto, saa ajaa korkeammalla (mukavuus- ja näkyvyystekijä) , helpompi autoon ja autosta nousu.
Pysäköit invapaikalle vaikka et omaa invalätkää,,no jaa, tyhmyys ja itsekkyys ovat jokinlainen invaliteetti,
mutta parannettavissa.
-invapaikkoja on ihan liikaa. Ei niin paljoa invoja ole olemassakaan, että kaikki ne paikat tarvittaisiin invoille. Itse olen sen verran aivoinvaliidi, että siihen nojaten voin hyvin jättää invapaikalle.
Liukastelet viimehetkeen asti keskäkumeilla.
Itse vaihdan vasta sitten kun on tarpeen, kumit kuin kumit. Pysytään nyt auton kumeissa kuitenkin...
>Ajat turhan hiljaa ja et päästä jonoa ohitsesi pysähtymällä vaikka busssipysäkille.
Alinopeden ajo ei ole sääntöjen vastaista eikä edes tyhmääkään. Täytyy muistaa, että nopeusrajoitus on suurin sallittu nopeus, mutta alle saa ja pitääkin ajaa, jos olosuhteet sitä vaativat. No jaa, mikä on sitten "turhan hiljaa"... niin monet ajaisivat mielellään ylinopeutta, että vaikka pidät normaalin rajoituksen mukaisen nopeuden, voit olla jonon aiheuttaja. Sen sijaan se on mielestäni tyhmää, että ensin ajetaan alinopeutta, mutta kun tulee ohituskaista -kohta tiessä, niin sitten lisätään vauhtia 10-30 km/h, kun ohitse haluavat voisivat ohittaa, sitten kun ohituskaista on ohi, pudotetaan nopeus taas alinopeudeksi.
>>Joskus ylinopeus on tilanteesta riippuen pakollista, vaikkakin se on sääntöjen vastaista.
Pääsääntöisesti kyllä ylinopeuden ajaminen on tyhmyytensä osoittamista
Jos jono etenne tiettyä nopeutta, olipa se alle sallitun, niin mikä pakko sinulla on ajaa lujempaa, jos muillekkin passaa se nopeus mikä kulloinkin on.
""Ohitan jonossa, mikäli jonon pää on näkyvissä ja jono menee hitaammin kuin itse haluaisin. Tällöin pääsen pois muodostamasta sitä jonoa ja se on yhden auton verran pienempi. Jos muut toimisivat samoin, olisi jonoja vähemmän..."
Kunnes olet toisen jonomuodostelman hännillä ja sama toistuu. Tosi tyhmää!! Sitävastoin jos et halua ajaa jonossa, pysähdy seuraavalle bussipysäkille ja kävele autosi ympäri kaksi kertaa ja jatka sitten mahdollisesti tyhjällä tiellä.
Eipä usein nää marjametsässä citymaastureita, siellä om mammat vanhoilla fiiuilla ja datsuneilla
maastossa, sitävastoin herrat ajaa maavaroillaan sileillä asfalteilla pukupäällä. Citymaasturit on jo USA-ssa out, Suomessa tullaan jälkijunassa.
Jos ajonopues on jostainsyystä alhaisempi kuin sallittu, esm. vedät peräkärryllä kuormaa, asuntovaunua ym vempainta, niin anna tietä pysähtymällä bussipysäkille. Osoitat kollektiivista ajattelua ja kohteliaisuutta.
Taas nähdään kun ensilumet on maassa, niin ne viisaimmat ojanpojhalla kesärenkailla. Joka syksy sama kuvio toistuu.
PARAS AJATELLA NIIN, ETTÄ JOS KAIKKI TOIMISIVAT SAMOIN KUIN SINÄ, JOKA ET PIITTÄÄ LIIKENNESÄÄNNÖSITÄ, NIIN LIIKENNE OLIS AIKA MIELENKIINTOISTA. KUITENKIN SINÄ RIKOT, MUTTA VAADIT TOISILTA KUULIASUUTTA LIIKENTEESSÄ, ETTÄ SINULLE TULISI MAHDOLLISUUS MÄLLÄSTÄÄ KUINKA HALUAT.
AINA MUISTA SE, ETTÄ JOS JOKAINEN TEKEE SAMOIN KUIN SINÄ, MIKÄ ON TULOS.
>> Ajat toisen perseessä kiinni
> Tuossa on vaan se ongelma että heti kun jätät "turvaväliä", niin joku kiilaa siihen väliin. Siksi ajan melko
> lähellä edellä ajavaa, ainakin kaupunkiliikenteessä. Jos liikenteessä oltaisiinkin niin fiksuja kun joskus
> 80-luvulla, väliä voisi huoletta jättääkin, muttei se enää sitä ole.
Mikä sitten on joustavaa liikennettä? Siitä joustavasta ajotyylistä on aikaisemmin puhuttu. Tiiviit jonot on päinvastaista. Liikenteen sulavuus myös paikoitellen kärsii siitä että esim kaistan vaihto onnistuu huonosti.
Toi toisten väliin "kiilaaminen" ehkä kertoo siitä että niitä välejä tarvitaa. Kertoo myös siitä että toiset ulosmittaa liikenteestä niitä joustavia kohtia. Kiilailuista huolimatta mun itse pidän omalle ajolle edullisempana pitää sopivia välimatkoja, sellaisia mihin pääsee änkeämään väliin)
Lasketaanko röyhkeä ajotyyli tyhmyydeksi?
Jotenkin tuntuu, että lainaat minun tekstiäni?
> Jos jono etenne tiettyä nopeutta, olipa se alle sallitun, niin mikä pakko sinulla on ajaa lujempaa, jos
> muillekkin passaa se nopeus mikä kulloinkin on.
Tuota tuota... Ihmisillä on erilaisia tarpeita. Se, että joku tekee jotain, ei tarkoita, että kaikkien pitäisi tehdä niin. Vai hyppäisitkö sinä ikkunasta, jos muutkin tekevät niin?
Tai hieman eri tavalla kysyttynä, jos se jono sattuu etenemään suurinta sallittua lujempaa, mikä pakko sinulla on ajaa muita hiljempaa?
>> Ohitan jonossa, mikäli jonon pää on näkyvissä ja jono menee hitaammin kuin itse haluaisin.
>> Tällöin pääsen pois muodostamasta sitä jonoa ja se on yhden auton verran pienempi. Jos
>> muut toimisivat samoin, olisi jonoja vähemmän...
> Kunnes olet toisen jonomuodostelman hännillä ja sama toistuu.
Tai perillä, vähemmän aikaa jonossa ajaneena.
> Sitävastoin jos et halua ajaa jonossa, pysähdy seuraavalle bussipysäkille ja kävele autosi ympäri
> kaksi kertaa ja jatka sitten mahdollisesti tyhjällä tiellä.
Kunnes olet toisen (tai saman) jonomuodostelman hännillä ja sama toistuu.
Minä suoritan 2-3 ohitusta, eikä tuosta jonosta ole sen enempää haittaa. Sinä pysähdyt saman jononpätkän takia 2-3 kertaa bussipysäkille haukkaamaan happea.
Noo, loppupeleissä minä olen vain aiemmin perillä. Ei kai siinä muta.
Meinasin seuraavaksi lainata jotain siitä viestisi lopusta, mutta korvia särkee tuollainen huutaminen... Varsinkin kun virkkeissä ei ihan hirveästi tolkkua enää tunnu olevan.
Joka tapauksessa, jos kaikki ajaisivat kuten minä, olisi liikenne huomattavasti sujuvampaa ja ainakin jonkin verran turvallisempaakin. Siihen pyritään.
> Mikä sitten on joustavaa liikennettä? Siitä joustavasta ajotyylistä on aikaisemmin puhuttu.
> Tiiviit jonot on päinvastaista.
Väärin, tiiviit jonot nimen omaan ovat usein joustavaa ajotyyliä, sillä ne parantavat esimerkiksi sivuteiltä mukaanpääsemistä.
Esimerkkinä, jos pääväylää kulkee auto keskimäärin kolmen sekunnin välein tunnin ajan. Jos kaikki pitävät kolmen sekunnin väliä, ei kukaan pääse koskaan sivutieltä liittymään mukaan. Sen sijaan 10 autoilijaa, jotka pitävät 1,5 sekunnin väliä edelläajavaan mahdollistavat heti liittymisen (18 sekuntia väliä seuraavaan jonomuodostelmaan).
Tietysti tässäkin voi mennä liiallisuuksiin. Jos jatkuvasti ajaa alle sekunnin turvavälillä, voi olla hankala reagoida jonon nopeusmuutoksiin koskematta jarrupolkimeen. Se ei ole enää taloudellista ajoa, vaikka voi toki joustavaa ollakin.
Kaistanvaihdot onnistuvat pienilläkin väleillä hyvin, tästä on kokemusta paljonkin, kun päivittäin ruuhkissa ajelen. Vilkku päälle, tilan tarkistus ja auton siirto. Kun vilkun pistää päälle, tietää takaviistossa oleva autoilija höllätä vähän kaasua, jolloin vaihto onnistuu helpommin. Tuo pitkiin väleihin tunkeminen on vain seurausta siitä, ettei jakseta käyttää vilkkua, vaan odotetaan mielummin sellaista väliä, johon voi tuikata vähän yllättäen... Jos ei autoa olisi mukana kuvioissa, saisi tuomion raiskauksesta.
> Lasketaanko röyhkeä ajotyyli tyhmyydeksi?
Ei vaan röyhkeydeksi, mahdollisesti kusipäisyydeksi.
Ei sisällä suoraa riippuvuussuhdetta tyhmyyteen, vaikka jonkinlainen korrelaatio johonkin suuntaan varmaan voidaankin löytää.
"" Joka tapauksessa, jos kaikki ajaisivat kuten minä, olisi liikenne huomattavasti sujuvampaa ja ainakin jonkin verran turvallisempaakin. Siihen pyritään. ""
Juuri näin ajattelee n.90 prosenttia autoilijoista. Juuri se sama porukka joka elää "olen keskivertoa parempi autoilija"-harhaluulon vallassa!! Kun luulee että itse on muita parempi ja aina oikeassa tulee odottaneeksi samanlaista käytöstä myös muilta.
10%:a ole. Jotain 2-5% vois olla lähempänä oikeaa arviota siitä joukosta, joka aiheuttaa liikenteessä onnettomuudet ja erityisen vaaralliset tilanteet. Tuo jokko on siis selvästi keskimääräistä vaarallisempia liikenteelle. Loput voi ihan hyvin olla lähes 100%:sti keskimääräistä parempia. Ei tuossa 90% on keskimääräistä parempia ole mitään epäloogista se on pikemminkin erittäin todennäköistä, että niin on.
Se koira älähtää johon kalikka kalahtaa.
Kiitos mielnkiinnostanne ja tehdään tilaa ja kohteliaisuutta liikenteeseen, huolimatta onko alla kalliimpi ja tehokkaampi auto kuin toisella.
Hyvää viikonloppua ja ajakaahan nätisti.
Ei ne 10 prosenttia välttämättä keskivertoa VAARALLISEMPIA ole. He vain eivät kuvittele itsestään liikoja. He tietävät että heille voi tapahtua vahinkoja. Keskivertoa parempien mielestä vain MUUT aiheuttavat onnettomuuksia,eivät he itse koska ovat niin paljon parempia. Tällaista keskivertokuljettajaahan ei pysty kunnolla edes määrittelemään mutta aika-ajoin näitä tutkimuksia on tehty missä on kyselty mielipidettä omasta ajotaidosta ja tulokset ovat kertoneet miten vääristyneet mielikuvat suurella osalla itsestään on. Muut töpeksii,en minä!! ; )
Jokainen määrittelee hyvän kuskin omilla kriteereillään. Minun kriteerejäni ovat joustavuus, sujuvuus, turvallisuus, jne. Näitä kriteerejä seuraten, väittäisin olevani kirkkaasti parhaassa 50% kuskeista liikenteestä.
Joku toinen pitää ehdottomana kriteerinä nopeusrajoitusten noudattamista. Koska 90% kuskeista myöntää ajavansa ylinopeutta, on hän varmasti parhaassa kymmenyksessä, ellei sitten jostain syystä epäonnistu rajoitusten noudattamisessa...
Koska kriteerejä ei ole määritelty kysymyksessä, on aivan mahdollista, että 90% kuskeista on "keskivertoa" parempia. Tai siis mediaanikuljettajaa. Tai keskimääräistä kuljettajaa. Tai mitä vaan.
Mutta joka tapauksessa, minun kriteerini, minä päätän. :)
Onkohan jokainen itseensä arvosteleva ihan oikea kaveri hommaan? Vähän sama kuin jos taitoluistelijat pantaisiin arvostelemaan omia esityksiään kilpailuissa ja sen mukaan jaettaisiin mitalit. Miten itsestään voi antaa oikeaa määritelmää oamasta ajostaan kun jokainen tietysti ajaa aina oikein ja muut ne vain töppäilee. Oletko ajatellut että sinäkin kun suhaat liikenteessä niin muista autoista sinullekin varmasti manataan että teit virheen,olet tyhmä tai jotain muuta. Siis samallalailla kuin sinä ajattelet muista. Sinun toimet liikenteessä kun voivat jonkun muun mielestä olla ihan väärin ja perseestä vaikka sinä mielestäsi oletkin oikeassa. Näin se vaan menee. Jokaisen mielestä ajonopeus on kulloinkin aina oikea,jokainen käyttää vilkkua mielestään oikein,kukaan ei kiilaa jne. Kyllä jokaisen ajotaidon ja tavat voi puolueettomasti arvostella vain joku toinen! Itse olemme siihen jäävejä. Silti suurinosa kuvittelee olevansa keskivertoa parempia. Totuus voi olla ihan muuta!
Henkilöautossa kuolee kuski noin 300 miljoonan kilometrin ajosuoritteen välein. Keskimääräinen ajosuorite per kuski elämänsä aikana on luokkaa 1/2 miljoonaa kilometriä. Näinpä 1/600 kuolee joko itse tai jonkun toisen aiheuttamassa onnettomuudessa elämänsä aikana. Eli kuolettavan vaarallisia kuskeista on karkeasti arvioiden 1-2 kpl tuhannesta.
Vakavia loukkaantumisia tulee yli 10 kertaa useammin, mutta edelleenkään ei vakaviin seurauksiin joutumisia (aiheutettuja tai syyllisinä ollessa) tule monellekaan prosentille kuskeista. Loput on siis keskiarvoa parempia/turvallisempia liikennesuoritustensa seurausten perusteella. Ei tämä tämän ihmeellisempää ole. Sulla vaan on toiset kriteerit ja sun mielestä juuri ne onnettomuuksiin joutuvat tai niitä aiheuttavat ovat niitä, jotka ei kuvittele itsestään liikoja. Ehkä makuasia - milestäsi?
Mutta kun se ajotaito tai sen puute on muutakin kuin ne onnettomuudet tai vahingot!!!
> kuski noin 300 miljoonan kilometrin ajosuoritteen välein
[..]
> Keskimääräinen ajosuorite per kuski elämänsä aikana on luokkaa 1/2 miljoonaa kilometriä.
[..]
> Näinpä 1/600 kuolee joko itse tai jonkun toisen aiheuttamassa onnettomuudessa
> elämänsä aikana.
Koska autoja tässä maassa on noin kaksi miljoonaa, voidaan olettaa, ettei kuskeja ainakaan vähempää ole. Jos heistä 1/600 kuolee auto-onnettomuudessa kuskina, tarkoittaa se siis 33 333 kuskionnettomuutta yhden kuskin ajo-uran aikana. Keski-ikä on jotain 70 vuotta kai, josta jokin aika pitää laskea pois ennen autoilua ja sen jälkeen, sanotaanko 50 vuotta kuskina toimimista (keskimäärin). Tämä tarkoittaa, että joka vuosi kuolisi noin 667 kuskia.
Ei kuulosta oikealta. Jossain mättää, mutta missä?
Voi olla laskussanikin. Jotenkin ajatukset seisovat, flunssaa kai tulossa...
Keskimääräinen eliniän aikana ajettava ajosuorite on paljon pienempi kuin heitin hihasta. Liekö ees 200tkm eli miljoonina 1/4 tai 0 miljoonaa kilometriä?
Henkilöauton kuskeja kuolee kuitenkin tilastojenmukaan sen 300 miljoonan ajokilometrin välein. Kuskien ja autojen määrä ei ole sama. Ajokortillinen henkilö tarkoittaa samaa kuin "kuski", koska on elämänsä aikana ajanut vähintäänkin autokoulussa (arpajaisista ei kortteja vielä saa).
Kyse oli karkeasta arviosta, että 1-2 hlöä tuhannesta kuolee elämänsä aikana. Tais mennä jopa alle tuon yhden...
Vaarallinen on vaarallinen vasta, kun vaara realisoituu. Vaarallinen kuski aiheuttaa itselleen tai jollekin muulle vakavan vamman tai kuoleman. Ne, joitka ei uhreja aiheuta ovat ympäristölleen vaarattomia. Eli, jos seurausta ei koskaan tule, niin vaara oli spekulatiivinen.
Sama kuin aseiden kanssa - ase on vaarallinen, jos sillä osoitellaan ladattuna ihmisiä kohti. Jos sillä aina ammutaan vain tauluun suljetussa tilassa, niin vaaraa ei ole. Tai, jos ase on vain lataamattomana ja koristeena seinällä tai armeijan asevarastossa.
Kyllä noi "the buudelin" perustelut lain rikkomisesta ovat todella asiallisia,melkein samalla tasolla ääliö-anteron kanssa.Suurin osa ei edes liity koko asiaan ,kunhan koittaa väkisin keksiä jotain nerokasta että voisi perustella omaa tieliikenne lakia rikkovaa ajo tapaansa.
"Varsinkin kun virkkeissä ei ihan hirveästi tolkkua enää tunnu olevan."Mitä et taaskaan ymmärtänyt ?
Voi voi ,oliko pikku pilkku väärässä paikassa vai mikä sua ahdistaa kun et ymmärrä Suomen kielen sanoja ? Ei kaikki ihmiset kirjoita niin kuin opetetaan koulussa, ethän sinäkään aja niin kuin sinulle on autokoulussa opetettu ?
Mitäköhän tämä tarkoittaa?
> KUITENKIN SINÄ RIKOT, MUTTA VAADIT TOISILTA KUULIASUUTTA LIIKENTEESSÄ,
> ETTÄ SINULLE TULISI MAHDOLLISUUS MÄLLÄSTÄÄ KUINKA HALUAT.
Osina.
> "Kuitenkin sinä rikot"
Mitä? Nopeusrajoituksia?
> MUTTA VAADIT TOISILTA KUULIASUUTTA LIIKENTEESSÄ
Vaadinko? Kuuliaisuutta? Mitä ihmettä tarkoitat tuolla?
> ETTÄ SINULLE TULISI MAHDOLLISUUS MÄLLÄSTÄÄ KUINKA HALUAT
Minulle siis tulee mahdollisuus tehdä jotain, koska vaadin toisilta kuuliaisuutta? Jaa...
Mutta mitä minulle tulee mahdollisuus tehdä? Mällästää? Tarkoititko Mällätä? Ei mitään järkeä...
Ei, tuossa ei ole oikeastaan mitään tolkkua, ja kun se on vielä huutamista, niin en oikein jaksa vastailla.
Kuka muuten on tuo "the buudeli"?
Tämäkään juttu ei koske alkuperäistä tarinaan ollenkaan,mutta silti on pakko kirjoittaa;
Hyvinhän sinä jaksat vastailla,ja viellä kun ymmärtäisit kaikki mitä sinulle/sinusta kirjoitetaan,niin ei tarttis aina kysellä niin moneen otteeseen.Taidat itse kovin tykätä vastailla kaikille pöljille ja et taida osaa lopettaa,kiva päteä vai...No meitä on moneksi,jatka vaan harrastustesi parissa rauhassa.
Muuten the buudelilla varmaan tarkoitetaan sinua itseäsi,luulisin niin. Olen tässä vähän tuumaillut mitä tuo nimimerkkisi mahtaa tarkoittaa ? Sanakirjan mukaan rat tarkoittaa rottaa(Rattus),tai jos lisätään sen perään ;ted niin tarkoitus muuttuu; ilmiantaja,petturi,rikkuri....
(niin ja viellä; rat destroyer rotanhävitysaine. rat destruction rottasota. rat hole rotan reikä. rat killer rotanmyrkky. rat poison rotan-, hiirenmyrkky. rat race 1. rengashybridi (sähk); 2. elintasokilpailu, oravanpyörä (arkik). rat tail neulaviiva, rotanhäntä. rat trap rotan loukku. rat trap bond erään onsiseinän tiilen limitys. rat trap pedal polkupyörän hammaslaitainen poljin.)
Mikä näistä mielestäsi kuvaisi sinua parhaiten ?
Voi hittolainen taisi tulla useampi kirjoitusvirhe.....Sori ny vaan.
Jospa joku kuitenkin ymmärtäisi.(Vaikeaa tuo yhteen lasku, kolmannella osui oikeaan)
The Rat on evoluution kokenut nimimerkkini jostain 80-luvun lopulta tai 90-luvun alusta. Luultavasti jälkimmäistä... Tässä tapauksessa mitään hirveitä tarkoituksia ei alunperin ole haettu, mutta nykyään toivoisin sen vihjaavan notkeaan älyyni ja kykyyni selvitä ydinsodasta...
> un ymmärtäisit kaikki mitä sinulle/sinusta kirjoitetaan,niin ei tarttis aina kysellä niin
> moneen otteeseen.
Niin, jos ymmärtäisin kerralla, ei varmaan tarvitsisi kysellä (paitsi tietysti Sokraattisen menetelmän puolesta, joka nyt vain on pirun hauskaa, silloin kun sitä soveltamaan pääsee).
Keskustelut, joita täällä käyn, jakautuvat karkeasti kahtia.
- On niitä, joissa ensin joku väittää minusta (tai viesteistäni) jotain varsin yleisellä tasolla. Yleensä tuollaiseen väitteeseen on mahdotonta ottaa kantaa, joten pyydän tarkennusta, jotta pääsisimme keskustelemaan ihan aiheesta. Tämä keskustelu ei sinänsä minusta kuulu niihin.
- Sitten on niitä, joissa joku esittää väitteen, johon voi puuttua suoraan joko vastaväitteellä tai tarkennuksella. Sitten keskustellaan jonkin aikaa siitä, miten ja missä tilanteissa mikin on mitäkin. Yleensä lopputuloksena on joko se, että premissit ovat sen verran erilaisia, ettei yhteisymmärrystä ole mahdollista saavuttaa (mikä johtaa usein jomman kumman keskustelijan haukuttavaksi tulemiseen), tai sitten toinen keskustelija vain lopettaa... Tai ehkä useammin alkaa harrastamaan jotain virheellisen päättelyn muotoja. Tämä keskustelu on ehkä enemmän ollut tätä...
toi turvavälin jättäminen on ongelma joo. siihen tosiaan sitten änkeää joku jono-ohittelija-mulkero. no tollanen hidastelu ja kiihdyttely taas on tietysti ihan selkeää vittuilua.
jos nyt kuitenkin otettaisiin lähtökohdaksi se, että olosuhteiden ollessa hyvä pyritään ajamaan sitä suurinta sallittua nopeutta. se on sitten ihan eri homma kun on säkkipimeää ja lunta sataa vaakasuoraan niin ettei näe auton nokkaa pidemmälle ja tie on peilijäällä. silloin ajetaan neljääkymppiä...
renkaat laitetaan alle tarpee mukaan joo. ja se citymaasturi ei tosiaan suinkaan välttämättä ole yhtään tyhmää. riippuu...
Perseessä koska kyttään ohituspaikkaa. Anna tilaa NYSVÄRI!!!!
Jonosta vedän yleensä ohi kertapolkaisulla!
Vilkut on Elviksille, yleensä näytän lapaa ikkunasta..
Sumarit on turha varuste.
AINA ylinopeutta, koska nopeusrajoitukset ovat, RUAHAHAHHAHAHAAAA..........
Maasturi on hyvä kuoppaisilla kärrypoluilla, joita SUOmaassa riittää.....
Invapaikat ovat VIP-paikkoja! Juuri MINUA varten!
Kesäkumeissa on paras pito. Yleensä talvi tulee "keikkuen", joten kuka VITUNhullu viitsii ajella suojasäillä nastoilla???
Minä en koskaan!
Ajan turhan hiljaa vain kouluttaessani nysväreitä! Silloin mennään keltaisen viivan kohdalla 30km/h vaikka saisi ajella sataa...
Tervetuloa eteeni kerjäämään verta nenästä!!!
Antero. Koska vedetään yhdessä taas kertapolkaisut?? Tai miksei useampikin kuten tapanamme on ollut!! ; )
"Jos on pitkä turvaväli niin joku kiilaa väliin" Tuollainen ajattelu jo kuvastaa ettei minun eteen saa kukaan tulla. Voisit paremminkin ajatella. " Tässä minun edessä on hyvin tilaa tulla takaisin samalle kaistalle, ole hyvä"
Kiitos Auto-Anterolle hyvästä provosta.
1. Tankattua jätetään auto mittarille kun mennään sisälle maksamaan, vaikka mittarille olisi pitkä jono tulijoita. Sisällä saatetaan lisäksi joutua jonottamaan kauan pääsyä maksamaan, tai voidaan jäädä jopa kahvittelemaan / syömään. Ei auta edes kyltit joissa pyydetään siirtämään autot parkkiruutuihin tankkaamisen jälkeen, jotta jonot etenisivät nopeammin. Kun joku vielä voi luulla varkaaksi, jos siirtää autoa pari metriä huoltamon pihalla. Odottakoot ne muut ihmiset, ei niillä ole väliä.
2. Vilkkua ei käytetä ollenkaan, tai sit sitä väläytetään nopeasti ryhmittymisen tai kääntymisen jälkeen.
3. Liikennemerkkejä ja sääntöjä ei tunneta, tai sit niistä ei vain piitata.
4. Suojatiellekkin kaahataan vaikka siellä olisi tien ylittäjiä tai semmoisiksi aikovia. Lisäksi suojatien edessä ei älytä pysähtyä silloinkaan kun toisella kaistalla olisi ajoneuvo pysähdyksissä.
5. Turvaväleistä ei piitata pätkääkään, eikä nopeusrajoitukset liioin koske kuin muita.
6. http://www.iltasanomat.fi/uutiset/ulkomaat/uutinen.asp?id=1735089
Älkää ihmiset valittako asioista mille ette voi mitään... muutaman kerran itsekin joutunut ärähtämään kun on minulle tultu valittamaan no esim. siitä kun parkkeerasin perhepaikalle... karjasin akalle että: pidä sä vaan huoli omista asioistas ettei satu mitään. Johan meni akka hiljaseks sen jälkeen
Se on tyhmää, kun kaivat persettäsi huoltoaseman parkkipaikalla, samaan aikaan kun vaimosi pieraisee äänekkäästi ison pruutin. Prööt.
Ajan Skodalla. Tyhmä tienaa heikosti ja ajaa halvalla autolla.
kuningaskyttä, ilmoitatkin vamaan jokaisesta rikkeestä.
Ajat toisen perseessä kiinni.
-Tilanteen mukaan, peiliin tuijottelijat, äkki jarruttelijat enemmän vaaraa aiheuttavat.
Ohittelet jonossa, vaikka jono ajaa sallittua nopuetta keskimäärin.
-Tilanteen mukaan, jos nopeuttaa riitävästi, eikä aiheuta vaaraa.
Et viitsi tai et osaa käyttää vilkkua tarpeeksi aikisin, jos et ollenkaan.
-Tilanteen mukaan, mutta aina tarvittaessa.
Ajat sumarit päällä säällä kuin säällä.
-Tilanteen mukaan, välillä voi olla kirkasta ja hetken päästä taas sankka sumu. Miksi tuijottelet toisten valoja, minua ei ole haitannut kertaakaan. Pitkät päällä monellakin kohdatessa, haittaa oikeasti.
Ajat ylinopeutta.
-Tilanteen mukaan, vaarantamatta ketään.
Ajat ns. maasturilla vaikka et ole erämiehiä laisinkaan. Citymaasturi on aivan vitsi.
-En tarvitse, mutta monet ajavat mökille, sukulaisiin...syrjä teille ja välillä näköjään olisi tarpeen kaupungissakin.
Pysäköit invapaikalle vaikka et omaa invalätkää,,no jaa, tyhmyys ja itsekkyys ovat jokinlainen invaliteetti, mutta parannettavissa.
-Tilanteen mukaan voisi ajaa, kun monissakin paikoissa ovat aina tyhjinä. Ennemmin invalidi kävelee, kuin sinä ajattelet järkevästi.
Liukastelet viimehetkeen asti keskäkumeilla.
-Tilanteen mukaan, jos liukkaus yllättää. Hölmömpää ajaa viikkoja nastarenkailla kesäkelillä.
Ajat turhan hiljaa ja et päästä jonoa ohitsesi pysähtymällä vaikka busssipysäkille.
--Tilanteen mukaan, joskus ei kyttien takia viitsi ajaa niin kovaa, kuin muuten turvallisesti pystyisi.