Skandian rahastojen osto- ja myyntikurssit

Matti P.

Hei,


Tässä harkitsen Skandian vakuutuksen ottamista Alexandrian kautta. Minulle tarjottiin (iltapäiväoluen :)) lisäksi eläkevakuutusta. Neuvonantajan mukaan oli kannattavin vaihtoeho elämäntilanteeseeni (ikää 47 vuotta). En muistanut tarkalleen mitä kuluja vakuutuksessa oli eikä Skandian internet sivut näyttäneet sen tarkempaa.

Yksi asia jäi jonkin verran mietityttämään: http://www.skandia-life.fi/fi/funds/unitprices_fi.asp

Miksi rahastojen osto- ja myyntikursseissa on eroja?

Tarkoittaako tämä sitä, että jos sijoitan 200e kuussa rahastoon a. ja saan esim 200 osuutta hintaan 1,000e/kpl (myyntikurssi 1,000 ostokurssi 0,990) ja haluan tulevaisuudessa vaihtaa rahasto-osuudet (eli myydä vanhat osuudet ja ostaa uusia) vakuutuksen sisällä, niin maksan niistä eri hintaa?

Eli jos myyn nuo osuudet (ostokurssi 0,990) ja ostan toisen rahaston osuuksia (myyntikurssi sama 1,000), niin myydessä saa "rahaa" 198e ja ostaessani uusia saan enää 198 osuutta uudesta rahastosta. Omaisuuteni arvo tippuisi tällöin 200e:sta 198e:oon.

Oletan että "ostokurssi" on hinta jolla Skandia ostaa rahastoja minulta ja myyntikurssi on se hinta jolla Skandia myy niitä minulle.

Toinen kysymys koskee eläkevakutuuksen verotusta nostovaiheessa (kuolemaan en ajatellut harrastaa), verotetaanko siis pelkästään voitto-osuutta vai koko summaa? Ihmettelin vain sitä veroedun samankaltaisuutta pääomaveron kanssa (28%), eli häviääkö veroetu nostovaiheessa?


Mukava mies oli kyllä palaverissa, tarjosi jopa oluen ja puhuttiin parisen tuntia :)

Maanantaina pitäisi mennä allekirjoittamaan paperit.


Kiitos,
Matti P.

3

754

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joku vaan

      Miten hyvin on mahtanut tuottaa vaikka kymmenen tai kaksikymmentä vuotta sitten otettu vastaava vakuutus?

      Päältä otetaan heti 7% myyntimiehen palkkiota, loppu alkaa pyöriä 3.5% vuotuisilla kuluilla.

      En ainakaan minä menisi pistämään rahojani kohteeseen jossa kaikki aiemmin ostaneet ovat tehneet tappiota.

      • laittamaan nimen paperiin

        Maksoin 13 erää ja siirsin vapaakirjalle 3 vuotta sitten. Tänä päivänä on 40% jäljellä pääomasta. Älä tee samaa virhettä.


    • totuuden

      Kysy ensiksi itseltäsi miksi haluat laittaa rahaa vapaaehtoiseen eläkkeeseen. Jos luot itsellesi mielikuvan paremmasta eläkkeestä, olet väärässä. Jos säästät kuukausittain tuon 200 euroa, niin viimeitään kahden vuoden kuluttua huomaat että sinua on kusetettu. Huomaat sen siitä, että 2400 euron säästösi on huvennut noin 1200 euroon. Aleksandrian kaverihan ei luvannut sinulle mitään muutakuin 28% veroedun, jonka joudut maksamaan takaisin eläkettä nostettaessa koko säästöstä. Lisäksi sitoudut maksamaan vakuutusmaksuja tai ainakin kuluja 62 vuotiaaksi saakka ja vaikket maksaisikaan vakuutusyhtiö perii nämä todella kovat kulut joka tapauksessa. Tämä kulurakenne on se syy miksi lopetat eläkesäästösi, koska tämä myyjä ei ole kertonut sinulle ihan koko totuutta.

      Lisäksi voimaantuleva lakiuudistus tarkoittaa käytännössä myös sitä, että Skandia tulee vetäytymään Suomen markkinoilta. Se taas johtaa siihen, että Aleksandria ja muut huijariasiamiehet tulee poistumaan onneksi markkinoilta.

      Myyjä tarjosi todennäköisesti ihan mielellään juomaa, tienaisihan hän siitä vähintään 500 euroa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      120
      1187
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1150
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      77
      621
    4. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      9
      558
    5. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      17
      531
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      513
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      44
      485
    8. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      461
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      452
    10. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      426
    Aihe