Hyvä sosiaaliturva passivoi

Eräillä aloilla on silti töitä tarjolla ,maaseudulla lomittajat tiukassa etelässä rakennustyö ei
kelpaa suomalaisille ja siivoojiakin etsii vuokrafirmat.
13165
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Miten on selitettävissä, että johtajat saavat paljon rahnaa? Eikö se passivoi? Joitakin raha passivoi, joitakin ei.

Äänestä

Kuin natsi-saksassa 1930-luvulla !

Me kokoomus, keskusta ja porvari miehet ja naiset laitammen ihmisten harteille vaikeesti kannettaviaa taakooja, mutta emme itse niihin koske sormellakaan. Meillä on orjuuttamisesta satojen vuosien kokemus ja miljoonien ihmisten verta käsissä.

Emme tarvitse hakaristi merkkiä meillä on "sininen ruiskukka" puoluemerkkinä !

Idelogiamme perittiin äidinmaidosta, isältä ja isovanhemmilta... Arbeit macht frei
http://fi.wikipedia.org/wiki/Tiedosto:Theresienstadt_arbeit_macht_frei.jpg
http://fi.wikipedia.org/wiki/Keskitysleirit

Äänestä
  • On "Ein Volk, ein Reich, ein Führer" (yksi kansa, yksi valtakunta, yksi johtaja). Mehän pidämme tästä yhtenäisyydestä, ahdistumme, jos jokin sitä rikkoo.

    Äänestä

Joo mainitsemasi rakennusala ja siivousala on töitä pullollaan, mutta kas kummaa ulkomaalaiset ja pimeä työvoima rehottaa juuri näillä aloilla, koska ovat alipalkattuina töissä siellä, ei kenenkään kuulu ilmaseksi töitä tehä tai alipalkalla, siihenhän tuo avoin palkkasopimus tähtäisi, ettei liitot pistäisikään loppua palkkakilpailuun vaan lopulta joku kiinalainen tekis työt täällä eurolla tunti ja suomalaisten kilpailukyky olis nolla ja työttömyys 100% Tiedoksesi että jopa hoitajien liitoihin on kuukauden jonot vaikka media toitottaa hoitajapulaa, sellainen varmasti on, mutta koko ajan henkilökuntaa vähennetään ja ensi vuonna kovalla kädellä, eli siis tiivistettynä: töitä on mutta palkkaa ei haluta maksaa..Laki pitäs saada tuohon ettei ulkomaalaistyövoima tee halvemmalla töitä kun suomalaiset ja jokin sakko yrityksille jotka edut saatuaan suomesta loikkaa muualle maailmaan.

Äänestä

uskovat itsekin juttuihinsa, vaikka kaikki tutkimukset ovat osoittaneet päinvastaista. Se on porvareiden agenda.

Äänestä

vaan leikata todella sossu-edut alas. onhan törkeetä. että työssä käyvä luonnollinen henkilö saa käyttöönsä. suunnilleen saman määrän rahaa, kuin suomi-pummi. joita sikiää vuosi vuodelta lisää.. puhuvat sinnikkäästi köyhyys-loukusta yms.. Suomi työssäkäyvä Henkilö on tehnyt itsestään PELLEN. kun uskonut sosiaali-pummien juttuja. jakaa rahaa siitä että nää pummit louskuttaa sängyssään leukaansa.. näiden pummien vaateet eivät todellakaan lopu. vaan kasvaa. ovat häpeämättömiä.. syvältä..

Äänestä
  • Jos leikata pitää niin suurituloisten tuloja. On hyvin ymmärrettävää että vähätuloisten vaatimukset vain kasvaa sillä kaikki on kallista ja se työttömyysturva/sossturva on aivan liian pieni edes kohtuullisen mielekkääseen elämään. Eikä ne tiet ole nousseet tarpeeksi jotta voisi elää tasa-arvoista elämää muiden kanssa.

    Äänestä

1. Lomittajien määrä on kiinni kunnista. Köyhillä kunnilla ei ole varaa palkata riittävästi lomittajia.

2. Suomalaiset rakennusmiehet eivät kelpaa urakoitsijoille, koska vaativat sopimusten mukaisia palkkoja. Niinpä he palkkaavat ulkomaisten välittäjien avulla pienipalkkaisia rakennusmiehiä, jotka kaiken lisäksi maksavat veronsakin omaan kotimaahansa, jos maksavat veroa ollenkaan.

Olen kuullut huhuja, että jotkut hyväpalkkaisetkin ulkomaalaiset hankkisivat asunnon naapurimaista ja olisivat kirjoilla halvemman verotuksen maassa. Vaikka ovatkin täällä 8 h/pv töissä.

3. Siivoojien palkalla ei elä ainakaan suurissa kaupungissa, ei kai kenenkään tarvitse uhrautua tekemään työtä, jolla ei elä. Ulkomaalaissia siivoojia on paljon Suomessa. Luultavasti verotus on heilläkin pielessä.

Äänestä

varmasti passivoikin mutta suomessa ei sellaista ole.Noin 400€/kk ja siitä maksat kaiken paitsi vuokran ja sähkön.

Eihän tuolla nälkään kuole mutta ei se ketään passivoi joka töihin haluaa.

Laiskurit tai juopot taas eivät mene/pysty töihin millään järkevällä liksalla...taidat olla sellainen,provo-pohvari?

Äänestä

liksalla töihin, eikös vain?
Oletetaan, että kortistossa on nuorehko työtön tai pitempään työttömänä ollut.
Hänelle tarjotaan työpaikkaa siivousalalta. Ok.
Hän tekee sopimukset alkaen 3-4 kk koeajalla. Ilman koeaikaa et saa työpaikkaa.
Peruspalkka on 7.90 euroa tunti ja se maksetaan 7.5 h kokopäivätyöstä, ei 8 h.
Niinpä tämä uusi siivooja saa palkkaa 59.25 euroa päivässä.
Se kerrotaan keskiarvolla 21 pv /kk. Palkka on 1244.25 euroa kuukausi.
Nyt kun hän on työtön ollut, veroprosentti lienee 12.50 (työttömänä 20%).
Sen lisäksi häneltä pidätetään TEL (TyEL) maksu 4.30% ja työttömyysvakuutusmaksu
0.20 % tänä vuonna. Eli pidätys palkasta on 17%. 1244.25 - 17% = n. 211.50 eur.
Laskutoimitus: 1244.25 - 211.50 = nettona 1032.75. Ok eikö?
Nyt huomioidaan se, kun hän otti työn vastaan, häneltä meni välittömästi kaikki
tuet pois. Hän asuu todennäköisesti kaupungin asunnossa vuokrien ollessa keski-
arvolla 500 - 600 eur kuukaudessa. Oletetaan että se on 500 euroa jonka on maksanut
puoliksi sekä Sossu että Kela asumistukena. Plus Sossu myös sähkölaskun.
Oletetaan että tuo siivooja asuu yksin, kämppä on 50 m2 ja vuokra edelleen
se 500 eur/kk. Nyt hän voi anoa uudelleen asumistukea palkkansa 1244.25 euroa pohjana.
Minuutti sitten laskettuna noilla tiedoilla hän saisi Kelasta asumistukea 36.05 euroa kuukaudessa.
Oletetaan myös että työpaikka on vaikkapa Helsingissä mutta työtön asuukin Vantaalla
tai Espoossa. Niinpä hän joutuu maksamaan myös työmatkansa 1 kk seutulipulla noin 85 €.
Laskutoimitus: 1032.75 - 500 - 85 = Jää nettona 447.75 euroa. Lisätään asumustuki 36.05 niin
tulee kuukausisummaksi 483.80 euroa. Tuosta hän joutuu maksamaan nyt myös sähkönsä ja
muutamat yksilölliset pien maksut, jotka on aiemmin saanut yhteiskunnan tukena. Joten
tuolle työllistyneelle siivoojalle jää käteen noin 400 euroa/kk johon hän joutuu UHRAAMAAN
150 tuntia kuukaudessa arjen ajastaan.
KYSYN YHDEN AINOAN KYSYMYKSEN: Motivoiko sinua 400 euron palkka lähtemään siivoojaksi
johonkin yritykseen kun samaan aikaan työttömänä saat yli 400 euroa käteen ja muut tuet!

Äänestä
  • monista matalapalkka-aloista jää kuukaudessa saman verran käteen loppujen lopuksi kuin mitä työttömänä saa. Työssäkäyntikään ei ole ilmaista, matkakulut, ruokailu ym. vie rahaa. Ketähän motivoi tehdä täyttä päivää töitä, kun käteen jää pahimmillaan vain 300-400e? Jumalauta työttömänäkin tienaa paremmin. Hivenen menee hyväntekeväisyyden puolelle tehdä töitä ilmaiseksi.

    Äänestä

  • Tiiän kaverin, siis miun kaverin, joka livahti tuohon halpahuijaukseen. Kuukauven oli töissä ja sitte karu totuus iski päin pläsiä. Neuvoin et hae hyvä mies sairaslommoo ja lintsaa muutennii. No hää tek tempun käskettyy ja lopulta firma sano sopimuksen irti koeajan puitteissa. Ei tarvinna perustella kellekään. Kaveri pääs takasin päiväkorvauksille ja ei varmana mee toista kertoo tuohon halapamyyntiin. Tietää nyt konnuuvet miten livahtoo irti. Tarvittaessa. Ite oon keplotellu paremmin ja kauan. Mie oo mikkää työvoimakone toisten hyväks iliman asiallista korvausta. Suap hallitus haistoo pitkän pökäleensä omista uumenistaan.

    Äänestä

Joo kyllä, jopa siinä määrin, ettei rikkaiden tarvitse asua lukollisten ja vartioitujen porttien takana piilossa, kun rupuköyhällistö saa valtiolta minimitoimeentulon ja voi sillä porskuttaa ilman, että tarttee mennä rosvoamaan keskiluokalta ja rikkailta. Näin yhteiskunnassa on myös sijaa oikeille ammattirikollisille, mm. rikkaille talousrikollisille, joiden päätä silitetään oikeudessa. Köyhä varastaa leivän ja joutuu siitä sitte vankilaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Pohvari kirjoitti:

Eräillä aloilla on silti töitä tarjolla ,maaseudulla lomittajat tiukassa etelässä rakennustyö ei
kelpaa suomalaisille ja siivoojiakin etsii vuokrafirmat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu