Kuinka nopeasti uusi e-pilleri vaikuttaa? jo viikon päästä? kärsin piilarin käyttäjänä silmien kuivumisesta,ja kokeilen, auttaako asiaa uuden pillerin käyttö. Onko tietoa ja erityisesti kokemuksia?
kuinka nopeasti uusi e-pilleri vaikuttaa?
jallajallaa
7335
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Se riippuu ihan siitä mitä tarkoitat uudella e-pillerillä. Oletko kenties vaihtanut merkistä toiseen? Jos, niin miten olet vaihdon suorittanut ja mistä merkistä mihin? Noin epämääräiseen viestiin ei edes kannata lähteä vastaamaan mitään muuta ennen kuin tarkennat mitä tarkoitat.
Anteeksi, en tajunnut kertoa asiasta tarkemmin. Pillerimerkin vaihto kyseessä. Tarkoitan, että minulla on aiemmin ollut Yasmin-lääkitys, mutta se aiheutti kuivumista niin paljon, etten pystynyt käyttämään hyviäkään piilolinssejä kuivumisvaaran vuoksi. muita oireita ollut selluliitin lisääntyminen jalkoihin, emättimen kuivuminen ja ehkä kiihotusongelmatkin. Nyt kokeilen Yaz-pillereitä sitten, toivon erityisesti, että kuivuminen häviää.
Niin, mutta mitä tarkoitat sillä, että milloin uusi pilleri vaikuttaa? Siihen liittyen pitää myös tietää, miten sinä sen vaihdon teit.
siis, tarkoitan sitä, että jos tämä uusi pilleri auttaisi nyt toivottavasti kuivuuteen esim. lisäämällä kosteutta, niin kuinka nopeasti uuden pillerin vaikutus alkaa näkyä? En puhu pillerin ehkäisytehosta, vaan edellisen pillerin tuomien sivuvaikutusten lieventämisestä. 1-2vkoa ensimmäisen pillerin oton jälkeen? 1kk päästä? vaihtoa en ole vielä tehnyt, mutta taukoviikon jälkeen pitää ottaa uusi pilleri ja jatkaa niiden syömistä normaalisti, eli tiettyyn klon aikaan joka päivä.
No nyt alkaa vähitellen selvitä, mitä oikeastaan halusit kysyä. Tosin vastaustahan sinulle ei pysty tuohon kukaan antamaan. Sivuvaikutukset voivat loppua heti (puhutaan siis ihan päivästä tai parista) uuden merkin aloittamisen jälkeen, viikon tai muutaman jälkeen, kuukauden jälkeen, useiden kuukausien aikana tai sitten eivät välttämättä ollenkaan. Kun näissä pilleritouhuissa on aina kyse yksilön kehon reaktioista, ei niitä pysty kukaan ennustamaan. Samasta syystä kenenkään muun henkilökohtaiset kokemukset eivät auta sinua millään tavalla, koska ne ovat vain heidän kokemuksiaan ja heidän kehonsa reaktioita.
Halusin juuri saada monenlaisia vastauksia. Sekin riittää, että menee 1-2päivää, viikkoja jne. Kokemuksia halusin kuulla. Itse otin tänään ensimmäisen uuden pillerin, ja rupes särkee päätä? tai oletin sen johtuvan siitä. Toivottavasti Yaz auttaa.
Mutta kun ihan tosissaan tuohon ei voi vastata, että "sivuvaikutukset loppuvat kun on kulunut ..." Ei siihen ole olemassa mitään sellaista normaalia tai yleistä aikaa, koska oireet helpottavat. Eiväthän ne välttämättä uudellakaan merkillä lopu ollenkaan.
Päänsärky voi johtua pillereistä, mutta ei sitäkään voi varmaksi sanoa, ellei ilmiö toistu usein samanlaisena pillerin ottamisen jälkeen.