Lapsen vierailun kulut

Exäni on poikamme yksinhuoltaja ja he asuvat 300 km päässä minusta. Olen köyhä päihdeäiti enkä pysty kustantamaan poikani matkoista yms. kuluista yhtään eikä sosku auta minua lainkaan. Onko se oikein ettei yhteiskunta tue tässä tapauksessa poikani vierailuja esim. jakamalla kulut poikani isän kanssa puoliksi? Eikö ole kyse ns. lapasen oikeuksista tavata äitiään... Olen epätoivoinen enkä tiedä mihin vetoisin asiassa. Isä on tähän asti joutunut kustantamaan kaikki matkat ja jopa antanut ruokarahaa vierailun ajalle.
9622
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

jos jättäisit ne päihteet pois. Helppo ratkaisu. Ja löytäisit töitä.

Äänestä

että Ex-miehesi kantaa vastuuta ja on maksanut kulut. Se on melko harvinaista. Toki miehesi voisi kysyä kunnaltaan tuka niihin matkakustannuksiin mutta jos on töissä niin tuskinpa saa. Nuo päihdeongelmasi lienee syy eroon ja se että et saannut huoltajuutta. Kannattaisi kyllä hoitaa se asia kuntoon.

Äänestä
  • pitäisi yhteiskunnan tukea kenenkään päihdepelleilyä.. Huhhuh, miten huono.. provo??

    Yhteiskunnan tukihan sen lorvimisen mahdollistaa jua itse olet päihteet aivan omaa tyhmyyttäsi valinnut..

    Tyhmästä päästä kärsii koko ruumis ja vielä lapsikin.. Ei pitäisi myöskään lapsen joutua katselemaan päihtyneitä ollenkaan, eli turha itkeä siellä jollet pysty muksua pistämään etusijalle ja ottamaan vastuuta niin itsestäsi kuin jälkikasvusta..

    Oikeasti vähäosaisille tuet kuuluu eikä vapaamatkustajille, jotka ovat (järjen)"köyhyytensä" ja huonon jamansa itse aiheuttaneet, omilla typerillä ratkaisuillaan..

    Äänestä

...minun äiti oli kanssa juoppo kun olin nuori. Olin murheissan kun ei ikinä ollut rahaa mihinkään, mutta baareihin aina löytyi.

Nyt kun olen tullut paljon vanhemmaksi. Olen vasta tajunnut millaista elämää se oikein oli. Muistan hyvin kun äiti aina sanoi: koulun on velvollisuus hoitaa teidän asiat ja maksaa kaikki kirjat ja kurssit ja menot. Ja kuinka äiti aina kiukkusi kun sosiaalitoimisto ei maksanut jotain tai kelalta ei tullut just perjantaina rahaa tilille (esim: jotain lapsilisiä) ei päässy baariin. Sitten se sano monesti että yhteiskunta hoitaa ja pyytäkää isältä....ja niiden velvollisuus on hoitaa teitä.

No mut kovan lapsuuden oon kokenut ja myöhemmin ymmärtänyt, että kuka oli väärässä. Lapsena sitä suojelee ja valehtelee vanhempia ja ei uskalla ääneen kaikkea sanoa.
Nykyään säälittää kun toinen ei ole saanut elämässä mitään aikaseksi.....
Huolestuttaa myös sellaset kaverit joista on tullut isiä ja äitejä. Ja viikonloppu kun lähestyy, niin ei puhuta mistään muusta kuin huikasta....

Sellasta se juopon elämä on !

Äänestä
  • heidän itsensä, lasten, ja yhteiskunnan kannalta laittaa ne juopot vanhemmat vaikka vankilaan puoleksi vuodeksi, juomaksi vain vettä. Sitten vois välillä päästää pois, jos juominen uusiutuis, heti vaan takaisin. Kyllä siinä muutama vanhempi oppis oikean elämän, ja alkais itse hoitamaan lapsiaan. Lapsia ei tehdä yhteiskunnan, sossun eikä isovanhempien hoidettaviksi!

    Äänestä

  • hyvä konsti kirjoitti:

    heidän itsensä, lasten, ja yhteiskunnan kannalta laittaa ne juopot vanhemmat vaikka vankilaan puoleksi vuodeksi, juomaksi vain vettä. Sitten vois välillä päästää pois, jos juominen uusiutuis, heti vaan takaisin. Kyllä siinä muutama vanhempi oppis oikean elämän, ja alkais itse hoitamaan lapsiaan. Lapsia ei tehdä yhteiskunnan, sossun eikä isovanhempien hoidettaviksi!

    Jos et käyttäisi päihteitä niin varmaan löytyisi rahat lapsen vierailuihinkin, näin simppeliä se on. Koska tunnet kuitenkin isompaa tarvetta käyttää päihteitä kuin pysyä selvin päin ja tavata lastasi niin päihteet ovat se tärkeämpi asia sinun elämässäsi.

    En näe mitään tarvetta miksi yhteiskunnan pitäisi kustantaa lastesi vierailu jos voisit itse kustantaa ne pysymällä raittiina. En myöskään näe syytä miksi lasten pitäisi nähdä vanhempiaan päihtyneenä joten sinänsä tämä on ihan hyvä että eivät näe.

    Äänestä

Opintorahani ja asumistuki ei riittänyt, omaankaan toimeentulooni, töissäkäynti vaati autonpitoa, ja samalla sain kuskailtua muksuja...
Osan matkaa edes-takas, mutta minun joko piti aina hakea tukea lasten ruokailuihin, ym. perusjuttuihin, tai lasteni sä antoi.
Hänellehän ne elatukset ja lapsilisät meni.

Äänestä
  • No mun entinen vähensi suoraan elatusavusta, jos ja kun lapset olivat hänen luonaan.
    Vierailupäivät olivat avioeropaperessa kirjattuna.
    Niinä kuukausina sitten vuosina, kun ei lapsia ottanut ei maksanut hyvitystä!?
    Ennen eroa en saanut markkaakaan perhen talouden pyörittämiseen, itse tein kolmea palkkatyötä 60 tuntia viikossa.

    Kyllä eroissa on suurimaksi osaksi syynä se, että toinenosapuoli ei ole vastuussa perheestä tai sen elatuksesta.

    Äänestä

Oletko aivan järjeltäsi? Sinulla kyllä löytyy AINA! viinaan ja tupakkiin rahaa mutta ei ikään OMAN RAKKAAN POIKASI!!! vierailuihin? HÄPEE!!! Olet pilannut itsesi ja poikasi elämän! ja vain viinan takia? RYHDISTÄYDY! Oletko noin heikko ihminen että kaadat suruusi vain viinaa kurkusta ja luulet sen muka auttavan???

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Päihdeäiti kirjoitti:

Exäni on poikamme yksinhuoltaja ja he asuvat 300 km päässä minusta. Olen köyhä päihdeäiti enkä pysty kustantamaan poikani matkoista yms. kuluista yhtään eikä sosku auta minua lainkaan. Onko se oikein ettei yhteiskunta tue tässä tapauksessa poikani vierailuja esim. jakamalla kulut poikani isän kanssa puoliksi? Eikö ole kyse ns. lapasen oikeuksista tavata äitiään... Olen epätoivoinen enkä tiedä mihin vetoisin asiassa. Isä on tähän asti joutunut kustantamaan kaikki matkat ja jopa antanut ruokarahaa vierailun ajalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu