Satu ja todellisuus

Raamatun Genesis: "Alussa loi Jumala taivaan ja maan".
HeSan:n uutinen 29.9.-09 "Kuvassa erottuu siivu hyvin heikosta säteilystä, joka on jälkikaiku alkuräjähdyksestä arviolta 13,7 miljardia vuotta sitten."
Uutisessa ei puhuta mitään Jumalasta.
Siisa sadut ovat satuja, tieteen tulokset osoittavat, että mitään SUUNNITTELIJAA ei tarvita.
4116
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

että uskontoa pitää tarkastella omassa kontekstissaan, jolloin se ei ole satua, vaikka olisikin ristiriidassa tiedon kanssa.
Uskoa ja tietoa ei pidä sotkea.

Äänestä
  • Kirjoitit :" Uskoa ja tietoa ei pidä sotkea".
    TIEDÄN, että Suomessa on oikeanpuoleinen liikenne.Siis noutatan tätä tietoa.
    Kuitenkin USKON, että olisi turvallisempi ajaa vasemmalla puolella. Siis noutata tätä uskoa. Arvaa, montako minuuttia olen elossa ,kun uskon näin.
    Siis:mihinkä pitää luottaa TIEDON varassa, mihin pitää taas luottaa USKON varassa. Missä kulkee raja?

    Äänestä

Alkuräjähdys = taivaan luominen

Äänestä
  • taivaan missä Jeesus on nykyään?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


koho kirjoitti:

Raamatun Genesis: "Alussa loi Jumala taivaan ja maan".
HeSan:n uutinen 29.9.-09 "Kuvassa erottuu siivu hyvin heikosta säteilystä, joka on jälkikaiku alkuräjähdyksestä arviolta 13,7 miljardia vuotta sitten."
Uutisessa ei puhuta mitään Jumalasta.
Siisa sadut ovat satuja, tieteen tulokset osoittavat, että mitään SUUNNITTELIJAA ei tarvita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu