Jokaiselle on selvää OMA USKOTTAVA JA ISKUKYKYINEN PUOLUSTUS. Jokainen myös ymmärtää sen että laaja puolustus yhteistyö Pohjoismaiden sekä EU että Naton kanssa vahvistaa turvallisuutta ja kansainvälistä asemaa. vasemmisto henkisten änkyröiden puheet vit...a minua koska mielestäni ne halveksii veteraanien kalliisti hankimaa vapautta ja demokratiaa. Eikä täällä voida olla aina tekemässä kanttiini hommia. Isaf operaatio on rauhan ja vakauden tuomista maahan joka on kärsinyt jo liikaa sodasta ja nyt se on aika saada maahan onhan SILLÄ YK HYVÄKSYNTÄ ja on kummaa ettei vastustajat mainitse YK:N ROOLIA SIINÄ millään lailla onko siihen joku syy??
Puolustus ja yhteistyö
vasuri.......
5111
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
"vasemmisto henkisten änkyröiden" ompa ympäripyöreä määrittely tässä " henkisten" tavallaan myönetään, että kaikki eivät ole vasemmistolaisia, jotka vastustavat Natoa, vaikka kirjoittelijan mukaan toisaalta se tekee sen henkiseksi ja olisikin yksi vasemmistolaisuuden kriteeri.
Natoasia ei ole vasemmisto-oikeisto kysymys.
no se on totta että jopa vasemmistossa on ihmisiä jotka tajuaa sen että puolustus yhteistyö vahvistaa turvallisuutta. Oma puolustus hoidetaan ja yhteistyötä tehdään piste.
Koko Nato on täyttä paskaa. Viekää se läjänne äkkiä pois sinne minne se kelpaa, eli Georgia ja Ukraina. Hyi, Hyi.
Viimeinen "piste" Natolle ja viimeinen Naula sen akkuun, niin vai? Ryysäävät nyt tuolla Afganistanissa ties kuinka monta vuotta. Ei ne edes saa mitään aikaan. Olisi koomista nähdä video, kun ukot pyörii siellä vuoristossa - vuodesta toiseen.
Kovuus kun sulaa, ollaan vaaralaisilla vesillä... Kuinka joku kehtaa mennä häiritsemään toisten sisällissotaa, jenkit ensin kaappaavat vallan nukkehallituksellaan. Ne on pettureita niin kuin olette te.
Juu en ole vasemmistolainen vihaan vasureita ja porvareita, vaikea nykypäivänä sanoa kummat on pahempia, molemmat.
-Oikeistolainen, mutta ei "Porvari", jos pitää määritellä.
eivät edeleenkään ole järkeviä joku voi loikata melkoisen harppauksen: Väinö II, Generalissimo.
Se kulostaa hyvältä. :)
Generalissimo (toinen muoto, lähinnä venäläisessä käytössä, Generalissimus) on eräissä maissa sotamarsalkkaa korkeampi sotilasarvo, joka on sotavoimien ylipäällikkö tai poikkeuksellisin valtuuksin varustettu kenraali. Arvonimi myönnettiin ensimmäisenä Albrecht von Wallensteinille vuonna 1630.