Tämäkö on sitä ateistista moniarvoisuutta?
Sunnuntaiyönä 13. syyskuuta 2009 neljänsadan hengen joukkio poliisin vaatteisiin ja punaisiin käsivarsinauhoihin pukeutuneita mellakoitsijoita murtautui Fushanin kirkon vielä rakenteilla olevan uuteen rakennukseen, jossa sijaitsi seurakunnan pyörittämä kenkätehdas. Tämä tapahtui Kiinassa Linfin kaupungissa, Shanxin provinssissa. Kaksi kauhakuormaajaa repi rakennuksen perusteita, hyökkääjien hakatessa tiilillä ja muilla esineillä rakennustyömaalla nukkuneita seurakunnan jäseniä.
Tunnin kuluttua yli kymmenen seurakunnan jäsentä makasi pahoin loukkaantuneena ja vertavuotavana lattialla, osa oli vakavasti loukkaantuneita ja heidät vietiin ensiapuun. Paikallinen ensiapu sai nimettömänä pysytelleeltä viranomaiselta kiellon hoitaa uhreja tai antaa näille verensiirtoja. Sähköt, vesi ja puhelinyhteys seurakunnan tehtaaseen katkaistiin ja vartijat asettuivat vahtimaan tuotantolinjoja.
Hyökkääjien joukosta on tunnistettu hallituksen viranomaisia ja poliiseja. Ikkunat, ovet, keittiökalusteet ja moottoripyörät hajotettiin, televisio ja seurakuntalaisten puhelimet, rahat, vaatteet, kirjat ja jopa tehtaan liikelupa ryöstettiin. Yllättävä hyökkäys tuhosi kaiken ja paikalla olleet sanovat näkymän olleen pahempi kuin Wenchuanin maanjäristyksen jäljiltä.
Hyökkäys kesti useita tunteja ja hyökkääjät poistuivat vasta aamun sarastaessa. Paikkojen tuhoamisen ja ryöstämisen jälkeen viranomaiset hävittivät todisteet ja siivosivat paikkoja, jotta eivät jättäisi jälkiä osallisuudestaan hyökkäykseen. Hyökkäyksen jälkeisenä päivänä tuhannet seurakunnan jäsenet kokoontuivat paikalle surun murtamina ja shokeerattuina rakennuksen kunnosta ja sotkusta, joka paikalla vallitsi.
ChinaAidin johtaja Bob Fu on murheissaan vainosta, ”Olemme täysin järkyttyneitä kuultuamme Fushanin maakunnan viranomaisten verisestä hyökkäyksestä viattomia kristittyjä kohtaan”, sanoo Bob Fu. ”Kehotamme Kiinan hallitusta tuomitsemaan väkivaltaiset viranomaiset ja ryhtymään käytännön toimenpiteisiin Fushanin asukkaiden uskonnonvapauden takaamiseksi.”
Ateistista moniavoisuutta??
6
441
Vastaukset
- Huhahhhhei
vaan on Kiinan diktatuurihallituksen harjoittamaa sisäpolitiikkaa. Ei mitään tekemistä ateismin kanssa. Ateismi on vain ja ainoastaan jumaluskon puutetta, ilman minkäänlaisia arvolatauksia suuntaan taikka toiseen. Ateisteja, ihan kuin uskoviakin, sen sijaan voi oll alaidasta laitaan, kusipäitä ja ei-kusipäitä.
Sivistä itseäsi, se kannattaa.- ei halua
Koska ateimi käsite selitetään niin monta kertaa, eikä se silti mene perille, joten sen termin selittämsien vois lopettaa ja olla välittämättä uskovien herjauksista ja tuomitsemisesta, koska se on vaan uskovien tapa toimia.
Heidän mielestään se on oikea tapa osoittaa rakkautta ja ystävyyttä. - adf
ei halua kirjoitti:
Koska ateimi käsite selitetään niin monta kertaa, eikä se silti mene perille, joten sen termin selittämsien vois lopettaa ja olla välittämättä uskovien herjauksista ja tuomitsemisesta, koska se on vaan uskovien tapa toimia.
Heidän mielestään se on oikea tapa osoittaa rakkautta ja ystävyyttä.Pata kattilaa soimaa jne...
- Atte Ateisti
Ateismilla ei voi puolustaa moniavioisuutta.
Sen sijaan useimmat uskonnot tietävät siihen puolusteluja, mukaan lukien juutalaisuus, kristinusko ja islam.- Miina I
Otsikossa oli painovirhe. Avioisuuden kanssa kirjoituksella ei ollut mitään tekemistä.
- dfasd
Miina I kirjoitti:
Otsikossa oli painovirhe. Avioisuuden kanssa kirjoituksella ei ollut mitään tekemistä.
Juu, tuo osoittaa kuinka paljon ateistit todella lukevat muiden tekstejä. Rynnätään vain suoraapäätä suu vaahdossa levittämään omaa fundametalistista uskomus- ja armomaailmaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614148KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1092646Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452172- 241823
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?281799- 281556
- 171350
- 1131193
- 551173
- 311168