Ateistinen fundamentalismi johtaa väkivaltaan

Mr Smithy

Sunnuntaiyönä 13. syyskuuta 2009 neljänsadan hengen joukkio poliisin vaatteisiin ja punaisiin käsivarsinauhoihin pukeutuneita mellakoitsijoita murtautui Fushanin kirkon vielä rakenteilla olevan uuteen rakennukseen, jossa sijaitsi seurakunnan pyörittämä kenkätehdas. Tämä tapahtui Kiinassa Linfin kaupungissa, Shanxin provinssissa. Kaksi kauhakuormaajaa repi rakennuksen perusteita, hyökkääjien hakatessa tiilillä ja muilla esineillä rakennustyömaalla nukkuneita seurakunnan jäseniä.

Tunnin kuluttua yli kymmenen seurakunnan jäsentä makasi pahoin loukkaantuneena ja vertavuotavana lattialla, osa oli vakavasti loukkaantuneita ja heidät vietiin ensiapuun. Paikallinen ensiapu sai nimettömänä pysytelleeltä viranomaiselta kiellon hoitaa uhreja tai antaa näille verensiirtoja. Sähköt, vesi ja puhelinyhteys seurakunnan tehtaaseen katkaistiin ja vartijat asettuivat vahtimaan tuotantolinjoja.

Hyökkääjien joukosta on tunnistettu hallituksen viranomaisia ja poliiseja. Ikkunat, ovet, keittiökalusteet ja moottoripyörät hajotettiin, televisio ja seurakuntalaisten puhelimet, rahat, vaatteet, kirjat ja jopa tehtaan liikelupa ryöstettiin. Yllättävä hyökkäys tuhosi kaiken ja paikalla olleet sanovat näkymän olleen pahempi kuin Wenchuanin maanjäristyksen jäljiltä.

Hyökkäys kesti useita tunteja ja hyökkääjät poistuivat vasta aamun sarastaessa. Paikkojen tuhoamisen ja ryöstämisen jälkeen viranomaiset hävittivät todisteet ja siivosivat paikkoja, jotta eivät jättäisi jälkiä osallisuudestaan hyökkäykseen. Hyökkäyksen jälkeisenä päivänä tuhannet seurakunnan jäsenet kokoontuivat paikalle surun murtamina ja shokeerattuina rakennuksen kunnosta ja sotkusta, joka paikalla vallitsi.

ChinaAidin johtaja Bob Fu on murheissaan vainosta, ”Olemme täysin järkyttyneitä kuultuamme Fushanin maakunnan viranomaisten verisestä hyökkäyksestä viattomia kristittyjä kohtaan”, sanoo Bob Fu. ”Kehotamme Kiinan hallitusta tuomitsemaan väkivaltaiset viranomaiset ja ryhtymään käytännön toimenpiteisiin Fushanin asukkaiden uskonnonvapauden takaamiseksi.”

Missä on vapaus ja missä moniarvoisuus, tässä ateismiin pohjautuvassa hallinnossa?

2

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ilmenee missä tahansa ja minkä tahansa takia

      Pistetään yhteen joukko häiriintyneitä ihmisiä ja mitä tahansa voi tapahtua.

    • SutiSammal

      Mitäköhän miekkakäännytyksen uhrit ovat ajatelleen aikoinaan....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      75
      1440
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      248
      1342
    3. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      155
      1122
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      255
      1108
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      51
      805
    6. 65
      774
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      62
      757
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      39
      738
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      711
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      30
      657
    Aihe